דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 07 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

במבוק: הצמח שיודע לעשות הכל...

בצמח הבמבוק טמון קסם, אלגנטיות, חוסן ורוגע והוא ניתן לשימושים רבים: גשרים, בניינים, רהיטים, פריטי לבוש, כלי אוכל והגשה, מזון, תרופות ועיסוי

חיקוי לצליל הפיצוץ שמשמיע הצמח- במ-בוק

מימי קדם נודע הבמבוק (חיזרן) בתכונות המרפא המרובות וסימל חוזק, פוריות, נעורים ושגשוג. יש הטוענים כי מקור השם במבוק הוא בשפה המלאית, והוא ניתן לו כחיקוי לצליל הפיצוץ שמשמיע הצמח כאשר הוא נשרף. האוויר הכלוא בקנה משתחרר מהמפרקים בקולות "במ-בוק".

במזרח הרחוק ובאפריקה, מייצרים הילידים המקומיים כבר אלפי שנים כמעט כל דבר מצמח הבמבוק, ממקלות אכילה ועד גשרים, מתרופות להורדת חום ועד בתי קומות, מפריטי לבוש ועד סירות. בשנים האחרונות ניצב הבמבוק במרכז העניינים גם במערב וקרנו עלתה בגין תרומתו לאיכות הסביבה. רבים מבחינים בשימוש הולך וגובר בו בבנייני משרדים, במסעדות, בגינות פרטיות ועירוניות ובמשתלות.

בתעשיית מוצרי הצריכה גילו את הבמבוק כחומר מעולה לייצור שפע מוצרי טקסטיל כפריטי אופנה, מגבות, מצעים, כריות ("ויסקואייר", של ד"ר גב) ובדים לצד פריטי עיצוב דקורטיבים ושימושיים: מקלדת + עכבר (צ'יינה ביי), גב של סמארטפון (יורוקום), גופי התאורה (MOOOI – קרני תכלת) וכלי הגשה המתהדרים בכך שהם מיוצרים מבמבוק.

סט מקלדת ועכבר אלחוטיים מבמבוק (צ'יינה-ביי)

שומר על הסביבה

לבמבוק תפקיד בכיר בשיקום האקולוגי. לא זו בלבד שניתן להפיק ממנו נייר, בנזין, כלי נגינה (תיבות הקשה וחלילים), תרופות, שלדי מטוסים ובתים, אלא מעל הכל חמצן. הצמח משחרר 35% יותר חמצן ומייצר פי 10 חומר תאי מאשר עצים בגודל דומה והוא מסתגל כמעט לכל סוג אקלים ואיננו מצריך מכונות כבדות לגיזום, כריתה ועיבוד. למעשה הבמבוק דורג בציון של 8.6 מתוך 10 על ידי נאס"א ברשימת הצמחים לטיהור אוויר.

הבמבוק הוא, למעשה, משאב נצחי, עשב שגדל במהירות, המגיע בפחות מ-5 שנים לבשלותו, עד גובה של 15 מטר ועובי של 7-8 ס"מ וככזה הוא משמש כתחליף אקולוגי לעץ. בתרבויות סין ויפן נחשב הצמח לאחד מ-"ארבעת הצמחים הנאצלים" יחד עם הסחלב, החרצית והשזיף, בתרבויות אלו מחשיבים אותו כצמח המעניק מזל.

עם זאת, צמח ה"לאקי במבוק" אינו בדיוק הבמבוק המסורתי, אלא נחשב כצמח לגידול ביתי. עם זאת בשל קרבתו הבוטנית לבמבוק הפרא במזרח סבורים כי גם בכוחו של הלאקי להעניק מזל ועל כן כל מי שמגדל צמח שכזה בחצר הבית צריך להחשיב עצמו כבר מזל, שהרי יש לו שתיל אחד מהעשב הגדול ביותר הקיים בטבע.

סט הגשה לקפה ולמאפה מבמבוק (הסטוק)

כלים אקולוגיים

מעבר להיותו אופנתי, ההחלטה לרכוש אביזר מבמבוק היא למעשה גם אחריות אקולוגית. זהו צמח שניתן ליצור ממנו מוצרים ולכבד את איכות הסביבה. "כלי האוכל והגגשה מבמבוק מיוצרים מרכיב אורגני טבעי, מתכלה וידידותי לסביבה. המודעות לאורח חיים בריא ולשמירה על הכדור - פינו מקום לכלים אקולוגיים במטבח והיתרון הממשי של כלי ההגשה, האחסון והאוכל העשויים מבמבוק – שהם אינם יוצרים ריאקציה, תגובה כימית עם המזון", אומר גבי אוהב ציון – מבעלי רשת הסטוק.

