דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 28 בפברואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ביהמ"ש: בתנאים מסויימים גם בריכה ניידת חייבת בהיתר

בריכה עם דק (אילוסטרציה. צילום: דימיטרי הוטמן)

בית המשפט השלום בבית שמש קבע כי בתנאים מסויימים גם בריכת ניידת (“אינטקס") חייבת בקבלת היתר בנייה. התנאים הם: האם הבריכה שקועה בתוך חפירה בעומק של לפחות מטר אחד, האם היא מעוגנת לקרקע או לדק שסביבה ועוד.

שופט בית המשפט השלום, שמואל הרבסט, דן בתביעה של הוועדה המקומית הראל כנגד זוג ממבשרת ציון, אשר הקימו בחצר ביתם בריכה ניידת ומסביבה דק עץ. בריכה ניידת 'אינטקס' היא בריכה פריקה הבנויה מקונסטרוקציית מתכת קלה אשר עליה מורכבות יריעות פלסטיק המשמשות כמיכל לאגירת המים.

פקח של הוועדה אשר ביקר בחצר ביתם של בני הזוג, דחה את טענתם כי מדובר במבנה נייד וארעי שאינו חייב בהיתר בנייה וקבע כי האופן שבו הבריכה בנויה מחייב בקשה להיתר בנייה.

"בריכה זו טעונה היתר בנייה, זו לא בריכת אינטקס", כתב הפקח בדו"ח שלו ופירט את נימוקיו, “בריכה בעומק של 1.3 מטר...מובנית בהזמנה...לא...מונחת על קרקע גלויה...העבודות שבוצעו לבניית הבריכה...חפירה של כל שטח הבריכה בגובה 1.2 מטר...הבריכה עשויה מניילון PVC עבה...יתכן ובוצעה יציקת בטון בתחתית הבריכה...”. עוד מתואר בדו"ח משטח העץ המקיף את הבריכה (“דק") ומשמש כ"קצה העליון של הבריכה", והוא מונח ע"ג "רלסים".

שני הצדדים הציגו לפני בית המשפט הסכם שבו מפורטות העובדות שבדו"ח הפיקוח, עליהם לא היה מחלוקת, וביקשו מבית המשפט לקבוע האם יש צורך בהיתר בנייה.

"מדו"ח הפיקוח עולה כי הבריכה "שקועה" בחפירה בעומק 1.2 מ', ומכאן שהיא אינה "מונחת על גבי הקרקע" אלא מעוגנת לאדמה בזכות החפירה ובשל משקלה העצמי ומשקל המים המצויים בתוכה", הדגיש השופט הרבסט בהכרעת הדין, “שנית, ה"דק", אותה רצפת עץ המעוגנת לקרקע באמצעות מוטות מתכת ארוכים ("רלסים") המחוברים לקרקע”.

"כל אלו, ביחד ולחוד, מלמדים על בריכת שחייה, שאף אם במקורה הייתה פריקה ומובנית מחלקים שונים, הרי שהחפירה והצמדתה למשטח הדק מלמדים על קביעותה", נקבע בהכרעת הדין.

השופט הרבסט ציין את הנימוקים המכריעים לקביעה כי מדובר בבריכה הטעונה היתר בנייה: “מחד, קביעותה של הבריכה, שיקועה בחפירה שעומקה למעלה ממטר אחד ואשר אינה עולה בקנה אחד עם יישור הקרקע בלבד, מלמדים כי מדובר בבריכת שחייה שניתן לתארה כ"מבנה מלאכותי המכיל מים...מאידך, חפירה באמצעות בובקט...לעומק של למעלה ממטר אחיד ובשטח של למעלה מ-20 מ"ר עונה בבירור להגדרת התקנות כחציבה, חפירה, ומילוי המשנים את פני הקרקע...” והיא כשלעצמה, מחייבת היתר בנייה”.

גזר הדין יינתן במועד מאוחר יותר.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?