דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בחירת המנהיג שבתוכנו

יום הבחירות הולך ומתקרב לקראתנו ובקרוב נהיה מוצפים בתשדירי תעמולה, בציפייה למימוש זכותנו האזרחית לבחור, ובתקווה לעתיד טוב יותר. החלומות משקפים עבורנו את החוויות הרגשיות המלוות אותנו מתחת לפני השטח במקביל למציאות הערה. לעיתים יעסוק החלות בנושא של בחירת מנהיגות, אלא שהחלום יציע פוקוס אישי אל הנושא, בהתייחסות למנהיגות שבתוכנו. חלומות אלה עשויים להופיע בסמוך לתקופת הבחירות במציאות, אבל לא בהכרח, משום שמדובר בתחום שמעסיק אותנו לעיתים, ואיננו בהכרח תלוי אירוע ממלכתי חיצוני.

                                   

את השיקוף הרגשי בנושא המנהיגות האישית שבתוכנו נפגוש בחלומות רבים באמצעות משלים וסימבולים המיוצגים על ידי נהיגה בכלי רכב, מכוניות ודרכים.

השפה העברית עשירה בדימויים הממחישים לנו את הרעיון. המילה "נהג" נגזרת מאותו השורש ולא בכדי. הנהג הוא מי ש"לוקח את ההגה לידיים”, קובע ובוחר את הכיוון, מפלס את דרכו בחיים ומנהיג את מסלולו. עוד נמצא מילים כמו "התנהגות" שפירושה התנהלות תחת הנהגה.

אם חלמתם שאתם נוסעים במכונית ובחלום מופיעה הדמות הנוהגת אותה (אתם או מישהו אחר), חשוב לברר מי הוא המנהיג אתכם. האם אתם אלו שנוהגים בה? ואם מדובר במישהו אחר – האם אתם מונהגים בהשפעתו של מישהו, או תכונות המיוצגות על ידי אותו אדם בחלום? סיפור החלום בוודאי לא ממוצה בנתונים אלו בלבד, משום שפרטים נוספים בחלום יפרטו לנו יותר על אותה חוויה רגשית המתוארת בחלום במשלים/סימבולים, כגון: מה מתרחש במהלך הנסיעה? באיזה מצב הכביש/הדרך? האם מפורט המצב המכני של המכונית? האם מדובר בכלי רכב פרטי/ציבורי? האם יש נוסעים נוספים בכלי הרכב?...

 

המנהיגות האישית חולשת על פני תחומים רבים בחיינו ונפגוש אותה בצמתים חשובים – כשנדרש מאיתנו לבחור כיוון, לבחור מהלכים, או לבחור השפעה אחרת שתנהיג אותנו. גם הבחירה עצמה איננה מובנת מאליה ומורכבת ועולות השאלות כמו: האם אנו חשים שבחירתנו היא פתוחה וחופשית, או מאולצת וכפויה? ואם בחירתנו היא בין הרצוי למצוי, מה תהיה הפשרה שאיתה נוכל לחיות בשלום, או לחילופין להיאבק ולמרוד?

ממש כמו מדינה המנוהלת על ידי הנהגה נבחרת ונאלצת לבחור חדש את מנהיגיה מידי תקופה, כך גם ההנהגה הפרטית שלנו בתוכנו. מידי אנחנו מרגישים שהגיע הרגע הנכון לעשות "חישוב מסלול מחדש", כמו שאומרים, לדייק את הבחירות, ליטול את ההגה לידינו ולבחור מחדש.

מצורפים קטעים מחלומות לדוגמה הממחישים את נושא המנהיגות האישית.

 

מנהיג להתנגשויות

 

ג' מספרת: ... “חלמתי שאני נוסעת במכונית עם חבר שלי, והוא נוהג בצורה מאוד מסוכנת... הכביש מתפתל והוא מתנגש שוב ושוב בגדרות הביטחון לצידי הדרך. הייתי דרוכה ומתוחה והרגשתי שאני לא יכולה להוציא הגה מהפה ולהעיר לו ...”

זוהרית: חשוב לציין כי במציאות ג' מצויה במערכת יחסים זוגית מזה כחמישה חודשים עם החבר המופיע בחלום. החלום מתאר את החוויות הרגשיות שלה, וכיצד היא מרגישה מונהגת בהשפעתו של החבר, שמתנהל בחוסר זהירות, שמאיימת לפגוע בביטחונה (מתנגש בגדרות הביטחון). תחושתה כי דרכם המשותפת חולשת על פני תמרונים (כביש מתפתל) ובתוך המצב הנוכחי איננה פתוחה ומשוחררת לבטא את עצמה מולו. אמנם, החוויה הרגשית בחלום נראית לנו דרמטית, ואנחנו עשויים לחטא בשיפוט היחסים הללו לומר כי אולי איננו בן הזוג הראוי לה. לא הייתי ממהרת לשיפוט זה, משום שהחלום מספר לנו על תחושותיה כרגע, מתוך הנחה שהיחסים חדשים עבורה ובראשית דרכם וייתכן שבטחונה יתבסס בהמשך. מצד שני, אני רוצה להפנות את תשומת ליבה של ג' להיות ערה למצב, תוך התבוננות ומודעות.

מודעות לאנרגיה הרגשית שגובה ממנה הדריכות, ומודעות להימנעות שלה מביטוי רגשותיה.

 

בחירת חברת הסעות

ש' כותבת:.. “בחלום נסעתי באוטובוס עם קבוצה של אנשים. יכולתי לזהות מתוכם אנשים מהמציאות שחברים במועדון פנסיונרים שאני הולכת אליו לפעמים לחוגים. נסענו לטיול כלשהו. ראיתי את הנופים מהחלון והרגשתי שהנהג נוסע דרך חורבות ומזבלות... ממש לא הרגשתי נוח עם ה"טיול" הזה, ולא סמכתי על חברת ההסעות הזו. באיזשהו שלב ביקשתי מהנהג לעצור ורציתי לרדת מהאוטובוס... ידעתי שאני יכולה לבחור בחברת הסעות אחרת...”

זוהרית: קטע זה מחלומה של ש' משקף את תחושותיה ביחס למסע שלה (טיול) בחברת אוכלוסיית הפנסיונרים, אליהם הם משתייכת בגילה המתקדם (חברים ממועדון הפנסיונרים שאליו היא מגיעה לפעילויות גם במציאות). החלום מתאר כיצד היא מרגישה שההתנהלות הזו (נסיעה) לוקחת אותה לחוויות שאינן נעימות לה מנקודת מבטה (נופים של חורבות ומזבלות ניבטים מחלון האוטובוס) ומנהיגה אותה, באופן שהיא מוצאת לנכון ויכולה לבחור אחרת (רוצה לרדת מהאוטובוס ולבחור בחברת הסעות אחרת). היא מרגישה שיש בידיה את היכולת לבחור – לבחור בין התפיסה הרווחת הקולקטיבית של בני גילה, המונהגת למקומות "מכוערים", לבין תפיסה שתציע לה "מסע" (טיול) אחר שיתאים לה יותר.

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?