"כידוע, השימוש בכלים מפלסטיק אינו ידידותי לסביבה, אף שהוא חוסך את הזרמת הכימיקלים למים בניקוי כלים "רגילים". אם גם לכם חשוב מהכדור", מוסיף אוהב-ציון, “וכבר טרחתם ועמלתם על ארוחה אורגנית למהדרין, תוכלו להרשים את האורחים שלכם עם כלי הגשה סביבתיים. כאלה תוכלו למצוא לא מעט: צלחות, מגשים ואפילו סכו"ם העשויים מבמבוק. הכלים ניתנים לשטיפה והם הפכו ללהיט בחנויות העיצוב המובילות בניו-יורק. בתהליך הייצור של כלי הבמבוק נעשה שימוש במים ולא בדבק או בחומרים סינתטיים או כימיקלים אחרים".

קערת אוכל מבמבוק (רשת הסטוק)

ללבוש בגדי במבוק

לפריטי הטקסטיל והלבוש העשויים מסיבי במבוק יתרון כפול ומשולש. הם גם היפו־אלרגניים וגם מנדפי זיעה, הם קלים במיוחד ומעניקים הגנה אנטי־בקטריאלית ובכך מונעים ריחות רעים. הבגדים ישמשו בעיקר ספורטאים ומטיילים ספורטיביים במיוחד.

מומחי המותג BAGIR מציינים כי היות והבמבוק הוא טבעי ובניגוד לכותנה, צורך הרבה פחות מים בגידול הסיב, פריטי אופנה העשויים ממנו נחשבים לירוקים לסביבה. מעבר לכך, פריטים אלו דורשים גיהוץ קל ואינם נוטים להתקמט, שכן חלק מיתרונו של האריג מבמבוק הוא ברק עדין וחיוניות הנובעים מטבעו של הצמח. שהחיינו. מסתבר כי בצמח הזה אכן טמונים להם יחדיו קסם רב, אלגנטיות, חוסן ועם זאת רוגע והתחשבות בסביבה.

חולצות במבוק (בגיר)

כוחות ריפוי ועיסוי

"לבמבוק אכן שימושים רבים, נייר, פיגומים, שלדי מבנים, רהיטים מעוצבים, קירוי וחיפוי ועוד... אך מעט ידוע על יכולות הריפוי העצומות של הבמבוק" אומרת : ליאת גרינוולד - דלויה חברה באגודה הישראלית להומאופתיה.

כך למשל, הטיאן די – טכניקת עיסוי עם מקלות במבוק, היא שיטה ייחודית לעיסוי המשלבת כלים וידע מהרפואה הסינית המסורתית. מדובר בטכניקת עיסוי עוצמתית לשחרור עמוק של רקמות רכות כגון שרירים, גידים ורצועות (ממש כמו שמרדדים בצק בעזרת מערוך) במהלך הטיפול מוגברת זרימת הדם בגוף בצורה מהירה ואחידה לשטחים גדולים בו זמנית. העיסוי נעשה בעזרת מקלות במבוק בגדלים שונים, הוא נעים ולא מכאיב בזכות המקלות המחוממים".

ב-spa SHEVE מתחם היופי והבריאות הפועל במלון הילטון בתל אביב מציעים טכניקת עיסוי עם מקלות במבוק תאילנדיים לעיסוי חוויתי עוצמתי. "בזכות גמישותו וחוזקו", אומרים בספא, "מסמל הבמבוק בתרבות התאילנדית חוזק, כנות ופשטות. כולם מכירים את כלי הבמבוק המסורתיים המלווים כל ארוחה תאילנדית, את השימוש בבמבוק בחפצי אמנות וריהוט ואת סירות הבמבוק המשמשות בתאילנד לשייט, תיירות ומסחר. אך לא רבים מכירים את סגולות הבמבוק המאפשר שחרור של הגוף והנפש. טכניקת העיסוי בבמבוק מבוססת על סט מקלות במבוק בגדלים שונים המתאימים עצמם לכל מקום בגוף. העיסוי בבמבוק מאפשר למטפל להגיע לשכבות העמוקות של השריר באופן יעיל ומהיר ובטוח (הבמבוק עובד כמנוף ומגיע למקומות ומגיע למקומות אשר כמעט בלתי אפשרי לטפל בהם בעזרת ידיים בלבד). עיסוי הבמבוק נהדר לשחרור שרירים תפוסים באזור השכמות, הצוואר והרגליים ומשמש כטכניקת עיסוי עוצמתית ויעילה שחרור עמוק של רקמות רכות"

עיסוי במבוק. שבע ספא הילטון

גרינוולד – דלויה מוסיפה "לבמבוק נודעת חשיבות גם תחום בעיות העיכול. בעוד אכילת במבוק אולי נשמע מוזר, במדינות רבות באסיה אכילת במבוק, במיוחד נצרי הבמבוק היא חלק מהתזונה היומית. הבמבוק עשיר בפיטוכימיקלים, נוגדי חמצון, חלבון, אשלגן, סיבים, חומצות שומן חיוניות וחומרים מזינים חשובים אחרים ולכן הוא מוערך ביפן כמזון בריאות עליון. בעיות קיבה רבות יכולות להיות מטופלות בבמבוק. מחקרים הוכיחו כי במבוק עוזר לחזק ולהמריץ את אש העיכול, ולעזור בעיכול יעיל".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?