דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 16 ביוני 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"תקיפה ברוטלית ואכזרית"

הווטרינר ד"ר יונתן לטוין נדון לשבע שנות מאסר ו-250 אלף שקל פיצויים על כך שתכנן תקיפה אכזרית ביותר כנגד מתחרו, ד"ר ירון דגן

בית משפט המחוזי בירושלים גזר השבוע את דינו של בעל מרפאה וטרינרית בבית שמש, ד"ר יונתן לטוין, לאחר שהורשע בכך שיזם, תכנן ומימן תקיפה "ברוטלית שבברוטליות, אכזרית שבאכזריות" כנגד בעל מרפאה וטרינרית מתחרה בעיר בית שמש, ד"ר ירון דגן.

 

קריאה באישון לילה

 

כזכור, תחילת הפרשה בסוף חודש נובמבר 2015, כאשר ד"ר דגן קיבל טלפון באחת בלילה. המטלפן האלמוני סיפר כי מצא כלב הנזקק לטיפול חירום. הוא ביקש מהווטרינר להגיע בדחיפות לתחנת הדלק 'פז' שמול קיבוץ צרעה. כשהגיע הווטרינר למקום האירוע הוא הותקף באכזריות על ידי שלושה תוקפים שלבשו מסכות.

התוקפים הפילו את ד"ר דגן לקרקע, הכו אותו, בעטו בראשו ובפניו והשליכו לעברו אבנים. אחד מהם תפס בידו השמאלית של הווטרינר והכה אותו בזרועו ובפניו באמצעות אבן שהיקפה עולה על 20 ס"מ. במהלך התקיפה שברו הנאשמים את הטלפון הנייד של דגן, ניפצו את שמשת רכבו וחיבלו במצת ההפעלה של הרכב. כשסיימו את התקיפה עזבו את המקום בריצה, לאחר שפיזרו במקום פתקים מזוייפים של ארגון להגנת זכויות בעלי חיים 'אנונימוס'.

הפגיעה בד"ר דגן הייתה חמורה. כתוצאה מהתקיפה המתוארת נגרמו לו שטפי דם בעיניים ובאזור השפה העליונה, שבר בארובת עין, שבר באף ובמפרקי הלסת דו צדדית, שבר מרוסק ביד שמאל ושטפי דם וחבורות בכל הגוף. בעדותה סיפרה אישתו כי התקשתה לזהות אותו בבית החולים. בגין חבלות אלו אושפז המתלונן למשך שבוע בבית חולים ועבר ניתוח ביד שמאל.

המניע: תחרות עסקית

 

מחקירת המשטרה עלה כי התוקפים פעלו בשליחותו של ד"ר יונתן לטוין, בעל מרפאה וטרינרית בעיר בית שמש. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אלכסנדר רון, דחה את הכחשתו הגורפת של ד"ר לטוין וקבע כי התחרות העסקית הייתה מניע ראשוני שעליו ביסס לטוין את יחסו האובססיבי לד"ר דגן.

מבין חמשת התוקפים שנעצרו בפרשה, נחתם הסכם עד מדינה עם ידידו של ד"ר לטוין, איש העולם התחתון, ויקו אריה ינקו, שהתבקש על ידו לארגן את התקיפה. ינקו אישר בעדותו כי כאשר נעצר היה בדרכו להימלט מישראל בטיסה לאמסטרדם, אותה רכש בעזרת כרטיס האשראי של לטוין וכי לטוין מימן לו את הייצוג המשפטי. עד המדינה עצמו עזב את ישראל לאחר מתן העדות וכיום הוא מתגורר בקנדה.

ארבעת התוקפים האחרים נדונו לעונשים שבין 8-5 שנות מאסר, ושניים מהם אף חוייבו בפיצויים לקורבן התקיפה.

 

נזקים לקורבן ולמשפחתו

 

השופט רון ציין את הנזק הנפשי והפיזי שנגרם לקורבן התקיפה, ד"ר ירון דגן. "נזקים רפואיים שלא מכולם עלה בידו להחלים, וחמור לא פחות, נזקו המנטלי המתבטא בחרדות ובהשלכות רבות ענפים על בריאותו הנפשית, ועל חייו כמעט בכל תחום שניתן להעלות על הדעת". השופט ציין גם את הנזק הנפשי והכלכלי שנגרם למשפחת הקורבן, "חוששני, שתסבול המשפחה מהשלכותו של האירוע עוד שנים לא מעטות".

"היה זה אירוע שיסודו בכוונת מכוון, שניסה להתערב בזכותו של האחר להתפרנס, בכללי יסוד בשאלה מה היא תחרות הוגנת ובסדרי חברה הבסיסיים ביותר", קבע השופט רון בגזר הדין.

השופט ציין כי לטוין יזם תקיפה "רעה, בוטה, אכזרית ומסוכנת" שרק כפסע היה בין תוצאותיה הברוטליות לתוצאות הרות אסון שבעתיים". הוא הזכיר כי לטוין ובני משפחתו תקפו שוטרים שהגיעו לביתם, וזאת במאמץ לשבש את החקירה. כמו כן, ציין כי לטוין לא קיבל אחריות על מעשיו וניהל משפט ממושך, לאורך שלוש שנים, שבהן חזר והתכחש לאישומים כנגדו.

על ד"ר לטוין נגזרו שבע שנות מאסר בניכוי 25 יום שישב במעצר, לריצוי החל מ-28.5.2019, 12 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שנתיים, פיצויים לד"ר דגן בסכום של 250 אלף שקל שישולמו בתוך 90 יום, וקנס בסך 25 אלף שקל שישולם בתוך 90 יום או 75 ימי מאסר תמורתו.

השופט ציין בגזר הדין כי לקורבן התקיפה שמורה הזכות לתבוע פיצויים נוספים מד"ר לטוין במסגרת הליך אזרחי.

 

"ציפיתי לעונש חמור יותר"

 

ד"ר דגן שיבח את התנהלות התובע, עו"ד שחר מלול, ואמר כי היה מצפה שד"ר לטוין יקבל עונש חמור יותר. "אני חושב שהפרקליט ניהל את המשפט בצורה מופתית. בקשר ללטוין, נגזר עליו עונש שווה ערך לתוקפים עצמם, והייתי מצפה שיקבל עונש חמור יותר. מדובר באדם שבעבור נזיד עדשים הרס להם את החיים, רובם היו ללא עבר פלילי".

נפסקו לך 250 אלף שקל פיצויים, זה מספק אותך?

"גם שניים מהתוקפים חוייבו לשלם פיצויים. אף אחד לא לוקח בחשבון שהפיצוי הזה ישולם".

גזר הדין הזה סוגר את הפרשה מבחינתך? אתה מצליח לישון בלילה?

"הפרשה לא סגורה. יהיה עוד ערעור בעליון. לגבי השינה שלי בלילה – אני מעדיף לשמור את זה לעצמי".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?