דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בעלים חדש למלון הנטוש בג. יערים: נפתח עוד חמש שנים

המלון הנטוש בצומת גבעת יערים. (צילום: אלעד ספורטה, אתר פיקיוויקי

על המבנה הנטוש של המלון, הניצב בצומת גבעת יערים, כבר נכתבו הררי מילים. אין מי שלא עובר בכביש היפהפה שבהרי ירושלים ולא תוהה מדוע המבנה עדיין עומד בשממונו, יותר מ-30 שנים לאחר שנבנה. ובכן, יש חדש. לאחרונה נרכש מבנה המלון על ידי קבלן ירושלמי, אשר מבטיח כי בעוד חמש שנים הוא יפתח במבנה מלון ספא.

המלון הנטוש בצומת גבעת יערים נבנה כיוזמה של משפחת בן-חיים מירושלים, שהייתה הבעלים של מלון "טירת בת שבע" ברחוב המלך גורג' בירושלים. יזם המלון, מרדכי בן-חיים, היה מלווה בשיירות שנסעו מירושלים לתל אביב בזמן הקרבות על הקסטל, במלחמת השחרור. הטראומה של אש התופת שניתכה על השיירה והגעתו לקרית ענבים, הנטושה כדבריו, השרו עליו רושם שהינצלותו מהאירוע היה נס ולכן הוא הציע לחברי קרית ענבים להקים בהרי ירושלים "בית תפילה לזכרם המבורך של גיבורי ישראל לוחמי שחרור ירושלים במקום בו נעשו נסים לישראל. בגן חיים בהרי יהודה במבואות ירושלים".

ההצעה של בן-חיים לא קרמה עור וגידים. בשלב מסויים הוא הצליח לרכוש זכויות לבנייה בשטח עליו ניצב היום מבנה המלון, ובסביבות 1985 הונחה אבן פינה למבנה שנקרא "מלון גן חיים", בתכנון האדריכלים אנדרה קרישו ואדריאן גלבר, שהתמחו בתכנון מגורים ומבני ציבור צנועים. על פי המידע, בניית המבנה אפילו לא הושלמה מכיוון שעוד בשלב הבנייה נתקל היזם בקשיים כלכליים, והבנייה נעצרה.

המבנה עמד בשממונו במשך שנים מספר עד שנרכש לפני יותר מ-20 שנה על ידי קבוצת משקיעים שווייצרית שביקשה להקים במקום מלון ספא, שישמש גם כמבנה יוקרתי לדיור מוגן. עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה והמשבר בענף המלונאות הוא גווע. האישור להקמתו בוטל והחברה הבונה נדרשה להחזיר מענקים שקיבלה בסך של 4.2 מיליון שקלים.

בשלב מסוים הבעלים, חברת מלונות הטירה, היו חייבים לבנק הפועלים כ-22.5 מיליון שקלים. בשנת 2003 בוצעה שמאות של הנכס במצבו הלא גמור, ושוויו נקבע על סך של 8 מיליון דולרים. הבנק טען שהמבנה מופקר, ללא שמירה ואחזקה, ולפי דרישתו מונה לחברה כונס.

בדצמבר 2005 נמכר המבנה לקבוצת רוכשים בראשות חברת בוני התיכון והאחים עזריאל תמורת 5 מיליון דולרים. אחד מהאחים, עו"ד דני עזריאל, שימש בעבר כמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי וכראש המועצה המקומית מבשרת ציון. היזמים תכננו להקים בו מלון מרפא וספא (התשובה של הרי ירושלים לספא של יערות הכרמל), על השטח המשתרע על 24 דונמים. התקציב המקורי עמד על 35 מיליון דולרים.

בוועדת הבינוי במטה יהודה סיפרו כי ב- 2013 פנו אליהם הרוכשים בשאלות מיסוי ורישיונות, כדי לבדוק אפשרות להקמת בית אבות. אך בפועל לא הוגשה כל בקשה בכתב להיתר כזה או אחר, והמבנה אף לא מופיע באף אחד מהפרויקטים המתוכננים באתר של בוני התיכון.

ההתפתחות האחרונה התרחשה לפני כמה חודשים, כאשר הקבלן הירושלמי, מוטי לוי, רכש את הזכויות במתחם. לדבריו הוא עובר בכביש הסמוך כבר 20 שנה וכל פעם הוא רואה את המבנה הנטוש. “זה דיגדג לי לקנות אותו ולעשות איתו משהו".

לדברי לוי, הוא רואה את הפוטנציאל הגלום במבנה הזה ואת הנוף הנפלא הנשקף ממנו וחולם להקים במקום שני מלונות עם בריכת שחייה, ספא ועוד.

לוי מספר כי הוא החל בהכנת התכניות והוא מאמין שבמהלך 2017 יוצגו התכניות בפני הוועדה המקומית מטה יהודה ויזכו לאישורים. התכנית של לוי היא לפתוח את דלתות המלון החדש והמשופץ בעוד חמש שנים. שיהיה בהצלחה.

 

אורי בן חיים

yoti_1@kanavim.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?