דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ביהמ"ש העליון: לבטל את פיצול התעריפים בגבעת יערים

עבודות לסלילת כביש במושב גבעת יערים

בית המשפט העליון מתח ביקורת על התנהלות הוועד המקומי במושב גבעת יערים וקבע כי הפיצול בתעריפי הוועד המקומי אינו תקין ויש לבטלו לאלתר. במקביל, דחה בית המשפט את העתירה שהגיש הוועד המקומי שהתמקדה בעניין זה.

כזכור, לפי כשנה זכה תושב גבעת יערים, עו"ד זכריה אבידר, בעתירה שהגיש כנגד המועצה האזורית מטה יהודה, וכנגד הוועד המקומי של מושב גבעת יערים. אבידר ביקש מבית המשפט לקבוע כי החלטת המועצה מיום 23.1.18 בדבר תיקון תעריף מס הוועד המקומי בטלה ומבוטלת וכוללת כפל חיוב, והעלאה לא חוקית של מסי הארנונה. ("גבעת יערים: גביית יתר של מס הוועד בעקבות טעויות בחישוב". בקיצור 555 ).

בתום שורה של מהלכים משפטיים ובהם ערעורים ותביעות שכנגד הורה בית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים לתקן את התחשיב למס הוועד המקומי של מושב גבעת יערים החל משנת 2000,וזאת בקיזוז 20% מדמי הארנונה של אותה שנה, ולתקן בהתאם את הסכומים שנקבעו למס ועד לשנת 2017. כתוצאה מכך הורה בית המשפט להשיב לאבידר (ובמשתמע מכך גם לשאר התושבים ביישוב) את הסכומים שנגבו ביתר משנת 2018. בית המשפט קבע כי המועצה והוועד המקומי ישלמו לאבידר 3000 שקל הוצאות משפט.

בעקבות זאת הגיש הוועד המקומי גבעת יערים ערעור לבית המשפט העליון בדרישה לבטל את החלטת בית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים.

בפסק דין שפרסם בית המשפט העליון בשבוע שעבר (19.5) נקבע כי סלע המחלוקת הוא בהחלטת הוועד המקומי לפצל את תעריפי החיוב של הוועדה המקומי.

"מהחומר שהונח בפנינו, ומההיסטוריה של הסכסוך, התרשמנו כי הסיבה העיקרית להתדיינות בנושא מיסי הוועד המקומי בגבעת יערים, הוא הפיצול בתעריף בין 100 מ"ר הראשונים (להלן: התעריף הבסיסי) לבין השטח שעולה על 100 מ"ר, שהכוונה המקורית הייתה לחייבו ב-50% מהתעריף הבסיסי (להלן: התעריף המוזל). כוונה זו לא הסתייעה לנוכח הקיזוז של 20% גם מהתעריף המוזל, מה שיצר פער גדול בין התעריף הבסיסי לתעריף המוזל, כך שהתעריף המוזל עומד על קצת יותר משני שקלים למ"ר”.

שלושת השופטים בהרכב, בראשותו של כבוד השופט יצחק עמית, מתחו ביקורת על הוועד המקומי: “ככל שהתרשמנו, גבעת יערים היא המושב היחיד במטה יהודה שנקט בהבחנה בין תעריף בסיסי לתעריף מוזל, ואין לנו אלא להמליץ על ביטול הבחנה זו". עם זאת השופטים נתנו לוועד המקומי אופציה להכשיר את הפיצול וזאת בכפוף לאישור משרד הפנים.

השופטים ציינו כי אינם סבורים כי הוועד המקומי והמועצה האזורית פעלו בחוסר תום לב בנושא הארנונה ומיסי הוועד המקומי. לאור זאת שהוועד המקומי הסכים למשוך את העתירה נקבע שלא יחוייב בהוצאות.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?