דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 16 ביוני 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תל בית שמש שופך אור על החיים בממלכת יהודה לאחר מסע סנחריב

תערוכה חדשה שנפתחה השבוע במוזיאון ארצות המקרא ירושלים מציגה לראשונה ממצאים שהתגלו בתל בית שמש, שנחשף בעקבות שדרוג כביש 38 המתבצע בימים אלה על ידי חברת 'נתיבי ישראל'. הממצאים חושפים לראשונה את החיים בממלכת יהודה בתקופה שלאחר מסע סנחריב, תקופה שהייתה עד עתה בבחינת תעלומה לארכאולוגים.

התערוכה, "נתיבי ישראל בממלכת יהודה", מציגה לראשונה לציבור ממצאים ארכאולוגים שנחשפו במסגרת "חפירות הצלה" בהיקף חסר תקדים, ובמשאבים חסרי תקדים, כ-70 מיליון שקל, אותם השקיע משרד התחבורה באמצעות חברת נתיבי ישראל.

באתר נמצאו שרידי יישוב של ממלכת יהודה מסוף ימי בית ראשון, בתקופה של חזקיהו המלך ולאחר מכן של בנו, המלך מנשה (במאה השביעית לפנה"ס). הממצאים מערערים את התפיסה המקובלת באשר לתולדותיה של ממלכת יהודה כאשר הייתה נתונה תחת שלטון ממלכת אשור.

עד עתה סברו הארכאולוגים כי בית שמש חרבה בידי סנחריב מלך אשור, והחיים בממלכת יהודה שלאחר מסע הכיבוש שלו היו בצל החורבן הנרחב. התגליות החדשות מלמדות כי לאחר החורבן נוסד בבית שמש יישוב חדש, שאף שימש כמרכז מנהלי וכלכלי חשוב של ממלכת יהודה. בכך מואר פרק לא ידוע בתולדותיה של ממלכת יהודה באזור השפלה.

הממצאים שנחשפו כוללים אזור תעשייה רחב היקף ומרכז מנהלי-אדמיניסטרטיבי עם עדות לפעילות כלכלית ענפה. באתר נמצאו עשרות ידיות קנקנים עם טביעות חותם, שהם מאפיין מובהק של מערכת המִינהל בממלכת יהודה בתקופת בית ראשון. עוד התגלו שברי צלמיות חרס בדמות נשים וכן צלמיות בדמות בעלי חיים, במיוחד סוסים. יש ארכאולוגים שטוענים כי בבית שמש התמחו בגידול סוסים למטרות צבאיות, וזאת בהסתמך על מערכות השקיה גדולות המיועדות לבהמות שהתגלו בסמוך לתל. פריט ייחודי שהתגלה במסגרת חפירות ההצלה היינו פסל אבן מרשים של האל בֶּס המצרי – הייצוג הגדול ביותר של אל זה שנמצא עד כה בארץ ישראל.

באופן יוצא דופן, ולאור החשיבות הרבה של ממצאי החפירה, הוחלט לקיים תערוכה נרחבת עוד בטרם הושלמה החקירה ופורסמו המאמרים המקצועיים, וזאת בגלל העניין הציבורי הגדול בחפירות ההצלה ובממצאיהן. במוזיאון ארצות המקרא, נענו לאתגר וקידמו את הקמת התערוכה, המציגה פרק דרמטי, שנחשב לתעלומה ארכאולוגית בתולדות יהודה בימי בית ראשון, תוך התייחסות לדילמת שימור מורשת העבר אל מול צורכי הפיתוח העתידי.

הממצאים החשובים, שהתגלו כבר בתחילת החפירות, הציתו דיון נוקב סביב שאלת שימור ערכי המורשת אל מול צרכי הפיתוח של תשתיות תחבורה מתקדמות לעיר. לאתגר הזה נוספה בשלבים מתקדמים של החפירות מחאה ציבורית של תושבי העיר בית שמש עצמם, "אבירי התל", הקוראים למצוא חלופות אשר ישמרו על התל.

ההכרח לאזן בין הצרכים השונים הביא את רשות העתיקות יחד עם חברת נתיבי ישראל לבחון מחדש ואף לשנות את התכנית המקורית להרחבת הכביש בשטח התל. לאחר בחינת החלופות גובשה תכנית מוסכמת לפיה נתיב הכביש החדש יצומצם למינימום הנדרש לקיום כביש מהיר, ויוקדשו משאבים לשימור התל והפיכתו לאתר עתיקות פתוח לציבור.

אמנדה וייס, מנכ"לית מוזיאון ארצות המקרא: "מוזיאון ארצות המקרא פועל ללא לאות למען שימור המורשת של האזור והצגתה בפני הקהל הרחב, על מנת לאפשר למבקרינו ללמוד על האירועים אשר עיצבו את ההיסטוריה של האזור בו אנו חיים. אנו מברכים על שיתוף הפעולה שנוצר בין הרשויות ובראשם חברת נתיבי ישראל ורשות העתיקות, אשר הביא להצלתו של תל בית שמש ולשימורם של ממצאים ארכאולוגים נדירים השופכים אור על תקופה שנחשבה לתעלומה. אנו נרגשים להוות בית לאותם ממצאים ולהציגם לראשונה בתערוכה ייחודית המראה כיצד שיתוף פעולה בין גופים הפועלים למען מטרות שונות מצליח לגשר על אינטרסים מנוגדים".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?