דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

גירושים אינם סוף הזוגיות

זוגיות והורות משותפת הם תחום טיפולי ולא משפטי ולכן, יש לטפל בהם בכלים טיפוליים. בפעולה נכונה ניתן להפוך את הגירושים הכואבים לתחילתה של שותפות חדשה ופורייה

על פי נתוני הלמ"ס, בעשור האחרון אנו עדים לגרף צמיחה תלול, שהולך וגדל של זוגות שבוחרים להתגרש. סטטיסטית, המספרים המדוברים מעמידים אותנו בפני מצב שבו 1 מתוך 3 זוגות התגרש או עתיד להתגרש. בנתונים הללו, זה יכול בעצם לקרות לכל זוג נשוי. (אגב, הגיל הממוצע לגירושין הוא 43 לגבר, לעומת 39 לנשים).

למרות שגירושים כיום נפוצים הרבה יותר מבעבר, עדיין קיימות סטיגמות ודעות קדומות סביב עולם הגירושים והתהליך שצריכים לעבור זוגות המבקשים להתגרש. דעות קדומות אלה מתבססות על ספרים, סרטים וסיפורים שכולנו גדלנו עליהם. זוגות שמחליטים להתגרש ומכריזים מלחמת חורמה על בני הזוג, מנהלים קרבות גם על גבם של הילדים והכל במטרה "לנצח". כל האמצעים כשרים.

דמענו כולנו עם צ'יקו בן דוד, הדייג מטבריה  ב"אבא גנוב" כאשר גרושתו ביקשה לנתק אותו מבנו, צחקנו כולנו מהסצנה מתוך מערכון הגשש "קרקר נגד קרקר" שבה בני הזוג נלחמים על הכבל מאריך והאישה דורשת לקבל את תמונת החבר'ה מהמילואים של בעלה, שהרי יש לה "סנטימנטים" לתמונה, והתרגשו כולנו יחד עם רובין ויליאמס, כאשר נאלץ להתחזות למטפלת, הלוא היא "גברת דאוטפייר", על מנת לזכות בעוד כמה שעות יחד עם ילדיו שנותרו לגור עם גרושתו לאחר פרידתם.

רבים מדקלמים כלאחר יד את המשפט "צריך לדעת ממי להתגרש, לא רק עם מי להתחתן". אבל האמת היא, שלא צריך לדעת רק ממי להתגרש. צריך לדעת איך להתגרש.

 

צעד משנה חיים

 

החלטתם להתגרש? הדרך שבה תבחרו ללכת לקראת צעד משנה חיים זה, היא חשובה מאין כמותה ולכן, כמו כל צעד גדול שעשיתם ותעשו בחייכם, תעצרו רגע. לחשוב, לתכנן, להבין. איך אני רוצה לראות את החיים שלי קדימה?

גירושים הם אחד הצעדים המשמעותיים ביותר שתעשו בחייכם. עבור חלק מהמתגרשים זה יהיה הצעד הכי משמעותי בחייהם. כדאי להבהיר: גירושים הם מהלך משנה חיים.

גירושים מלחמתיים פוגעים פגיעה אנושה בזוג המתגרש ובוודאי שבילדים ולכן, אל תתחילו תהליך גירושים במחשבה שבן/בת הזוג שלכם הולכים להיעלם מחייכם. שאתם הולכים "להיפטר" זה מזו. אתם לא!

מערכת היחסים הזוגית שלכם מסתיימת, אבל יש לכם ילדים משותפים ולכן למערכת היחסים ההורית צפויות עוד שנים רבות. אי אפשר להתגרש מהגירושים! לתקן את הנזקים הנפשיים והכלכליים של תהליך גירושים קשה ומכוער קשה פי כמה ולרוב, זה לא באמת אפשרי.

 

עדיף בהידברות

 

תכנון נכון ובחירה בגירושין עם שמירה על תקשורת זו עם זה, הידברות, שיח והקשבה, יאפשרו לכם לצד פרידה מחיי הזוגיות להמשיך בקשר בריא הכולל הורות משותפת, אחריות משותפת, מערכת יחסים חיובית ויציאה לחיים חדשים, מוצלחים, יציבים ובריאים יותר, לשניכם ולילדיכם המשותפים.

