דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 23 בינואר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

גניבה בבית זית במרכז הדיון בכנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, התכנסה השבוע (16.5) לישיבה משותפת עם ועדת הפנים והגנת הסביבה הסביבה, בראשות ח"כ יואב קיש, לצורך דיון בפשיעה החקלאית. הישיבה התקיימה במסגרת השימוע העוסק בטיפול במשבר בחקלאות. חברי כנסת כינו את הפשיעה החקלאית "טרור חקלאי לאומני".

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך אמר כי הפשיעה החקלאית מהווה אחוז זעום מתוך עבירות הרכוש, "בתמונה הגדולה זה נראה בדיוק כמו פשיעת רכוש", אך הבהיר כי המשטרה מבינה שיש לכך משמעויות לאומיות ויכולות להיות לכך גם תוצאות קשות מבחינת החקלאי הבודד.

לדברי המפכ”ל, חש ירידה בפשיעה החקלאית לצד עלייה בתלונות החקלאים, ואמר כי אם יהיו משאבים נוספים בוודאי שהתוצאות יהיו טובות יותר.

מפקד מג"ב, ניצב יעקב שבתאי, הציג נתונים שמראים ירידה של 64% בפשיעה החקלאית מאז 2006, ואמר כי יש מהפכה בכמות האכיפה והטיפול. המפכ"ל אלשיך אמר כי המשטרה יודעת על כל מקרה: "שיקום חקלאי אחד שגנבו לו טלה ואנחנו לא יודעים מזה".

"כל מגדל נתן תרומה כמה עיזים או כמה כבשים מהעדר שלו", זכריה יפת

ראש ראשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, דורית סלינג'ר התייחסה לסירוב של חברות הביטוח לבטח את המגזר החקלאי ואמרה כי חברות הביטוח הפרטיות לא יכולות לקחת על עצמן נזקים שהם, לדבריה, “שילוב גם של טרור”. לדבריה, בשבועות האחרונים מתקיימים דיונים במטרה למצוא פתרון לבעיה הביטוחית, שיתבסס על הקרן לנזקי טבע, שתעניק ביטוח ופיצוי לנזקים שחורגים ממה שהחברות הפרטיות יכולות לכסות. היא התחייבה להביא פתרון בתוך שלושה חודשים.

אופיר יפת, נכדו של החקלאי זכריה יפת בן ה-100 ממושב בית זית, סיפר כיצד סבו עלה לארץ והקים את ביתו במושב לפני 64 שנים, וכיצד גנבו לו לפני 3 חודשים 100 כבשים. הוא הוסיף כי חקלאים מכל הארץ סייעו לסבא שלו ואמר: "אספנו עדר חדש, אבל זה לא התפקיד של החקלאים לעזור לסבא שלי זו תפקידה של המדינה".

ח"כ קיש, סיכם ואמר כי "טרור ופשיעה חקלאית לא צריכים להיות מכת מדינה”. ח"כ כבל, סיכם ואמר כי בשבוע הבא יכנס שולחן עגול, יחד עם יו"ר ועדת הפנים, לטיפול בהחמרת הענישה, הגברת האכיפה ופתרון של ביטוח לסוגיו. הוא הוסיף: "לא נרפה עד שכל הדברים יתוקצבו ויטופלו".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?