דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 04 במרץ 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

במגזר הערבי נהרו לרשימה המשותפת

עין נקובא

דפוס ההצבעה ביישובים הערביים שבאזור סובב ירושלים היה הפעם שונה באופן משמעותי מדפוס ההצבעה בבחירות שהיו רק לפני חצי שנה.

בשלושת היישובים הערביים, עין נקובא, עין ראפה ואבו גוש היה זינוק חד בתמיכה ברשימה המשותפת. זהו שינוי מגמה מובהק ביחס לבחירות לכנסת ה-21, אז נרשמה צניחה חדה בתמיכה במפלגה הסקטוריאלית הערבית.

בעין נקובא גרפה הרשימה המשותפת כ-81% מהקולות כאשר בבחירות האחרונות הצליחו המפלגות הערביות לגרוף יחדיו רק 39% מהקולות.

בעין ראפה זכתה הרשימה המשותפת לתמיכה בשיעור 64.5% וזאת כאשר רק לפני חמישה חודשים זכו שתי הרשימות הערביות בקולותיהם של 34% מהמצביעים.

ביישוב אבו גוש הצביעו 72.5% בעד הרשימה המשותפת וזאת לאחר שבבחירות האחרונות קיבלו שתי המפלגות יחדיו 47% מהקולות (חד"ש-תע"ל קיבלה 27% מהקולות ורעם-בלד קיבלה 20% ).
 

בסך הכל עמדה התמיכה ברשימה המשותפת בשלושת היישובים הללו על 72.5% בממוצע, כמעט כפול מהתמיכה לה זכתה המפלגה בבחירת האחרונות.

משיחות עם תושבים ביישובים הערביים עולה כי ההסבר לזינוק בתמיכה ברשימה המשותפת נמצא כנראה בהתבטאויות של ראש הממשלה כנגד המגזר הערבי. התבטאות זכורה במיוחד הייתה פוסט שבו נכתב כי "כל הערבים רוצים להרוג אותנו" – פוסט שמאוחר יותר נמחק מהאינטרנט. נתניהו הכחיש מעורבות בפוסט זה ומקורביו טענו כי מדובר ביוזמה של עובד במערך הבחירות.

הסבר נוסף הוא שברשימה המשותפת מציעים סיוע במלגות לימודים ורבים מבין הבוחרים שלהם מעוניינים לקבל סיוע כזה במימון הלימודים הגבוהים של ילדיהם.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?