דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בית שמש זורחת: הראשונה בהיקף הבקשות למערכות סולאריות ציבוריות

הפרויקט הגדול ביותר בישראל לייצור חשמל מאנרגיה סולארית יוצא לדרך. הפרוייקט הירוק הוא יוזמה משותפת של משרד האנרגיה, מפעל הפיס ומרכז השלטון המקומי והוא כולל תכניות למיליון מ"ר בקירוב של פאנלים סולאריים אשר יוקמו על מבני ציבור בלמעלה מ-140 רשויות מקומיות ברחבי הארץ, וצפויים להפיק כ-116 מגה ואט חשמל "ירוק" לשנה. זהו אחד הפרויקטים המשמעותיים ביותר בקידום ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות בישראל בהשקעה כוללת של כחצי מיליארד שקל.

השבוע חשפו יזמי הפרויקט את הנתונים אודות היקף הבקשות להצבת פאנלים סולאריים שהוגשו על ידי הרשויות המקומיות לקרן התמיכות של מפעל הפיס. לא פחות מ-141 רשויות מרחבי הארץ הגישו בקשה להשתתף בתוכנית והציעו גגות פנויים של 1,241 מבנים, בעלי שטח מתאים: בתי ספר, מבני מועצה, מרפאות, מעונות יום, מתנ"סים, קאנטרי קלאב ועוד.

הבקשות יועברו לאישור ועדה משותפת של משרד האנרגיה, מפעל הפיס והשלטון המקומי, שתבחן את הקצאת ההלוואות לכל רשות. התמיכה שהוקצתה למימון התקנת המערכות הסולאריות על ידי מפעל הפיס, עמדה תחילה על 100 מיליון שקל אך לנוכח ההיענות חסרת התקדים, הגדיל מפעל הפיס את הסכום משמעותית, והוא צפוי, כאמור, לעמוד על כחצי מיליארד שקל.

הרשויות המובילות בהגשת הבקשות לקרן הן: בית שמש עם 34 מבנים, ראש העין עם מבנים33, ראשון לציון עם 26 מבנים, שדרות ומועצה אזורית משגב עם 25 מבנים.

ראש עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך (צילום: עמית לוי)

במסגרת התוכנית להאצת הטמעת אנרגיה סולארית ברשויות המקומיות הקים מפעל הפיס קרן תמיכה המעניקה לרשויות המקומיות הלוואות בריבית נמוכה במיוחד, אשר תוחזר במשך כשבע שנים, וזאת לצורך מימון הקמת המערכות הסולאריות. הצפי הוא שהמערכות ייצרו עבור הרשויות המקומיות מקורות אנרגיה ירוקה, חיסכון בהוצאות החשמל ויגבירו את ההתייעלות באנרגיה, ובתום תקופת ההלוואה ייצרו לרשויות הכנסה נוספת.

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "פרויקט זה הינו חלק מהתוכנית הלאומית להגדלת ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת וכן הגדלת מספר המבנים מאופסי האנרגיה. הפרויקט יתרום להאצת משק האנרגיה ולהגדלת משרות חדשות בתחום".

יו"ר מפעל הפיס, רו"ח אביגדור יצחקי: "הקרן שהקים מפעל הפיס מסתמנת כאחד הפרויקטים המשמעותיים ביותר שנעשו בישראל בתחום האנרגיות המתחדשות ואנחנו גאים להוביל אותה יחד עם שותפינו במרכז השלטון המקומי ובמשרד האנרגיה".

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס: “הקרן תסייע לרשויות שהתקשו בהעמדת מקורות מימון להקמת פאנלים סולריים שיפחיתו את זיהום האוויר ויהיו ידידותיות יותר לסביבה. מרכז השלטון ימשיך ללוות את הרשויות בתהליך".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?