במטרה להגיע לגירושין בהסכמה, ניתן להיעזר באמצעי טוב ומומלץ והוא גישור. המגשרת/ת הם צד שלישי, אובייקטיבי ואינו תלוי במי מהצדדים, שתפקידו לסייע לבני הזוג לדלג על המחלוקות שביניהם ולנהל באופן עצמאי ומוצלח את תהליך הפרידה.

יש לציין, כי חוק שנכנס לתוקף ביולי 2016 הקרוי "חוק הגישור", קובע, כי בני זוג שמבקשים להתגרש, יצטרכו לעבור הליך גישור חובה בטרם הגשת תביעה לגירושין בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני,, ולעבור סך הכל לפחות 4 מפגשי גישור לפני שפונים להליך משפטי במסגרת החוק.

 

יתרונות הגישור

 

יתרונות תהליך הגישור, לעומת בית משפט הם רבים:

1. תהליך הגישור מתבצע בגובה העיניים ותוך הבנה של הצרכים שלכם ושל הילדים ולא מעמדה שיפוטית.

2. אין נוסחה למהלך צודק של גירושין. לכל משפחה הסיפור שלה, הצרכים שלה והפתרונות המיוחדים המתאימים לה.

3. בתהליך הגישור, אתם המחליטים, אתם אלה שמגבשים יחד הסכם הוגן וקובעים את עתידכם. זאת, לעומת חוסר הוודאות שקיימת בהליך משפטי, שבו האופן שבית המשפט מתרשם קובעת את ההחלטות עבורכם.

4. תהליך הגישור קצר ומסתיים במספר פגישות – היקף תהליך גישור ממוצע עומד על 10-15 שעות בלבד. זאת, לעומת הליך משפטי שיכול להמשך שנים בהתאם להיקף התיקים הנדונים.

5. זמינות - הפגישות נקבעות בתיאום משותף של כל הצדדים, תוך גמישות והתחשבות הדדית בלוחות הזמנים שלכם. זאת, לעומת הליך משפטי שבו בית המשפט קובע את הדיונים לפי האילוצים של השופטים.

6. עלויות - שכר טרחת עורך דין יקרה פי כמה מעלויות תהליך הגישור (עשרות אלפי שקלים לכל צד, לעומת אלפים בודדים).

7. סודיות - התהליך שומר על הפרטיות שלכם. כל הנעשה ונאמר בחדר הגישור נשאר בחדר הגישור, ללא מעורבות של צדדים ואנשים נוספים.

8. תהליך הגישור מתבצע בקליניקה נעימה, חיובית, נינוחה ולא באולם בית משפט.

9.מבחינת התוצאה, ההסכם שיגובש על ידכם יהיה בר תוקף, כאילו התנהל בבית משפט ויקבל תוקף של פסק דין שעימו ניתן לגשת לבית הדין הרבני לקבלת הגט.

10. הכי הכי חשוב: התהליך יתווה עבורכם דרך תקשורת והתנהלות עתידית הכוללים הקשבה זו לזה, התחשבות, תקשורת מבינה ובונה, ראיית האחר ואמפטיה יסייעו לכם לחיות בנפרד, אך לשמור על התא המשפחתי עבור ילדיכם.

לסיכום: גירושים אינם סיום של חיי המשפחה. זוגיות והורות משותפת הם תחום טיפולי ולא משפטי ולכן, יש לטפל בהם בכלים טיפוליים. בפעולה נכונה ניתן להפוך את הגירושים הכואבים לתחילתה של שותפות חדשה (לעיתים אף טובה יותר) המכילה גם הזדמנות לשיקום היחסים בין ההורים וליצור שיתוף פעולה שיביא רווחה נפשית לבני הזוג ולילדיהם.

 

שרה ברמן

מגשרת משפחה וגירושין, מתאמת הורית ומלווה בתהליכי פרידה

sbgishur@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?