דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 10 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בעקבות גילוי מחלת הברוצלוזיס בכלבים: מי שרכש כלב גזעי בחצי השנה האחרונה נקרא לווטרינר

זו פעם ראשונה שהמחלה מתגלה בישראל. חיידק הברוצלה עלול להדביק בני אדם במחלה ולגרום לסיבוכים

כלבת פומרניאן (צילום אילוסטרציה)

משרדי החקלאות והבריאות קוראים למי שרכש גור כלבים גזעי מכל סוג בששת החודשים האחרונים, להביא את הכלב לבדיקה של רופא וטרינר על מנת לשלול הדבקה במחלת הברוצלה קאניס.

הקריאה הבהולה הגיעה לאחר שבדיקות מעבדה העלו כי ישנה כלבה גזעית אחת מסוג פומרניאן (Pomeranian) נגועה בברוצלה קאניס, ועוד שני כלבים חשודים בהידבקות. הכלבה המוחזקת על ידי מגדל מורשה חשודה כי הדביקה במחלה גורי כלבים גזעיים נוספים.

ברוצלה קאניס (Brucella canis) היא מחלה של בעלי חיים שטרם תועדה בישראל. בכלבים, המחלה מתבטאת בחוסר תאבון, דיכאון וכאבי שרירים. המחלה עלולה לגרום להפלות אצל כלבות. באופן נדיר ביותר חיידק הברוצלה קאניס עלול להדביק בני אדם, ולגרום למחלת חום ואף לסיבוכים.

לפני כשלושה שבועות, הגיעו הבעלים של כלבה שהפילה למרפאה בקרית שמונה. הכלבה היא אחת משש כלבות שהיו בבית הגידול, וזו הכלבה השנייה שהפילה. עקב כך נלקחו בדיקות דם והועלה החשד למחלת הברוצלה קאניס. בהנחיית השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות התבקש בעל הכלבים להגיע בדחיפות למרפאה לצורך בדיקת הכלבים. משלא ענה לקריאה ולא התיצב עם הכלבים במרפאה, התבקש בית המשפט להוציא כנגדו צו ואנשי יחידת הפיצו"ח יחד עם שוטרי מג"ב נכנסו לבית הגידול.

בסריקה של בית הגידול נמצאו כלבים מסוג פומרניאן (Pomeranian) שהוחבאו באחד מהמחסנים שהיו במקום, במצב טוב וללא חשד להתעללות. ששת הכלבים שהיו במקום הוחרמו ונלקחו לבדיקות. בבדיקה סרולוגית נמצא כי כלבה אחת נגועה בחיידק, שתי כלבות נוספות חשודות והשלוש הנותרות תוצאותיהן שליליות. הכלבות מוחזקות כעת בהסגר עד החלטה על המשך הטיפול בעניין.

החשוד, בעל הכלבים, עוכב לחקירה בחשד להפצת מחלות בבעלי חיים. מחקירתו עולה כי מדובר בכלבים שהובאו לישראל לפני מספר חודשים. משגילה כי הם חולים, כוונתו הייתה להחזירם למוכר.

עקב האירוע, ממליצים משרדי החקלאות והבריאות לבעלי גורים שרכשו כלב גזעי בששת החודשים האחרונים לבדוק את בעלי החיים ולוודא כי אינם נגועים בחיידק זה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?