דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

במטה יהודה אוספים פסולת אלקטרונית

יישובי מטה יהודה מצטרפים לאיסוף פסולת אלקטרונית ומחזורה תוך שמירה על איכות הסביבה. המועצה האזורית חתמה על חוזה עם תאגיד חברתי למחזור פסולת 'אקומיוניטי',  שיחל בקרוב לפנות פסולת אלקטרונית ממכלים שיוצבו במרכזי המחזור שבכל יישוב.

החתימה על החוזה היא סופו של תהליך ארוך בו היו שותפים אגף שיפור פני הכפר במועצה, לשכת ראש המועצה, היחידה לאיכות הסביבה ויועץ חיצוני לאיסוף ופינוי פסולות שונות למחזור.

פסולת אלקטרונית מוגדרת כפסולת של מכשירים חשמליים מכול הסוגים כמו: מחשבים, מיקרוגל, פלאפונים, סוללות ועוד. רבים ממוצרי הפסולת האלקטרונית מכילים מתכות כבדות מסוכנות וכן מרכיבים מסוכנים ורעילים לבני אדם. הטמנתם באדמה יכולה לגרום לנזק למי התהום, לקרקעות וליצורים החיים בהן ומעליהן. מצב זה הופך את המחזור של פריטים אלה לחיוני וחשוב. בכל העולם המערבי וגם במדינת ישראל מודעים לחשיבות המחזור של מוצרי אלקטרוניקה.

התאגיד שנבחר 'אקומיוניטי - אקולוגיה לקהילה מוגנת' מעסיק אנשים עם צרכים מיוחדים. במפעל החברתי מועסקים כ- 80 עובדים בעלי מוגבלויות שונות (פיזיות, מנטליות ורגשיות). כמו כן, עובדים בו נשים וגברים מכל רבדי ומגזרי החברה: ערבים, בדואים וחרדים המגיעים מבתים ומהוסטלים ברחבי הגליל המערבי. העובדים מחדשים מוצרי פסולת אלקטרוניים, מפרידים רכיבים למחזור ומפנים באופן מסודר חומרים מסוכנים. המפעל נמצא בפארק התעשייה משגב-תרדיון.

המיכל המיוחד מכיל 2,400 ליטרים שבו יש דלת ועלייה מדבקה המסבירה כי ניתן להשליך רק פסולת אלקטרונית. המיכל יוצב במרכזי המחזור ביישובים. פינוי המיכל יעשה ע"י המועצה לפי דיווח על צורך הפינוי נעשה ע"י ועד היישובים. ועדי היישובים יקבלו גם מכלי קרטון לאיסוף סוללות שיוצבו במזכירויות היישובים.

מנהל אגף שיפור פני הכפר איכות הסביבה, משה סויסה: "מהיום תושבי מטה יהודה יוכלו למחזר פסולת אלקטרונית במרכזי המחזורים ביישובים. שמירה על הסביבה היא ערך עליון במועצה ואנחנו פועלים כל הזמן על מנת לאפשר לתושבים נגישות למרכזי מחזור יעילים ומגוונים". לשאלות נוספות ניתן לפנות לאגף שפ"ה או ליחידה לאיכות הסביבה "שורק".

מחזור פסולת אלקטרונית (צילום: אקומיוניטי)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?