דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 18 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בלוך: אין מאבקי כוחות או כיפוף ידיים עם מטה יהודה

ראש עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך, דוחה את הטענות שבית שמש מתכוונת להשתלט על שטחי אזור התעשייה הר טוב, הנמצאים במטה יהודה. בראיון שנתנה השבוע ל'בקיצור' הדגישה בלוך את שיתוף הפעולה המתקיים בין שתי הרשויות המקומיות ועל כך שהמציאות שנוצרה בבית שמש מחייבת התערבות דחופה של משרדי הממשלה.

ביום שלישי בערב, אחרי יום רצוף בהתמודדות עם בעיות הבטחון שיצר ירי הרקטות (“במחצית ממוסדות החינוך בבית שמש אין ממ"דים או מרחבים מוגנים – זה מטורף!”) הייתה לשכת ראש המועצה פעילה כאילו מדובר בצהרי היום. לפני שהתפנתה לראיון היא הספיקה לנהל דיון על עתיד אולם התרבות החדש בעיר. בלשכתה מספרים שהיא עובדת 20 שעות ביממה. היא מצהירה בחיוך שלמרות העומס היא נהנית מכל רגע.

איך מתקדם הפתרון לשימור האתר הארכאולוגי החשוב בתל בית שמש?

"נתיבי ישראל ומשרד התחבורה משקיעים כעת 60 מליון שקלים כדי להתאים את הפתרון הטוב ביותר: רצועה מן התל תיחפר לעומק של 20 מטר, כדי לאפשר מעבר של כביש 38, השרידים ישוקמו, יוקם מרכז מבקרים ובין שני חלקי התל ייבנה גשר שייצור חוויה של אתר אחד לתיירים".

תיירות היא עניין חדש בבית שמש. מה מתפתח בנושא זה?

"אנחנו עובדים כיום על שלושה בתי מלון: האחד בכניסה מכביש 38 לבית שמש, סמוך לתל בית שמש (אזור של מגרשי ספורט ונופש) השני, בכניסה הדרומית לרמת בית שמש, סמוך לבית ג'מאל ולחווה החקלאית, מלון מטיילים, ומלון יולדות בשכונת המשקפיים”.

“יש פה שיח אמיתי מורכב. זה לא פשוט והוא לא נעים. אני לא מטייחת”. ד"ר עליזה בלוך

התיירות היא עניין אזורי משותף לבית שמש ולמטה יהודה

"התנ"ך היה פה. הדרך מהשפלה לירושלים, מרד בר כוכבא, תקופת התנאים. והתפקיד שלנו הוא לייצר תהליך שיביא תיירות. לייצר ציר שמתחיל בבית ג'וברין, ממשיך לתל קאיפה, תל בית שמש, תל ירמות, פארק ירמות, מערת הנטיפים, הכנסייה שהתגלתה כעת, כל הדבר הזה ביחד הוא מרחב שלם למטייל".

ולמרות זאת, נראה שיש התנגשות בין מטה יהודה לבין בית שמש בנושא הגבולות

"הבעיה היא לא בין הכפר לעיר. היה אולי כיף להשאיר את המדינה עם הרבה טבע אבל אנשים צריכים פתרון דיור. זו לא החלטה שלי, זו החלטה של המדינה. אפשר להישאר עם הפסטורליה אבל מצד שני אנשים צריכים בית לגור”.

לאחרונה הצהרת כי כל אזור התעשייה הר טוב צריך לעבור לבית שמש

"לא יצאתי בשום הצהרה. אני מנהלת על זה שיח מאוד פתוח עם ראש מועצת מטה יהודה והגענו להסכמה שלא נעשה דברים חד צדדיים. בית שמש יושבת על גבולות חלוקה שנעשו מזמן. המדינה החליטה להגדיל. 130 אלף תושבים שהולכים להיות רבע מליון תוך חמש שנים. אי אפשר להגיד לעיר תגדלי בלי לאפשר לה להקים שטחי תעשייה, לעשות שינוי בקו הכחול. בתוך תחומי העיר יש מעט מאוד מקום לתעשייה. זה לא בפרופורציה לגידול הטבעי. זו לא החלטה שלי לבנות פה אלפי יח"ד, זו החלטה של המדינה”.

