דלג לתוכן העמוד
יום שני, 22 באפריל 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דדון: מבקש סליחה ומחילה מכל מי שנתנו בי אמון

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר ביום ראשון השבוע (21.10) את עיסקת הטיעון שנחתמה בין פרקליטות המדינה לבין ראש המועצה האזורית מטה יהודה לשעבר, משה דדון, ואחיו, אבי דדון. במהלך הקראת גזר הדין הביע משה דדון חרטה עמוקה על מעשיו ואבי דדון פרץ בבכי. השניים יתחילו לרצות את עונשם ב-25.11.18 .

כזכור, שבועון 'בקיצור' היה הראשון לפרסם כי נחתמה עיסקת טיעון בפרשת מטה יהודה ובפרשת תדמיר וכי כתב האישום הסופי רחוק מאוד מהחשדות שהוטחו במשה ואבי דדון עם מעצרם.

"מבקש סליחה ומחילה מכל מי שנתנו בי אמון" משה דדון

קשיים ראייתיים

 

כתב האישום הסופי משתרע על פחות מעשרה עמודים וכולל ארבעה אישומים כנגד משה דדון: קבלת שוחד מהקבלן גבי מגנזי, קבלת שוחד מיו"ר קבוצת תדמיר רון ארצי, מרמה והפרת אמונים בקשר של משה דדון עם עובדת מועצה, ושיבוש הליכי משפט.

כנגד אבי דדון ישנם שני אישומים: דרישה וקבלת שוחד מיו"ר קבוצת תדמיר רון ארצי, ושיבוש הליכי משפט.

כאמור, כתב האישום אינו כולל עבירות מין כלל. אפילו לא במילה אחת. הסכמת הפרקליטות להימנע מאזכור של עבירות המין יכולה להצביע על אחת מכמה אפשרויות: חולשה משמעותית ביכולת של הפרקליטות להוכיח את החשדות בבית המשפט, עדויות בעייתיות שעשויות להיות "מרוסקות" מעל דוכן העדים, או לחילופין, השתכנעות של הפרקליטות כי לא הייתה עבירה.

מהפרקליטות נמסר בתגובה כי "היו קשיים ראייתיים שצמצמו את היקף החשדות ולכן ניתנה עדיפות להתמקדות באישומים שמופיעים בכתב האישום".

עם זאת, העונש שהוסכם בין הצדדים מצביע על הנחישות של הפרקליטות למצות את ההליכים בפרשת מטה יהודה ועל כך שחשדות רבים, שהופיעו בהמלצות המשטרה ובכתב החשדות, נעלמו מכתב האישום הסופי אך לא הוסרו משולחן החוקרים.

 

מכתבי המלצה חמים

 

במסגרת השיקולים לקבלת עיסקת הטיעון כפי שנחתמה, ציינה השופטת רבקה פרידמן-פלדמן את מכתבי ההמלצה שקיבל משה דדון מנבחרי ציבור, פעילים בתנועת המושבים ומתושבי מטה יהודה.

מעניין לציין את מי שכתבו לדדון מכתבי המלצה לזכותו: שר החקלאות לשעבר, שלום שמחון, שציין כי הוא מכיר את דדון במשך יותר מ-30 שנה החל מפעילותם המשותפת בתנועת המושבים, מנכ"ל תנועת המושבים הנוכחי, מאיר צור, מנכ"ל תנועת המושבים לשעבר, איתן בן דוד, ראש המועצה מקומית מבשרת ציון, יורם שמעון, סגן ראש המועצה האזורית מטה יהודה, בני אלירז, נציג רמת רזיאל במליאה, הקרדיולוג פרופ' אמיר אלעמי, נציג שורש במליאה, רו"ח רמי בראל, נציג אורה במליאה, שאול נהרי, הרב שמעון אבוחצירא, הרב יצחק גרוסמן ממגדל העמק, יו"ר ועד מקומי נווה אילן, יפעת ארמוזה, פעילת הציבור מטל שחר, עו"ד רומי קנבל, חברת ועד מקומי בנחושה, דגנית אלטמן, פעיל ארגון בעלי החיים "מטה יהודה אוהבת חיות", זיו שוורץ ועוד.

