דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ברגע האחרון: הפוליטיקאים מסתערים על המגזר הכפרי

"הבנתי את העוול שיצרה תקנה 116, וזו לא הייתה כוונתנו". איילת שקד (משמאל) עם יו"ר ועד עמינדב, שמעון קינן

ההתעוררות של המגזר החקלאי והכפרי בחודשיים האחרונים, התחזקות המגמה שבה מושבניקים וקיבוצניקים נוטשים את המפלגות הוותיקות למען מפלגת 'צומת', והפעילות הערנית של תומכי 'צומת' במרחב הציבורי אל מול הנמנום של פעילי המפלגות האחרות, הפכו בשבועיים האחרונים לגורם משמעותי בשיקולי הבחירות של ראשי המפלגות המתמודדות לכנסת.

איתות ראשון לכך שבמפלגות הגדולות מתחילים להיות מודאגים מההידרדרות בתמיכה של המגזר הכפרי הייתה לפני כשבועיים, עם הודעתה של שרת המשפטים לשעבר וראש מפלגת 'ימינה', איילת שקד, כי היא מתחייבת לתקן את "תיקון 116” לחוק התכנון והבנייה באופן שלא יפגע במגזר הכפרי.

בכנס שקיימה שקד במושב חמ"ד בתאריך 31.8, הוצגו בפניה מצוקות החקלאים ובמיוחד על הקנסות הדרקוניים שמוטלים עליהם במסגרת האכיפה של "תיקון 116”. בתגובה אמרה שקד: “לעניות דעתי, חקלאי שעיבד את הקרקע במשך 90 שנה, ודאי זכאי לזכויות כלשהן על הקרקע. הבנתי את העוול שיצרה תקנה 116, וזו לא הייתה כוונתנו. אם ניבחר ונקבל תפקידים משמעותיים בממשלה, אני מתחייבת לתקן את זה".

יש לזכור, כי הנסיון של שקד לרכוש תמיכה במגזר החקלאי אינו חדש. לפני הבחירות הקודמות, כאשר היא רצה יחד עם נפתלי בנט ברשימת 'הימין החדש', היא הופיעה בכנס של תנועת המושבים והבטיחה לפעול להקמת ועדות קבלה גם ביישובים עד 600-700 משפחות.

הודעתה של שרת המשפטים גרמה לגל של תגובות במערכת הפוליטית, אשר התייחסו למצוקות החקלאים והבטיחו לקדם את עניינם. המועמד לכנסת מצד כחול-לבן וראש המועצה האזורית שער הנגב לשעבר, אלון שוסטר, הבטיח בפוסט שפירסם בפייסבוק, "אני מתחייב שאנחנו בכחול לבן נביא לזקיפת קומה של החקלאות ולשינוי מהותי של היחס כלפי החקלאים".

תגובה בולטת במיוחד הייתה מצד מפלגת השלטון 'הליכוד'. הודעתה של שקד בצד מאות הודעות של פעילי ליכוד ותיקים כי יצביעו ל'צומת' הביאו את הליכוד לנסיון לחזר אחר המגזר החקלאי. ראשית הודיעו בליכוד על התכנסות הוועדה להתיישבות וחקלאות של מזכירות הליכוד, בראשותם של שר התחבורה, ישראל כץ, ושל פעיל הליכוד, ראש המועצה האזורית מרחבים וראש מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג'.

הוועדה שהתכנסה באמצע שבוע שעבר (4.9) הודיעה כי הליכוד מתחייב לתמוך בחוק החקלאות, לדרוש את תיק החקלאות בממשלה, לחזק את החקלאים ואת החקלאות, ולבטל את ההקלות בייבוא של פירות וירקות.

בצד ההודעה על החלטות מזכירות הליכוד, העלה ראש הממשלה סרטון שהופץ ברשתות החברתיות (אך לא הופץ באופן רשמי בערוצים של הליכוד) שבו פנה לחקלאים, הצהיר על אהבתו והערכתו למגזר זה והתחייב להביא להקפאה מיידית של אכיפת תיקון 116.

מיד לאחר מכן (4.9), נפגש ראש הממשלה, בנימין (ביבי) נתניהו, עם חג'ג' והכריז על כוונתו להקפיא את האכיפה של תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה.

בפוסט שפירסם חג'ג' מיד לאחר הפגישה הוא בירך על החלטת ראש הממשלה נתניהו. “הובלנו את הדרישה להשהות את האכיפה ולאפשר בחינה מחודשת של סעיפי החוק ולאפשר שהות של 3 שנים להסדרת החריגות. במהלך השנה האחרונה קיימנו פגישות רבות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, ארז קמינץ והגשנו מתווה מפורט לשר האוצר משה כחלון ולראש הממשלה נתניהו".

הנסיון של הליכוד לפנות לחקלאים לא זכה לאמון רב בקרב המגזר הכפרי. עד מהרה התברר כי לראש הממשלה אין כלל סמכות להורות על הקפאת אכיפה של חוק.

ההודעה של חג'ג' זכתה למאות תגובות חסרות אמון, ותומכי 'ליכוד' מושבעים בקרב המגזר החקלאי גינו את ראש הממשלה על המהלך והודיעו כי הם מתחזקים בדעתם להצביע למפלגה הסקטוריאלית שהקימו.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?