דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 20 בפברואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בתנועת המושבים שכחו את מפלגת 'כולנו'

בכנס ההנהגות של תנועת המושבים נאמו נציגים של 'הליכוד', 'הבית היהודי', 'הימין החדש' ו'העבודה'. ומי לא היה – נציג של "כולנו". מזכ"ל תנועת המושבים: לא עבר חתול שחור ביני ובין השר כחלון

השבוע התכנסו נציגי הנהגות המושבים בישראל לכנס השנתי והמרכזי שמקיימת תנועת המושבים. כ-175 חדרים הוזמנו במלון "דניאל" בים המלח, 300-400 משתתפים נרשמו כדי לשמוע על הנושאים המרכזיים שאיתם מתמודד המגזר החקלאי בישראל ובהם היו עשרות מתושבי מטה יהודה.

אך הנושא החשוב מכל: מי יהיו הנציגים של המגזר שיפעלו עבורו בממשלה שתוקם בעוד חודש, ובאופן יותר ממוקד, כיצד מתכוון המגזר החקלאי לפרגן בבחירות הקרובות למפלגת 'כולנו'' שהרימה את הדגל של הטיפול במגזר חקלאי - הנושא הזה טואטא אל מתחת לשטיח.

חודש לפני הבחירות לכנסת, ובתנועת המושבים מדברים על הצורך בחזית אחידה, על הדחיפות בנציגות פעילה ודומיננטית בכנסת, על ההכרח להציב בראש הממסד נציגים שיבינו את הצרכים של המגזר החקלאי, אך מהכנס שהתקיים השבוע עולה בבירור, כי הדיבורים האלה לא הופכים לכוח פוליטי ממוקד. להיפך, חברי תנועת המושבים שנכחו בכנס הוכיחו כי מה שהיה - הוא שיהיה. כל מגזר והמפלגה איתה הוא מזדהה – שום דבר לא משתנה. מי שחשב שלשרת את האינטרסים של המגזר החקלאי יהפוך אותו ל"יקיר המגזר" ויביא למהלך שיביא לו את קולות המושבים והקיבוצים – שיחשוב שוב.

 

כחלון מתחייב לחקלאים

 

בחודש יולי 2018 הפתיע שר האוצר, משה כחלון, והודיע כי יפעל להקל על מצוקות המגזר החקלאי ויקדם את נושא השימושים החורגים בנחלות החקלאיות. ההכרזה נעשתה ביקב קטלב שבמושב נס הרים, במסגרת אירוע בחירות של סגן ראש המועצה האזורית מטה יהודה, שלומי מגנזי.

הנוכחים במפגש הריעו לשר וחלקם התחייבו כי אם יעמוד בדיבורו הם יצטרפו למפלגת 'כולנו', ואכן, שבוע לאחר מכן הקים מגנזי את סניף 'כולנו' במטה יהודה יחד עם שמעון קינן מעמינדב ואחרים.

חודש לאחר מכן הודיע מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, על הצטרפותו למפלגת כולנו. ההודעה התקבלה בתדהמה וכמפץ פוליטי, כאשר הנציג הבכיר ביותר של המגזר החקלאי נוטש את מפלגת האם המסורתית, 'העבודה'.

כחלון התחייב לדרוש בקדנציה הבאה את תיק החקלאות ולהעמיד בראשו את מאיר צור. צור אמר בתגובה: ״כחלון הוא אדם ערכי, אדם שפועל ללא לאות למען החברה הישראלית וחיזוקה. בזכות פועלו ניתן יהיה להביא את החקלאות והחקלאים למקום טוב יותר".


 

כנס בלי "כולנו"


 

על הרקע הזה ניתן היה לצפות כי בכנס החשוב ביותר של תנועת המושבים, המתקיים חודש בלבד לפני הבחירות לכנסת, יהיה השר כחלון אורח הכבוד של המגזר החקלאי. אך בפועל, אף נציג של של כולנו לא נכח בכנס. כחלון לא הוזמן לכנס, וח"כ רועי פולקמן, שהיה אמור להגיע, ביטל את בואו ברגע האחרון. ראש המטה של כולנו במטה יהודה, שלומי מגנזי, שהגיע לכנס כדי לחזק את פולקמן – נעלם אף הוא.

המזכ"ל צור טען כי הכנס הוא כנס מקצועי ואינו פוליטי, אבל בין האורחים שהתייצבו על הבימה ונאמו מול משתתפי האירוע היו אנשים פוליטיים לחלוטין, רק שאף אחד מהם לא היה נציג של כולנו.

כך למשל, הודיע ראש מועצה אזורית מרחבים וראש מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג' (חג'ג' הוא חבר מרכז הליכוד), כי במידה והליכוד לא יכניס למצע שלו את נושא הטיפול במגזר החקלאי, אזי "הוא לא יהיה בליכוד".

מזכ"ל איגוד המושבים של תנועת הפועל המזרחי, איציק אליה, קרא לתמוך במפלגת 'הבית היהודי', וטען כי מנהיג המפלגה, רפי פרץ, ומספר שתיים במפלגה, ח"כ בצלאל סמוטריץ', "מתגוררים במושבים והם נציגים של המגזר החקלאי”.

אורחת הכבוד של הכנס הייתה השרה איילת שקד ממפלגת 'הימין החדש', אשר, כמובן, התחייבה לייצג את האינטרסים של המגזר החקלאי בממשלה הקרובה ובעקיפין קראה למשתתפי הכנס לתמוך במפלגתה. (על הדברים של השרה שקד - ראה בנפרד)

אחד הדוברים הבולטים בכנס היה ח"כ איתן ברושי ממפלגת העבודה, אשר קרא לאחדות שורות ולשיתוף פעולה הדוק בין המגזר השיתופי למגזר המושבים, כולל בתחום תנועות הנוער.

וכאמור, מי לא נכח? ניחשתם – מפלגת כולנו.


 

צור: הכל בסדר


 

למרות תמונת המצב הפוליטית שעלתה בבירור מהכנס, הכחיש מאיר צור כי הרומן בינו לבין מפלגת כולנו הסתיים וטען כי לא קרא לנוכחים להצביע בעד כולנו משום שמדובר בכנס מקצועי ולא פוליטי.

בשיחה עם 'בקיצור' חזר צור וטען כי הוא עדיין המועמד של כולנו להיות שר החקלאות. “אני גם היום המועמד להיות שר החקלאות של כחלון... במושבים ובקיבוצים אנחנו חלק מהחברה הישראלית. יש מגוון רחב של דיעות. וכל אחד מצביע לפי אמונתו. באירועים פוליטיים מדברים על פוליטיקה ובאירועים מקצועיים מדברים על דברים אחרים...רוב האנשים פה הם אנשי מפלגת העבודה...במקרה איילת הייתה כאן”.

אתה מאוכזב שכל המגזר לא מתייצב כחזית אחידה סביב כולנו?

"לא מאוכזב. ישראל זו מדינה דמוקרטית וחופשית, וכל אחד צריך להצביע לאנשים שהם יקדמו את תפיסת העולם שלו. וזה בסדר גמור. ככה זה תמיד היה וככה תמיד יהיה”.

 

יובל רובין

RUBIN67@GMAIL.COM

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?