דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 29 בנובמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

״גבולות הערים בישראל פרוצים, נזילים, ומשתנים מיום ליום"

דיון בזום. שי חג'ג' מימין וניב ויזל

״גבולות העיר צריכים להיקבע. הגבולות פרוצים, נזילים, משתנים מיום ליום, אין להם הגדרה וחזון. העיר צריכה חגורה ירוקה שמקשרת בין האדם לטבע״, כך אמרה מהנדסת המועצה, האדריכלית מיכל נאור ורניק, בשבוע שעבר.

הגאוגרף והמומחה לגבולות, פרופסור גדעון ביגר אמר, כי קבלת ההחלטות בנושא ועדות גבולות היא עניין פוליטי. ״לצערנו כל המערכת של קביעת גבולות היא פוליטית ומצויה בידי משרד הפנים. כל נימוק שיובא מקצועית ומדעית סופו להישאר בצד והמשרד מקבל החלטות משיקולים פוליטיים".

השניים דיברו במסגרת תכנית "מקבלים את השבת בשיח" בהנחיית ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, המשודרת מאולפן תחנת "קול יהודה" בימי ששי בצהרים ומועברת בשידור וידיאו חי בערוץ הפייסבוק של המועצה. התכנית ששודרה ביום ששי האחרון (24.7) עסקה בנושא תכנון וגבולות במטה יהודה, הגנה על השטחים הפתוחים ועל המרחב הירוק.

 

להגיע להסכמות

 

יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג', אמר בדיון כי הוא פועל לצמצם את הפגיעה של ועדות הותמ"ל בהתיישבות החקלאית. בכך סימן חג'ג', כי מרכז המועצות האזוריות נכון לפשרה עם שר הפנים בנושא הותמ"ל.

לותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור) סמכויות נרחבות, והיא מוסמכת לאשר כמעט כל תכנית בנייה בהליך מזורז גם במקרים שהתכנית סותרת תכניות אחרות. יש לציין כי הארכת מועד חוק הותמ"ל, לצד העברת מינהל התכנון למשרד הפנים, היא דרישה של ש"ס במסגרת ההסכם הקואליציוני שנחתם עם הליכוד לפני הקמת הממשלה הנוכחית. תוקף הותמ"ל אמור היה להסתיים בשנת 2019.

בחודש שעבר הניח ח"כ רם בן ברק (יש עתיד), הצעת חוק הקוראת לבטל את הוראת השעה המאפשרת את קיום הותמ"ל וזאת בתמיכת הנהגת המועצות האזוריות והמגזר החקלאי.

 

שיח והקשבה

 

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, אמר כי בנושא קביעת גבולות וקרקעות, "הדרך היחידה והנכונה להצלחה היא שיח, הקשבה, שיתופי פעולה וקבלת האחר״.

ראש המועצה אזורית דרום השרון, אשרת גני גונן, שאף היא התראיינה במסגרת התכנית, אמרה: “הכפר והעיר צריכים וחייבים לעמוד זה לצד זו...השיטה צריכה להיות שכנות טובה ולא הפרד ומשול, יש לנו נכסים עם מחוייבות לשמור עליהם״.
יועמ״ש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, עו״ד אייל מאמו, התייחס בדיון לתכניות ההתפשטות של הערים באזור סובב ירושלים וטען כי התכניות הנוכחיות, ובמיוחד זו של רכס לבן, מתעלמות מהחשיבות החיונית של שמירה על שטחים פתוחים.
סגנית המהנדסת, מיכל נברו אדלמן, הדגישה את חשיבות השמירה על היופי הנופי באזורנו התורם גם ל"יופי האנושי”.

סגן המהנדסת, ניסן גלבוע, טען כי גבולות מטה יהודה נידונים בדרך כלל בקשר לחלוקת הכנסות לטובת הערים שבמרחב, ושמירה על גבולות המועצה היא גם שמירה על חוזקה הכלכלי של מטה יהודה.

במפגש השתתף גם עורך שבועון 'בקיצור', יובל רובין, שציין כי השבועון מקפיד לסקר את תחום התכנון והבנייה באזור סובב ירושלים, וזאת משום החשיבות העצומה של התכניות השונות לעתיד תושבי המועצה האזורית מטה יהודה.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?