דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 31 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בלוך יוצאת לעימות מול מטה יהודה: דורשת את אזור התעשייה הר טוב

בשורות לא טובות למערכת היחסים שבין המועצה האזורית מטה יהודה לבין עיריית בית שמש. ראשת העיר, ד"ר עליזה בלוך, הכריזה כי בית שמש דורשת להעביר אליה מיד את כל אזור התעשייה הר טוב, המהווה מקור הכנסה משמעותי של המועצה האזורית מטה יהודה. במטה יהודה הגדירו את דבריה של בלוך "לא אחראיים".

בראיון ראש השנה שנתנה בלוך לעיתון הכלכלי 'דה מרקר' היא הבהירה את עמדתה בנוגע לאזור התעשייה הר טוב. “צריך להבין שכשחולקו האזורים, בית שמש היתה עיר קטנה. כיום אנחנו עיר גדולה ונצמח בעוד מאות אלפי תושבים. כדי לצמוח אנחנו חייבים להזיז את הגבולות שלנו. המועצה לא התלוננה כשסיפחו לבית שמש שטחי מועצה כדי לבנות מגורים. היום אנחנו חייבים להתאים את ההכנסות משטחי תעסוקה לגידול האוכלוסייה".

בהמשך הראיון הצהירה בלוך, “אני צריכה מיליון מ"ר נוספים, והחשבון כולל את העברת אזור התעשייה הר טוב ממטה יהודה לבית שמש. כיום יש לנו רק 700 אלף מ"ר. עד שנוכל לעמוד על הרגליים, אנחנו רוצים לקבל מהמדינה מיליארד שקל כקביים. זה כסף שאנחנו צריכים בדחיפות להשלמת התשתיות החסרות, מוסדות חינוך ותרבות".

בראיון סיפרה בלוך כי לעיריית בית שמש יש תכניות להקים ארבעה אזורי תעשייה נוספים, מלון ברמת ארבעה כוכבים עם 350 חדרים בכניסה לעיר, מלון נוסף למטיילים, מלון ליולדות וגם בית חולים שיהיה שלוחה של בית החולים הדסה.

חייבים הכנסות משטחי תעסוקה". ד"ר עליזה בלוך

הפקעה חד צדדית

 

במטה יהודה לא אהבו, וזאת בלשון המעטה, את הכרזותיה של בלוך. בשנת 2012 הצליחה מטה יהודה למנוע את העברת שטחי אזור התעשייה הר טוב לבית שמש, וזאת לאחר מאבק ציבורי רחב היקף שניהלה מול שר הפנים דאז, אלי ישי ומול ראש העיר בית שמש דאז, משה אבוטבול.

בחודש אפריל 2011 נודע במפתיע לעיתון 'בקיצור', כי שר הפנים חתם על צו סיפוח, המעביר את כל אזורי התעשייה של מטה יהודה, לעיר בית שמש. גודל השטחים הללו, נאמד בכלמעלה מ- 3,000 דונם, והם מניבים מיליוני שקלים בשנה למטה יהודה.

מטה יהודה מיהרה להגיש עתירה לבג"צ כנגד שר הפנים, משרד הפנים, חברי ועדת הגבולות ועיריית בית שמש. בעקבות עתירת המועצה, הוציא בית המשפט צו מניעה, שעצר את המהלך.

במקביל, החלה קבוצת תושבים במטה יהודה, במאבק ציבורי כנגד ההפקעה והחתימה אלפי תושבים במועצה, על התנגדויות להרחבת רמת בית שמש. בפעולה נמרצת ותכליתית, הצליחו פעילי הקבוצה להחתים כ-7000 תושבים במטה יהודה ובבית שמש, על התנגדויות ואלה הוגשו למשרד הפנים.

בעיריית בית שמש הוכו בתדהמה, לאחר שהתברר להם כי הגשת התנגדויות בכמות כזו, מחייבת את משרד הפנים למנות חוקר, דבר שיעכב את שיווק המגרשים בחודשים ארוכים. מהלך זה גרם לראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, לחפש במהירות פשרה עם מטה יהודה.

גם בלשכת שר הפנים הבינו, כי המהלך החד-צדדי לא יעבור בשקט. תחת המטרייה של משרד הפנים, החלו שני ראשי הרשויות, משה דדון ממטה יהודה ומשה אבוטבול, במשא ומתן שבסופו הושגה פשרה והדרך לחתימת ההסכם נסללה.

הסכמים צריך לכבד". ניב ויזל

הסכם ל-15 שנה

 

במסגרת ההסכם שאושר על ידי מליאת המועצה בפברואר 2012, נקבע כי אזור התעשייה הרטוב א׳, יישאר בתחום השיפוט של מטה יהודה ואילו מספר מגרשים באזור התעשייה הר טוב ב', יועברו לתחום השיפוט של העיר בית שמש, יחד עם ארבעה מפעלים ומחצבה.

עם זאת, הוסכם כי תעריפי הארנונה המשולמים על ידי המפעלים שיעברו לבית שמש, יוותרו ללא שינוי והעיר בית שמש מתחייבת לא לפנות לערכאות, באשר להבדלי התעריפים בארנונה בין בית שמש ובין מטה יהודה.

עוד הוסכם, כי שטחים חקלאיים ובלתי מפותחים הצמודים למושבים, יועברו בהסכמתם לשטח השיפוט של העיר בית שמש, לצורך פיתוח הקרקעות לטובת העיר והמושבים, כשהרשויות הסכימו לשתף פעולה בעתיד, בכל נושא שיווק ופיתוח המגרשים.

סעיף חשוב ועקרוני בהסכם קובע כי העיר בית שמש מתחייבת שלא לדרוש הרחבת גבולות או הגדלת הכנסות ממטה יהודה, ב-15 השנים הקרובות, כלומר עד תחילת שנת 2027. ההסכם אושר על ידי משרד הפנים.

במהלך ראש השנה עסקו במטה יהודה רבות במשמעויות של ההכרזות של בלוך בראיון ל'דה מרקר'. ראש המועצה האזורית, ניב ויזל, אמר ל'בקיצור', כי הוא נמצא בקשר עם בלוך וזאת במטרה לקדם החלטות בהסכמה.

ויזל: “קראתי את הדברים שאמרה בלוך ואני חושב שאלה דברים לא אחראיים. מטה יהודה מעוניינת בשיתוף פעולה ובהסכמות עם בית שמש. כידוע, יש לנו הסכם חתום שקובע כי לא יהיה שינוי במצב הנוכחי במשך שבע השנים הקרובות. אני חושב שהסכמים צריך לכבד. עם זאת, במידה וניתקל בפעולות חד צדדיות – אנחנו יודעים להיאבק על זכויותינו, גם אם צריך לשם כך להגיע לערכאות משפטיות".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?