דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 ביולי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

גבעת יערים תובעת 4 מליון שקל ממטה יהודה

חבר ועד האגודה בגבעת יערים, גדעון בן אהרון, שחשף את הכשלים בפרויקט. (צילום: בקיצור, 2010)

ועד האגודה החקלאית של מושב גבעת יערים תובע סכום של יותר מ-4 מליון שקל מהמועצה האזורית מטה יהודה, בטענה כי לא עמדה בהתחייבותה להחזיר למושב את ההשקעה במערכת הביוב שהקים, וזאת למרות שקיבלה מהמדינה סכום של כשני מליון שקלים שנועד לממן את המערכת.

מכתב התביעה שהוגש לאחרונה לבית המשפט המחוזי בירושלים עולה כי, לטענת המושב, לאחר שנים שבהם התכנית להקמת מערכת ביוב מרכזית לא קודמה על ידי המועצה האזורית מטה יהודה, החליט ועד האגודה לממן את הקמת המערכת בכוחות עצמו.

לטענת המושב, העבודות בסך של כ-5 מליון שקל בוצעו במהלך השנים 2008-2009 בתיאום ובאישור המועצה האזורית, והמועצה אף התחייבה לרכוש את קו הביוב החדש בתום העבודות, להטיל על תושבי המושב היטלי ביוב ולהחזיר לוועד האגודה את ההשקעה.

מכתב התביעה עולה כי בשנת 2010 התעורר סכסוך בין ועד האגודה לבין הקבלן שביצע את העבודה על רקע טענת הקבלן, כי מגיעים לו כספים נוספים בגין עבודות שונות שלכאורה, אושרו על ידי המפקח על הפרויקט. הסכסוך נקלע למבוי סתום והקבלן הגיש תביעה כנגד ועד האגודה.

יש לציין, הסכסוך בין הוועד לבין הקבלן פורסם בהרחבה בשבועון בקיצור ("כספי הציבור נזרקים לביוב", בקיצור 142, אפריל 2010). בכתבה זו טען חבר הוועד שמונה לפקח על העבודות, גדעון בן אהרון, כי, חלק מהעבודות שהוגדרו במכרז קו הביוב לא בוצעו כלל או בוצעו באופן חלקי ולקוי. הוא דרש כי ועד האגודה ייסוג מכוונתו לשלם לקבלן כאילו העבודות בוצעו במלואן.

הכתבה שפורסמה בשבועון בקיצור גליון 142

בכתב התביעה, טוען הוועד, כי בעקבות הטענות של בן אהרון החליטה המועצה האזורית מטה יהודה לשכור חברה שתבדוק את העבודה שבוצעה בפועל. בחוות הדעת שהחברה הוציאה נקבע כי הקבלן קיבל סכומי כסף ביתר. לאור זאת הודיעה המועצה לוועד האגודה כי רק לאחר שבית משפט יקבע את היקף העבודה שבוצעה ואת העלות בפועל של מה שבוצע היא תרכוש את הקו, ותפעל למימוש ההסכם בין הצדדים, קרי, להטיל על תושבי המושב היטל ביוב ולהחזיר לוועד האגודה את הכספים שהשקיע.

בפברואר 2015 אישר בית המשפט את ההסכם הגישור שבין ועד האגודה לבין הקבלן המבצע, שקבע את יתרת הסכום שעל הוועד לשלם לקבלן. לטענת גבעת יערים ההסכם גם זכה לאישור של המועצה. הוועד טוען כי קיים את חלקו בהסכם, שילם את יתרת החוב לקבלן, אך המועצה נמנעה מלקיים את חלקה וסירבה לרכוש מהוועד את קו הביוב.

ביולי 2017, כך ממשיכים וטוענים בגבעת יערים, התגלה כי המועצה מחזיקה כשני מליון שקלים שהתקבלו עבור הפרויקט במושב. לטענת המושב, המועצה "ביקשה מהמדינה (בשנת 2012) וקיבלה בפועל (בשנת 2014) מענק בסך כ-2 מליון שקל בגין אותה מערכת ביוב שהותקנה ומומנה..." על ידי ועד האגודה.

המושב מפנה אצבע מאשימה כלפי המועצה האזורית מטה יהודה וטוען כי זו הגישה למדינה את החשבוניות שוועד גבעת יערים העביר לה לצורך בדיקת הפרויקט, בסך כולל של כ-5 מליון שקלים, קיבלה בגינן החזר של כ-2 מליון שקלים, אך "שלשלה את כל הכסף לכיסה והסתירה את כל העובדות הללו...תוך הפרת התחייבויותיה וחובותיה ועשיית עושר שלא במשפט".

פניות של ועד האגודה אל המועצה בדרישה לקבל את סכום המענק שהתקבל מהמדינה נענו בסירוב, טוענים בוועד גבעת יערים. כעת הם דורשים כי המועצה תשלם להם 4,024,727 שקל בתוספת הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה.

ממועצת מטה יהודה נמסר בתגובה: "כתב התביעה התקבל, הטענות מוכרות ויזכו למענה בכתב ההגנה אשר יוגש אל בית המשפט כמקובל. המועצה אינה מנהלת הליכים בכלי התקשורת כי אם בכתלי בית המשפט".

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?