גם למטה יהודה יש צרכים, זו מועצה עם 57 יישובים

"לא אתן להעמיד תושב מול תושב. יש פה רשות מקומית שהוטל עליה לפתור בעיית דיור של מדינת ישראל. העובדה היא, שמשרד השיכון רוצה להוביל עכשיו שינוי גבולות כי גם הוא מבין שזה חלק מסיפור. איפה יעבור הגבול אני לא נכנסת לזה. יש ועדת גבולות. התפקיד שלנו לאפשר את החיים בתנאים האלה”.

עד כמה דחוף נושא ההכנסה משטחי תעשייה לבית שמש ?

"עיריית בית שמש נמצאת בגירעון כספי מטורף. קיבלתי ירושה מאתגרת מאוד. כל דירה שמתאכלסת בעיר מייצרת גירעון נוסף. לעיר חסרים 1000 כיתות ובתחבורה הציבורית חסרים 150 קווים. יש מצוקה אמיתית. אני לא באה להאשים, את השאלות האלה היו צריכים לעשות לפני 15 שנה. יכול להיות שתבוא המדינה ותגיד: לא צריך להזיז את הקו הכחול של בית שמש יש פתרון אחר, לא יודעת”.

עד כמה את פועלת להגדיל את שטחי התעשייה שנמצאים כבר בבית שמש?

"אזור התעשייה המערבי כולו בשיווק. גם על אזור התעשייה בנחם עובדים. בחלק של הר טוב שקיבלנו, חלק מזה הוא יפה לנוף אבל אין סיכוי לפתח אותו לתעשייה. יש פה צוות שכל מה שהוא עושה זה סיורי יזמים. אני מעוניינת לקדם בעיקר תעשייה, משרדי היי טק, מרכזים לוגיסטיים. זה העתיד".

עדיין, במטה יהודה יש מי שחוששים מהכוונות של בית שמש כלפי אזור התעשייה הר טוב

"יש פה רשות מצוינת שנקראת מטה יהודה ויש פה רשות מצוינת שנקראת בית שמש, יש שני ראשי רשויות שעובדים למען התושבים שלהם, אין מאבקי כוחות או כיפוף ידיים. אני לא אנהל את השיח הזה. יש פה בעיה אמיתית שלא במקרה נמצאת על השולחן של המדינה. זו המדינה שהובילה הסכמי פיתוח ובינוי שיצרו המון בעיות. הסוגיה של הגבולות היא רק אחת מהרבה סוגיות אחרות”.

את מטילה את העניין לפתחי משרדי הממשלה?

"אני קיבלתי עיר במצב מסויים. כולם צריכים לקחת אחריות. זו סיטואציה שנכנסתי לתוכה, כולנו צריכים להתגייס כדי להרים את העיר הזו כדי שכל האזור הזה יצמח”.

ואם יבוא משרד הפנים ויגיד שהפתרון הוא להעביר את הר טוב לבית שמש?

"תתקבל החלטה. אני לא אגרר לדיון של עימות. יבוא משרד הפנים ומשרד השיכון ויקבלו החלטה".

ראש המועצה של מטה יהודה, ניב ויזל, אומר שהוא מוכן לעזור לבית שמש לפתח שטחי תעשייה

"השיח הזה מתנהל. יכול להיות שזה יפתור את הבעיה ויכול להיות שלא. זה שהיום אני לא מסוגלת לסגור תקציב של עירייה זה מטורף. יש פה שיח אמיתי מורכב. זה לא פשוט והוא לא נעים. אני לא מטייחת”

כיצד ייראה העתיד המשותף של בית שמש ומטה יהודה?

"בית שמש צריכה לתת שירות לאזור של מטה יהודה וגוש עציון. עיר מחוז. והיא תשתדל להיות הכי טובה שאפשר. יש פה הזדמנות של יצירת חיים משותפים ולקחת את הקונפליקטים למקום של הזדמנויות, ואנשים שונים יכולים לחיות אחרת ולהרוויח מזה”.


יובל רובין


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?