דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ביהמ"ש: קללה היא לא איום - יריקה היא תקיפה

בית המשפט השלום בבית שמש קבע השבוע כי קללות בסגנון "אני אזיין אותך" אינן איומים והן נחשבות במסגרת חוק חופש הביטוי, מנגד, יריקה היא בגדר של תקיפה.

בית המשפט דן בכתב אישום שהוגש כנגד איתן כוכבי, שהואשם בעבירת איומים ותקיפה. מכתב האישום עולה כי במהלך אוגוסט 2014 הגיע כוכבי ביחד עם שלושה פועלים לנכס המצוי ברח' אלברט מנדלר 54 בבית שמש, והארבעה ביצעו במקום עבודות בנייה. למקום הגיע המתלונן (שמו שמור במערכת), שביקש מהנאשם לחדול מביצוע עבודות וזאת, לנוכח צו שיפוטי שניתן בנדון.

הנאשם לא חדל מביצוע העבודות, והחל לקלל את המתלונן באומרו "לך תזדיין, לא רואה אף אחד ממטר, יה קוקסינל, יה הומו". המתלונן הזמין למקום ניידת משטרה. כאשר הגיעו שוטרים למקום, המשיך הנאשם לקלל ולאיים עליו באומרו "מזדיין בתחת, אשתך זונה, אני אזיין אותך בתחת". לאחר המתואר הנאשם ירק על המתלונן.

כוכבי טען להגנתו כי צו הפסקת העבודה בוטל, וכי העבודות שביצע הן עבודות פנים, שאינן מחייבות היתר בניה. הוא דחה את הטענות על האיומים, אך הודה כי גידף את הפקח.

השופטת מאיה אב-גנים ויינשטיין קבעה כי כוכבי לא עסק בביצוע עבודות פנים אלא בעבודות בחדר המדרגות שהוא רכוש ציבורי, והיה נתון תחת צו הפסקת העבודה.

השופטת ציטטה את פסק דין קודם שקבע כי "הקללה הנאמרת על ידי הנאשם "אני אזיין אותך" אמנם אינה ראויה להיאמר אולם אינה עולה כדי איום, והיא חוסה תחת חופש הביטוי המוענק לכל אדם באשר הוא. שכן ברור לכל אדם סביר שביטוי זה נאמר כקללה בעדנא דרתחא ולא עמדה מאחורי אמירתו כוונה ממשית להפחיד ולאיים".

לאור זאת, קבעה השופטת כי התרשמה "מסגנונו הבוטה של הנאשם” אך לא "הוכח שהנאשם איים על המתלונן ויש לזכותו מחמת הספק מעבירת האיומים המיוחסת לו בכתב האישום”.

עם זאת, השופטת קבעה כי היריקה של כוכבי על המתלונן היא בגדר תקיפה ולאור זאת הרשיעה אותו בעבירת תקיפה, ובהפרת הוראה חוקית ומנגד זיכתה אותו מעבירת האיומים. גזר הדין יינתן במועד מאוחר יותר.

אילוסטרציה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?