דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

גברים מעורבים בתאונות דרכים פי ארבעה יותר מנשים

אילוסטרציה

התפיסה השוביניסטית הנפוצה גורסת כי נשים "אינן יודעות לנהוג". אולם נתוני עמותת אור ירוק המתפרסמים לרגל יום האישה הבינלאומי שיחול בשבוע הבא (8.3) מציגים תמונה הפוכה לחלוטין - במקרים רבים נשים נוהגות באופן בטיחותי יותר מגברים. לפי נתונים אלה בשנת 2020 היו גברים באזור ירושלים מעורבים פי ארבעה יותר בתאונות דרכים מאשר נשים באזור זה. בממוצע של עשר שנים על כל אישה נהגת שמעורבת בתאונה קטלנית בערים ישנם שבעה גברים מעורבים (22 נהגות מול 150 נהגים).

בשנת 2020 אירעו 254 תאונות דרכים בירושלים במעורבות נהגת אישה ו-1,058 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר, יחס של תאונת אחת לנהגות לכל ארבע תאונות לנהגים. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2020 עומד על 442 נשים (נוסעות ונהגות), מתוכן חמש נשים נהרגו.

נתונים אלה חוזרים על עצמם גם בערים אחרות. לדוגמא, בתל אביב-יפו אירעו אשתקד 477 תאונות דרכים במעורבות נהגת ו-1,524 תאונות דרכים במעורבות של נהג, יחס של אחת לשלושה. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2020 עומד על 499 נשים (נוסעות ונהגות), מתוכן שתי נשים נהרגו.

דוגמא נוספת, בחיפה:אירעו בשנה החולפת 165 תאונות דרכים במעורבות נהגת ו-442 תאונות דרכים במעורבות של נהג, יחס של אחת לכל 2.5 נהגים. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2020 עומד על 242 נשים (נוסעות ונהגות) מתוכן שתי נשים נהרגו.

על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס, 13% בלבד מהתאונות הקטלניות (בהן יש הרוג אחד לפחות) שהתרחשו בתחום העירוני בשנת 2020 היו במעורבות נהגות ואילו 87% מהתאונות היו במעורבות נהגים. בשנת 2020 אירעו 185 תאונות דרכים קטלניות בערים, מתוכן ב-25 תאונות בלבד היו מעורבות נהגות. מן הנתונים עולה כי בתאונות דרכים בתחום הערים והישובים שאירעו אשתקד, היו מעורבות 3,022 נשים לעומת 8,777 גברים, יחס של נהגת אחת לשלשוה נהגים.

למרות נתונים אלה, המוכיחים את מעורבותן הנמוכה של נשים בתאונות דרכים בהשוואה לגברים, דווקא יותר אנשים מרגישים בטוח לנסוע עם גבר. 38% מהנשאלים טענו כי הם מרגישים בטוח יותר לנסוע עם גבר שנוהג ורק 7% טענו כי הם מרגישים בטוח יותר לנסוע עם אישה שנוהגת, 55% טענו כי הם מרגישים בטוחים באותה מידה. עוד עולה מהסקר כי כמחצית מהגברים (49%) מרגישים בטוחים יותר כאשר גבר נוהג, זאת לעומת כרבע (26%) מהנשים בלבד.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הנתונים מראים שנשים נוהגות באופן בטוח יותר, הן מעורבות פחות בתאונות דרכים ונוטלות פחות סיכונים במהלך הנהיגה. מדינת ישראל צריכה לעודד יותר ויותר נשים לעסוק במקצועות הנהיגה בעיקר בתחבורה הציבורית הסובלת ממחסור של אלפי נהגים. עידוד נשים לנהוג באוטובוסים ובמוניות יביא להעסקה של נשים רבות, יצמצם את פערי השכר בין גברים ונשים וגם יגרום לירידה בכמויות תאונות הדרכים".

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?