דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 07 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

גידול הקנביס יוכר כענף חקלאי

צמחי קנביס

שר החקלאות, אורי אריאל, החליט להפוך את גידול הקנביס הרפואי בישראל לענף חקלאי. משמעות המהלך הינה כי החקלאים שיגדלו קנביס לצורכי רפואה (קנביס רפואי) יזכו לתמיכה, מענקים, הקצאות מים והדרכה בגידול ממשרד החקלאות. הקנביס שיוכר כענף חקלאי הינו ברמת איכות רפואי Medical Grade Cannabis.

לצד ההחלטה שתביא לשדרוג הענף, שר החקלאות הורה למדען הראשי במשרד החקלאות ולמנהל מינהל המחקר החקלאי (וולקני) להמשיך בשיתוף פעולה בתחום המחקר והפיתוח החקלאי, לקידום המחקר החקלאי הבסיסי והיישומי בתחום קנביס רפואי.

על פי תחשיבי המשרד עלות הקמה של חוות קנביס עומד על כ- 1.5 מיליון שקל לדונם. הדונם השני יעלה כ- 85% מהסכום, השלישי והרביעי כ- 75% ממחיר זה.

עוד עולה, כי בהנחה שהמגדל ימכור גרם קנביס בעשרה שקלים, התשואה לגידול קנביס רווחית רק כאשר יהיו בבעלות המגדל מ- 4 דונם ומעלה. רווח זה נאמד בכ- 380 אלף שקל לדונם.

בהתאם להערכות מומחי משרד החקלאות, ולסקר אודות מידת ההתעניינות שהביעו מדינות בגידול המקומי של קנביס, נראה כי היקף שוק הקנביס הרפואי לייצוא מישראל יגלגל בין 1 ל- 4 מיליארד שקל בשנה. במשרד החקלאות מעריכים כי מספר מגדלי הקנביס צפוי לעמוד על 20-15 מגדלים בלבד.

לאחרונה, משרד החקלאות הקצה 8 מיליון שקל לטובת 13 מחקרים בתחום הביוכימיה והרפואה ומחקרים לשיפור הגידול של קנביס רפואי, שמאפשר לחוקרים לבצע מחקר בסיסי ויישומי ולפתח כלים ותשתיות מחקר לטובת דור המוצרים הבא של קנביס רפואי.

השימוש בקנביס למטרות רפואיות הוא נושא צעיר יחסית בארץ ובעולם ומעמדו עדיין שנוי במחלוקת. ברוב המדינות העולם העיסוק בקנביס והשימוש בו אינם חוקיים, אך נראה כי השימוש בקנביס למטרות רפואיות צובר פופולאריות במדינות רבות בעולם, ובנוסף עולה מספר המחקרים שמתפרסמים אשר מצד אחד מאששים את השפעותיו החיובית של הקנביס ומצד שני מצביעים על סיכוניו ונזקיו.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?