דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 16 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שנת שירות בטורונטו

תכנית שנת השירות של הסוכנות היהודית בחו"ל, הינה תכנית השולחת בני נוער שסיימו את התיכון, רגע לפני גיוסם לצבא, לשנת התנדבות ותרומה בפדרציות היהודיות של קהילות יהודיות שונות ברחבי העולם. כיום התכנית מונה כ-200 שליחי שנת שירות מתוכם 22 ש"שינים הנשלחים לעיר טורונטו שבקנדה. הקהילה היהודית בטורונטו מונה למעלה מ-200,000 איש ומפעילה את תוכנית הש"שינים הגדולה בעולם.

מטרת השליחים הצעירים הינה חיזוק הקשר של הקהילות השונות עם ישראל, הצגת הסיפור האישי שלהם כחלק מסיפור החברה הישראלית. בנוסף, הם לומדים על הקהילה היהודית בה הם עושים את שליחותם, ומשמשים שגרירים של קהילות אלה בישראל. השליחים משרתים בקהילות יהודיות מכלל הזרמים, בבתי ספר, בתי כנסת, תנועות נוער, אוניברסיטאות ובמרכזים הקהילתיים היהודיים.

"המשפחה המארחת השתדלה לתת לי הרגשה של בית". ליאור כהן (משמאל) עם חברים לקומונה בטורונטו

אריאלה ג'וסמן וליאור כהן הן ש"נשיניות מטעם הסוכנות היהודית בפדרציה היהודית של העיר טורונטו שבקנדה. כחלק מתפקידן הן מתנדבות במוסדות יהודיים שונים המפוזרים בעיר, ומייצגים זרמים שונים ביהדות. ליאור, מתנדבת בבית ספר יהודי רפורמי בשם 'ליאו בק', בבית כנסת רפורמי בשם Holy Blossom ובתנועת נוער יהודית מקומית בשם 'J-life' . אריאלה מתנדבת בבית ספר יהודי אורתודוכסי בעיר בשם 'נתיבות התורה', בבית כנסת אורתודוכסי בשם 'שערי תפילה' ובתנועת 'בני-עקיבא' המקומית.

ליאור גדלה בבית שמש ולמדה בבית הספר 'ברנקו וייס' במגמת אופקים, בנוסף, לקחה חלק בלהקת 'בין השמשות' במרכז הקהילתי 'פסגות השבע' במשך תשע שנים. היא הייתה גם חניכה בארגון הנוער 'עמיתי דילר' וייצגה את בית שמש בשותפות ביוהנסבורג שבדרום אפריקה, ובנוסף לכל גם והתנדבה והדריכה במד"א.
חברתה לשנת השירות, אריאלה, גם היא מבית שמש, למדה באולפנת 'חורב' שבירושלים. היא התנדבה בעמותת 'מרפא לחיים' שם ריכזה פרויקט חונכות לילדים יתומים. בנוסף, הדריכה במשך שלוש שנים בתנועת הנוער 'עזרא' בסניף שנמצא בשכונת פיתוח.

אריאלה מספרת כי רצתה לצאת לשנת שירות בתפוצות ולהתנדב בקהילות היהודיות בעולם כיוון שהכירה את יהדות התפוצות מקרוב: "יש לי המון משפחה בחו"ל ותמיד הדהים אותי העניין שמגלות קהילות יהודיות גדולות, ציוניות ומבוססות ברחבי העולם בישראל, על אף שהן לא חיות בארץ. חשוב לי הקשר בין יהודים ברחבי העולם עם ישראל. כולנו עם אחד - וחשוב להיות הגשר הזה בין העולמות. שתהיה מודעות הדדית וחיבור עממי".

ליאור מספרת כי רצתה לעשות שנת שירות לאחר שראתה איזה חוויה משמעותית הייתה זו לאחותה, שעשתה שנת שירות במסגרת 'אחרי'. היא הכירה את תוכנית הש"שינים של הסוכנות היהודית כבר מספר שנים. "בכיתה י"א הייתי חניכה בתכנית 'עמיתי דילר' בשותפות בית שמש-מטה יהודה ויוהנסבורג. אחד מאירועי השיא במהלך השנה בדילר היה מפגש עם הקהילה היהודית ביוהנסבורג. המפגש שינה לי את החיים, גרם לי להסתכל על ישראל ועל היהדות בצורה אחרת והרגשתי שזה תרם לי מאוד והפך את ההוויה שלי בישראל למשמעותית הרבה יותר ממה שהייתה לפני", מספרת ליאור.

זו הייתה חוויה מדהימה. אריאלה ג'וסמן

העבודה שלהן בטורונטו היא מסביב לשעון. "העבודה כוללת ליצור קשרים עם אנשים מכל שכבת גיל - תינוקות עד קשישים, להכין פעילויות, לענות למיילים, להגיע לארוחות ערב, אירועים, ואפילו בבית אתה עובד - אתה משקיע זמן ואנרגיה בלהתחבר עם המשפחה ויוצר קשרים עמוקים גם עם חברי הבית ואין רגע דל", מספרת ליאור ושתיהן מציינות כי באותה המידה שהתפקיד תובעני, ככה הוא מספק.

בתקופת חגי תשרי הן חוו לראשונה את החגים רחוק מהבית והמשפחה שלהן. זו הייתה חוויה מוזרה, הן מודות, מלאה בגעגועים אך גם עם המון חוויות חיוביות. "מצד אחד, זו הפעם הראשונה שאני בלי המשפחה בחגים, אז הגעגועים אליהם גברו מתחושות הגעגועים ביומיום פה. מצד שני, זו הייתה חוויה מדהימה!!! נהניתי לראות ולחוות איך היהודים חוגגים את החגים כאן בטורונטו, המוני אנשים מגיעים לבתי הכנסת בחג והתפילות מרגישות מאוד עוצמתיות בגלל זה! בסוף יום כיפור כששרו את "לשנה הבאה בירושלים"- התרגשתי במיוחד", אומרת אריאלה.

ליאור מוסיפה כי שמהרגע שהודיעה לה שהתקבלה לשנת השירות הזו, היא דאגה להתענג על כל ביס וביס בארוחת שישי עם המשפחה בבית, בכל ארוחת חג, היא ניצלה כל רגע כי ידעה שהשנה זה יהיה לה חסר, "אין ספק שגם החגים כאן היו חוויה מעניינת והמשפחה המארחת השתדלה לתת לי הרגשה של בית כמה שיותר, אפילו הכנתי סיר דגים בדיוק כמו שיש בבית, אבל עדיין אין כמו הבית".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?