דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 05 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

גם לכלבים ולחתולים קר ורטוב

                                                        

על עצמנו אנו יודעים לשמור בחורף - מתכסים בשמיכות פוך, מחממים את הבית ולובשים בגדים חמים. אך לפעמים אנחנו שוכחים להגן גם על חיות המחמד שלנו. חתולים וכלבים, כמו יתר בעלי דם חם, חייבים לשמור על טמפרטורת גוף קבועה על מנת להתקיים. בחורף, כשקר וגשום, יורדת גם טמפרטורת הגוף של בעלי החיים. אנא שמרו עליהם.

גורים צעירים ובעלי חיים זקנים וחולים רגישים יותר לקור. עוד בקבוצת הסיכון לקור וגשם: כלבים הקשורים שעות רבות בחוץ, כלבים שאינם מוגנים מגשם, כלבים קטנים בעלי שיער קצר. (לכלבים קטנים, שטח פני העור גדול יחסית למשקלם, לכן גם אובדן החום, וחשיפה לקור מוגברים).

ממש כמו בני האדם, כשטמפרטורת גופם של חיות המחמד הללו יורדת מתחת ל- 36 מעלות, הם נכנסים למצב הנקרא היפותרמיה. הסימנים הקליניים הם: אדישות, רעידות בגוף, חוסר רצון לאכול ולשתות.

היפותרמיה היא מצב מסוכן שיש בו אף סכנת חיים. במצב של היפותרמיה האיברים הפריפריאליים (אוזניים, זנב, כפות הרגליים) מקבלים פחות דם. ככל שההיפותרמיה היא ממושכת יותר האיברים האלה עלולים לסבול מנמק ואף לנשור. בנוסף, ההיפותרמיה גורמת לירידה חדה בחילוף החומרים, ירידה בפעילות הלב, ירידה באספקת דם (וחמצן) לאיברים חיוניים ובמקרים קיצוניים, אף לקריסת מערכות ולמוות.

בחורף, כתוצאה מהעלייה בצריכת האנרגיה של הגוף לצורך חימום עולה גם צריכת המזון של חיית המחמד. חשוב לציין, כי למרות הגשם שיורד בחוץ, חשוב מאוד לספק לבעלי החיים מים טריים, כאילו היה מדובר בעונה יבשה.

ד"ר גיל שביט, וט חולים

מה ניתן לעשות כדי להגן על חיות המחמד שלנו מפני החורף?

ראשית, ככל שנרבה להשאיר אותם בבית החם, כך ייטב! גם לחיות המחמד מגיעה סביבה חמה ומגוננת. לכלבים החיים מחוץ לבית, יש לדאוג למלונה אטומה למים המוגבהת מעט מעל לפני הקרקע. רצוי לרפד את מצעם עם מזרון, שמיכה (יבשים) וכיו”ב. גם את הכלבים הללו רצוי להכניס מדי פעם הביתה כדי שיוכלו להתחמם ולהתחזק.

כלבים שפרוותם נרטבה, יש ליבש במגבת ולהכניסם הביתה. ככלל, רצוי לא לספר כלבים החל מהסתיו ועד לאביב. בשווקים ובחנויות לבעלי חיים, קיימים מעילים מיוחדים לכלבים. חשוב להגן בעיקר על לכלבים קטנים בעלי שיער קצר.

גם חתולים אוהבים למצוא מקלט מהקור. חתולי רחוב מתחבאים לעיתים בתוך מנועי מכוניות אליהם הם חודרים מתחתית הרכב. כדאי לדפוק על מכסה המנוע לפני הכניסה למכונית, על מנת להבריח חתול שכזה לפני הנעת המנוע.

ולסיכום, הכניסו את חיות המחמד שלכם הביתה - הקצו להם מקום מיוחד, רפדו אותו היטב עם שמיכה ישנה וחמה, כשהם נרטבים עיזרו להם לייבשו את פרוותם, מלאו את קעריות המזון והשתייה שלהם ותנו גם להם ליהנות מחורף חם.

 

ד"ר גיל שביט, ווטרינר

וט חולים, קרית ענבים

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?