דלג לתוכן העמוד
יום שני, 14 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תכנית מתאר מהפכנית למושב בית נקופה: כפר תיירותי וארבע יחידות דיור בנחלה

 

הוועדה המחוזית ירושלים אישרה בחודש שעבר את תכנית המתאר החדשה של מושב בית נקופה. זו תכנית מתאר מהפכנית המגדירה את המושב ככפר תיירותי ומאפשרת להקים יחידת דיור נוספת בנחלה החקלאית, קרי, ארבע יחידות בנחלה לעומת שלוש יחידות המאושרות בשאר המושבים בארץ.

מדובר בתכנית חדשנית וייחודית המבוססת על עקרונות תכנית המתאר של מטה יהודה, שמציעה בנוסף להגדלת מספר יחידות הדיור במושב גם הפיכת המבנים החקלאיים שכבר אינם משמשים את ייעודם המקורי לאטרקציה תיירותית כפרית חדשה במרחב כולו.

מושב בית נקופה הוא המושב הקטן ביותר בשטחו בכל מטה יהודה ויש בו רק 47 נחלות ו-6 משקי עזר. המושב "כלוא" בין שטחים חקלאיים של קיבוץ קרית ענבים, לבין כביש מספר 1 והיישוב אבו גוש. כאשר הוקם כמושב עובדים ניתנו למושב כפיצוי שטחים חקלאיים מרוחקים ממנו וגם בסמוך לצומת לטרון ובאזור טל שחר.

בשנות ה-80 עברו תושבי בית נקופה משבר כלכלי לאחר שהממשלה העבירה את התמיכה בענף הלול, שעליו הייתה פרנסתם, לצפון הארץ. מבני הלולים שפירנסו את בעלי הנחלות במושב התרוקנו והקשיים הכלכליים הביאו את תושבי המושב להשכיר אותם לצרכי אחסנה. פרשה זו העיבה על יחסי המושב עם הרשויות, ורבים מבעלי הנחלות הסתבכו כתוצאה מכך בהליכים משפטיים, דו"חות בשל שימוש חורג ועבירות בנייה, קנסות, צווי הריסה ומקצתם אף נידונו למאסר.

התכנית החדשה מציעה להגדיל את מספר יחידות הדיור במושב ל-248 יח"ד וזאת בהסתמך על כך שלפי תכנית המתאר הארצית המושב מתוכנן ל-300 יח"ד. לפיכך כל נחלה חקלאית תהיה רשאית להקים ארבע יחידות דיור בנוסף ליחידת הורים ובמשקי העזר תותר בנייה של יחידת דיור נוספת, קרי שתי יחידות במגרש.

התכנית החדשה כוללת הגדרת שטח עבור מיזמים תיירותיים בנחלה תוך יצירת פרויקט תיירותי מרוכז, וזאת במסגרת ההיתר של כל מושב ל-60 דונם מסחר ותעשיה קלה. השטח המסחרי יוטמע בפיתוח טרסות עצי הדרים וכרמים.

השימוש התיירותי מותאם לתכנית המתאר לתיירות של מטה יהודה, וכולל אפשרות להקמת מסעדות, בתי מסחר, ספא, מרכזי יצירה ופעילות, מתחמי עיבוד התוצר החקלאי לגווניו ומכירתו, גלריה, סטודיו, שוק כפרי, חנויות למטייל, חנות אופניים, בית קפה, גלידריה, שוקולטייר, חנות תבלינים, קונדיטוריה, ובנוסף שטח ציבורי פתוח לשהייה וחניה.

מזכיר ועד האגודה השיתופית של המושב, איציק אבו אמר בתגובה: "משנת 2015 אנחנו עמלים על התב"ע החדשה שמסדירה את היישוב ומטרתה להפוך את כל המחסנים לאזור תיירותי. עבדנו על כך עם הוועדה המחוזית בירושלים. הקושי העיקרי היה הדרישה להסדיר את כל החריגות בנייה ואכן זה מה שעשינו. ההנהלה והחברים נענו לדרישה ולאט לאט הסדרנו את כל החריגות. זה לא היה פשוט להגיד לחברים לסגור את הפרנסה – זו ירידה לשם עלייה. הוועדה המחוזית ראתה את המאמצים שלנו והם הלכו איתנו לתכנית החדשה".

אבו הודה על התרומה של המועצה אזורית מטה יהודה בראשותו של ניב ויזל, הוועדה המקומית של מטה יהודה בראשותה של מהנדסת המועצה מיכל נאור-ורניק, והיועצת המקצועית, האדריכלית חגית טל-אור מאורבנא, לקידום תכנית המתאר החדשה בוועדה המחוזית.

"בית נקופה עשתה לא מעט ויתורים על אדמות אחרות כגון קרקע להרחבת כביש מספר 1, ושטחים של המושב בסמוך לעין נקובא ולעין ראפה", מסביר אבו, "הוועדה ראתה את ההתנהלות שלנו בחיוב".

- זכיתם להטבה חריגה בדמות ארבע יחידות דיור בנחלה ובנוסף יחידת הורים

"נכון, יש לנו ארבעה יחידות ועוד יחידת הורים, זה חריג מאוד באזור שלנו, וזה בגלל שתמ"א 35 מורה על 300 יחידות במושב וחברי הוועדה המחוזית הבינה שאין למושב היכן לנצל את היחידות הללו. זוהי תכנית טובה ואני מאחל שגם יישובים אחרים במטה יהודה יזכו לקדם תכנית כזו".

בימים אלה עמלים בוועד מושב בית נקופה למלא אחר התנאים להפקדת התכנית. לאחר מילוי התנאים תוחזר התכנית לעיון הוועדה המחוזית ולאחר קבלת האישור הסופי תתפרסם ותופקד להתנגדויות הציבור.

"בית נקופה היא רק צעד קטן בדרך להתחדשות של כל יישובי המועצה האזורית מטה יהודה", ציין ראש המועצה ניב ויזל, "אני משוכנע שברגע שהתכנית תצא לפועל כולם ירוויחו מההתחדשות ומהפיכת המבנים הישנים והלא שמישים לאטרקציה תיירותית".

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?