"המכתבים המרשימים בתכנם, מתייחסים לפעילות הרבה של הנאשם לקידום פרויקטים בתחום החינוך וקידום היישובים, לתרומתו למרקם החיים הציבוריים, לתרומתו לתנועת המושבים ולקהילה, לעזרה שהגיש לתושבים ולילדים נזקקים, ולהיותו אדם מוכשר וראש מועצה מצליח”, הדגישה השופטת בגזר הדין.

"מודה, מתחרט ויותר מכל מתבייש במעשיי". אבי דדון

נסיבות מקלות

 

בהקדמה לנימוקים שהביאו להחלטה לחתום על עיסקת טיעון ציינו שני הפרקליטים שהובילו את התיק, עו"ד רבקה אלקובי ועו"ד נתי בן חמו, כי מדובר ב"חומר חקירה עצום ורב מימדים בהיקף יוצא דופן. עבירת השוחד היא בראש פירמידת השחיתות...נגע חברתי מסוכן, החותר תחת טובת הציבור ושוויון ההזדמנויות...פוגעת בלכידות החברתית ובאיכות החיים".

בפרקליטות ציינו כי לגבי משה דדון יש להתחשב ב"הודאתו של הנאשם, כנות הודאה, המשמעות הציבורית שיש להודאה, קבלת אחריות, הכאה על חטא, הנכונות למאסר משמעותי, הנכונות לקלון והנכונות לפרישה מהחיים הציבוריים לשנים רבות". לגבי אבי דדון, ציינו בפרקליטות את נכונותו להודות בשלב מוקדם עם הגשת כתב האישום.

בפרקליטות הדגישו כי משה דדון היה מורחק בהסכמה מתפקידו הציבורי כראש המועצה במשך שלוש שנים רצופות. מדובר בהרחקה ללא תקדים. מעולם לא הורחק איש ציבור מתפקידו הציבורי לתקופה כה ארוכה. הנזק הכולל שנגרם לדדון מהרחקה זו, שבמהלכה לא קיבל שכר ולא נהנה מתנאים סוציאליים, נאמד ב-2 מליון שקלים. “הנאשמים ירדו מאיגרא רמא – לבירא עמיקתא", הדגישו פרקליטי המדינה.

סניגורו של משה דדון, עו"ד ציון אמיר, ציין לזכותו של דדון כי מדובר במי שגדל במושב לוזית למשפחה בת שמונה ילדים, נפצע במהלך שירות בחיל האויר ויש לו 20% נכות, שבמשך שנים רבות ראה בעיסוקו כמדריך חבורות נוער "מלאכת קודש".

"כתב האישום מבטא אפס מכלל האישומים שהוצגו כנגדו...”הדגיש הסניגור, “כבודו נרמס, מעמדו דוכא עד עפר, משפחתו עברה חוויה קשה מאוד...אפשר והמעשים בוצעו על רקע משבר אישי קשה וקשיים כלכליים...הנאשם מתייסר, הוא בוש ונכלם ומבקש לסיים את ההליכים המשפטיים".

סניגורו של אבי דדון, עו"ד גיא שמר, הדגיש בדבריו כי לולא היה מערב את אחיו, נבחר הציבור, לא היה במעשהו של אבי דדון משום עבירה פלילית. “(אבי דדון) עבר את העבירה במעין "פיקציה משפטית" משום שעירב את בצוותא עם אחיו נבחר הציבור, אלמלא מעורבותו של האח, לא היתה פה עבירה פלילית כלל. בנוסף, הנאשם מקסים כהן לא יישא בעונש כלשהו", ציין עו"ד שמר.

 

צער עמוק ודמעות

 

בדבריו לפני השופטת הביע משה דדון חרטה וצער עמוק על מעשיו. הוא אמר כי משחר נעוריו הבין שהפעילות הציבורית היא הכרח ערכי כדי לעשות משהו למען החברה ולכן פנה להיות מדריך חבורות רחוב, זאת לאחר שהגיע מאוכלוסייה מוחלשת וראה עוולות במשך שנים.

