דלג לתוכן העמוד
יום שני, 21 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שפן הסלע שמשגע את בית זית

בחודשים האחרונים הגיעו למוקד המועצה האזורית מטה יהודה פניות תושבים על המצאות שפני סלע במושב בית זית. כידוע, שפן סלע מהווה גורם סיכון משמעותי לקינון של זבוב החול ולמחלת הלישמניה.

במהלך סיור שהתקיים השבוע, בשעות הבוקר המוקדמות, בהשתתפות מנהל השרות הווטרינרי במועצה, ד"ר גיל הכהן, רכז לחימה במזיקים במשרד להגנת הסביבה, ערן חקלאי ונציג הישוב, ד"ר יוני וייץ נצפה שפן אחד בודד החי במקום במהלך השנה האחרונה.

בעקבות הממצאים, הוחלט לבצע מהלך משולב שיכלול הצבת מלכודת לשפן, הצבת מלכודות זבובים, הדרכת תושבים בנושא ומיפוי של תלונות התושבים.

שפני סלע, בתנאים מסויימים, עשויים לשאת את טפיל הלשמניה טרופיקה. כשזבוב החול עוקץ את השפן, עוברים אליו הטפילים (גם כן בלי לפגוע בו) ומאוחר יותר הוא עשוי להעביר את הטפילים מחוללי המחלה במהלך עקיצה של אדם.

בשלב זה, במשרד לאיכות הסביבה סבורים שהתנאים למחלת הלישמניה אינם מתקיימים בבית זית ועל כן המועצה והמשרד ימשיכו בביצוע מעקב אחרי הנעשה ביישוב.

שפן הסלע מגיע בשנים האחרונות גם לסביבה העירונית, בה הוא מוצא שפע מזון ותנאי מחיה נוחים במסלעות בתים או בערימות חפצים עם רווחים נוחים שמהווים מחילות המשמשות לו מגורים. הציבור מתבקש על ידי הרשויות לנקוט אמצעים כדי למנוע יצירת בתי גידול כאלה. מנתוני סקרים שנערכו עד כה אין כל נוכחות של הטפיל באזור מטה יהודה או במערב העיר ירושלים.

כמו כן, מומלץ לנקוט פעולות מנע ובהן להימנע מהקמת מסלעות, סתימת סדקים במסלעות קיימות ולהימנע מערימות של חפצים.

התושבים מתבקשים לדווח למוקד המועצה ב- 8108* או בווטסאפ 052-7250801, על הימצאות שפני סלע בקרבת בתיהם.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?