דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 19 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בשורה למגזר החקלאי והערבי: הקלה משמעותית באכיפת תיקון 116 למשך שנתיים

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, שמח לבשר השבוע לתושבי המועצה על הקלה משמעותית באכיפת תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה. "לאחר זמן ממושך ועבודה מאומצת”, אמר ויזל, “יחד עם עמיתי מהמועצות האזוריות ובתמיכת משרד החקלאות ותנועת המושבים, נענו במשרד המשפטים והסכימו להקל על מדיניות האכיפה על שימושים חורגים בישובים החקלאים ועל חריגות בנייה במבני מגורים בישובים הערבים”.

ביום חמישי בשבוע שעבר (12.11) פורסם על שינוי זמני במדיניות האכיפה של תיקון 116 (חוק קמיניץ). המתווה הנוכחי לעדכון המדיניות גובש על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, לבקשת שר המשפטים, אבי ניסנקורן, וקיבל את אישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

 

הקפאה חלקית לשנתיים

 

השינוי כולל פסק זמן למשך שנתיים, עד סוף שנת 2022, שבהם יתאפשר לבעלי הנחלות במגזר החקלאי להסדיר את הבנייה בת הסדרה בנחלות, ובדגש על פעילות לא חקלאית (פל"ח). בנוסף, תיבחן אפשרות לאשר הקמת מבנים בשטחים חקלאיים לצורך פל”ח, וזאת בכפוף לכך שהמבנים יקיימו זיקה לפעילות החקלאית ולמרקם הכפרי, ובהתאם לרשימת שימושים שתיקבע על ידי רשות מקרקעי ישראל ונהליה.

על פי המדיניות החדשה, לא יינתנו קנסות ולא יבוצעו הריסות גם ביישובים הערבים והדרוזים, כל עוד מדובר במבנה קיים המיועד למגורים, שאינו מצוי על קרקע מוגנת ולא מתנהלים לגביו הליכי אכיפה אחרים תלויים ועומדים. במקביל, המדינה תפעל להאצה משמעותית של פעולות התכנון וההסדרה של הבנייה ביישובים אלה.

בין הסעיפים שייבחנו בתקופת הביניים יידון גם קידום פל"ח בחלקת המגורים בנחלה החקלאית (חלקה א׳). לאור זאת, תיבחן האפשרות לאשר פל"ח גם בשטח החקלאי שהוא צמוד דופן לתחום המגורים ובהתייחס למבנה שהוקם כדין. במקרים שיענו על המגבלות הללו, יוכל בעל הנחלה לבקש להסב את השימוש במבנים אלה לתעסוקה לא חקלאית גם כאשר המבנה נמצא רק בחלקו בשטח המותר לשימוש וגם כאשר כל המבנה גובל וצמוד לשטח המותר לשימוש.

בין ההמלצות שיועלו בפני מועצת מקרקעי ישראל יהיו גם הרחבת השימושים הניתנים להשכרה בחלקת המגורים, וזאת בכפוף להמלצות של צוות שיבחן אילו שימושים ניתן יהיה להוסיף לרשימת השימושים המותרים במסגרת פל״ח. כמו כן, תיבדק אפשרות למתן הטבות כלכליות, לדוגמא: תשלום ללא השיעור הנוסף הנגבה על שימוש שלא כדין, מתן הנחות אזורי עדיפות לאומית ובחינת הורדת גיל הפנסיה לצורך קבלת ההטבות.

זדמנות להתמקד בתכנון ובהסדרה. ראש המועצה, ניב ויזל (משמאל) עם מנכ"ל תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח

מכת מדינה

 

תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה (חוק קמיניץ) גובש על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), עו"ד ארז קמיניץ, לאחר שתופעת עבירות הבנייה והשימושים החורגים הפכה ל"מכת מדינה" ובתי המשפט ורשויות התכנון התקשו להתמודד איתה באמצעים הרגילים.

החוק קידם את האפשרות להטיל קנסות מינהליים של מאות אלפי שקלים על עבירות תכנון ובנייה – ללא צורך בניהול הליך פלילי בבית המשפט. כמו כן, החוק מגדיר ומייעל את הכלים המנהליים המאפשרים הריסה של בנייה בלתי חוקית - החל בשיפור הליך הוצאת הצווים, ועד הענקת סמכויות לרשויות האכיפה לביצועם.

הליכי האכיפה האגרסיביים הפכו להיות שיחת היום במגזר הכפרי והערבי ועמדו במרכז תשומת הלב לקראת הבחירות האחרונות לכנסת.

בלחצים הכבדים שהופעלו על משרדי הממשלה בניסיון למתן את האכיפה לקחו חלק חברי כנסת מהלובי החקלאי בכנסת ומהמגזר הערבי. על רקע הלחצים הללו הוחלט, במסגרת ההסכמים הקואליציוניים להקים ועדה מקצועית שתדון בעדכונו של החוק.

 

הזדמנות פז להסדרה

 

יו"ר תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, ויו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג' : ״אנו מודים לשר המשפטים, אבי ניסנקורן ולצוותו המקצועי על כך שקיבלו את מרבית דרישותינו שכללו בין השאר לתת הקלות לחברי המרחב הכפרי לגבי האופק התכנוני להסדרת הפעילות הלא מוסדרת בחלקות המגורים ובנוסף לאפשר פרק זמן להשלמתם. אנו מאמינים כי הקלות יאפשרו הסדרה של השימושים והתשלומים בתנאים טובים יותר מאשר אלו הקיימים היום. עם זאת, אנו ממשיכים לדבוק בעמדתנו כי יש להקפיא לאלתר את תיקון 116 לחמש שנים לפחות ולא לשנתיים, כפי שמוצע. בתוך פרק הזמן של חמש השנים יוקם צוות משותף למגזר החקלאי, משרד המשפטים ורמ״י שבו תיקבע מדיניות המאפשרת לחברי המגזר החקלאי יותר פעילות לא חקלאית במרחב הכפרי״.
שר החקלאות אלון שוסטר בירך על הקפאת האכיפה ואמר: "תיקון 116, חוק קמיניץ, פגע לא מעט במגזר החקלאי, בעיקר במושבים. אופן האכיפה הבלתי מידתי שפעלתי רבות כדי לשנותו, יצר אימה אצל חקלאים רבים. מהיום זה כבר לא המצב...כמדינה, תפקידנו לאפשר לחקלאים את החופש לייצר את המזון של אזרחי מדינת ישראל, ולא להכביד את ידנו במקומות שאינם נחוצים...מדובר בשינוי חשוב של מדיניות האכיפה על עבירות בנייה ותיקון של מצב דברים בעייתי. כעת יש לנו הזדמנות להתמקד בתכנון ראוי ובהסדרה שתשפר את רווחתם וכלכלתם של אזרחי ישראל, הן במועצות האזוריות והן בישובים הערבים והדרוזים."

ויזל: "מדובר בפתרון שרואה עין בעין את אינטרס המועצות האזוריות, את אינטרס התושבים ואת הפיתוח הכלכלי במרחב הכפרי. בתקופה זו, כאשר תהיה הקלה באכיפה, יואצו תהליכי התכנון שיסדירו את הפיתוח בהתאם לתמונה האמיתית למצב בשטח. זו הזדמנות פז להסדיר את הנושא, כל אחד בנחלתו למען עתידינו ועתיד ילדינו במרחב הכפרי".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?