משה דדון הדגיש כי במהלך שנותיו כראש מועצה הוא הוביל את המועצה האזורית מטה יהודה להישגים מרשימים בתחומים רבים והפך אותה למוקד לעלייה לרגל של ראשי מועצות אזוריות מכל רחבי הארץ.

דדון סיים את דבריו כשהוא מבקש סליחה ומחילה מבית המשפט ומתושבי המדינה שנתנו בו אמון, התחייב כי לאחר תקופת המאסר הוא יפעל לתקן את הטעות שעשה. "המעידה אינה פשוטה...אני מקווה שיגיע יום ואני אוכל לסלוח לעצמי", סיים דדון את דבריו.

אבי דדון, התקשה לדבר בבית המשפט ודבריו היו מלווים בהתפרצות בכי. הוא הודה כי עשה טעות קשה, וכי הוא מודה, מתחרט ויותר מכל מתבייש במעשים "שנוגדים את הערכים עליהם חונכתי". הוא הדגיש כי הוא משלם מחיר כבד על מעשיו.

"כתב האישום מבטא אפס מכלל האישומים". עו"ד ציון אמיר

עונש חמור יותר

 

השופטת רבקה פרידמן-פלדמן ציינה כי היא מקבלת את עיסקת הטיעון וכי אילו היו הנאשמים מתעקשים לנהל משפט ארוך, “אין ספק שאילו הורשעו הנאשמים על סמך הראיות בתיק היה העונש נגזר עליהם חמור בהרבה".

היא הדגישה כי יש הצדקה להקלה בעונש וזאת לאור הקשיים הראייתיים בתיק, הודאת הנאשמים והחיסכון הרב בכספי ציבור, העובדה כי הנאשמים הפנימו את חומרת המעשים והביעו חרטה, ההודאה המיידית שיש בצידה אפקט הרתעה ציבורי, היעדר עבר פלילי ותרומת הנאשמים לחברה ולקהילה ובמיוחד של משה דדון.

לאור זאת אישרה השופטת את עיסקת הטיעון ואת העונשים שנקבעו בה וקבעה כי שני הנאשמים יתייצבו בבית המעצר ניצן ב-25.11.18 .

 

משה דדון: מאסר וחילוט

 

בהסכם הטיעון נקבע כי על משה דדון יוטלו ארבע שנות מאסר בפועל בניכוי 30 ימי מאסר, כך שהעונש יעמוד על 47 חודשי מאסר בפועל (ממנו יקוזזו בנוסף 28 ימי מעצר).

כמו כן, 12 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים, שלא יעבור כל עבירה מסוג פשע ובנוסף, שמונה חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים, שלא יעבור כל עבירה מסוג עוון שבה הורשע.

כספי השוחד שניתנו לדדון (200 אלף שקל מגבי מגנזי ו-150 אלף שקל מרון ארצי) יחולטו לאוצר המדינה מתוך הכספים שנתפסו בתיק. בנוסף, הוא ישלם קנס בסך של 100 אלף שקל.

כמו כן, ישלם משה דדון 150 אלף שקל נוספים לרשויות המס במסגרת שומה בהליך אזרחי וזאת מאחר ולא הצהיר על תקבולי השוחד שלקח, ובגין כספים שלו שנתפסו בכספת בהיקף של כמיליון שקל. לצד גזר הדין נקבע כי מהכספים הללו ישולם גם שכר הטירחה לסניגור.

דדון מורשע עם קלון ולאור זאת יהיה מנוע מלשמש בתפקיד ציבורי במשך שבע שנים לפחות.

"היו קשיים ראייתיים". עו"ד רבקה אלקובי ועו"ד נתי בן חמו

אבי דדון: שנתיים מאסר

 

בהסכם הטיעון נקבע כי אבי דדון ירצה שנתיים מאסר (בניכוי 23 ימי מעצר). בנוסף, 12 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים, שלא יעבור כל עבירה מסוג פשע ובנוסף, שמונה חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים, שלא יעבור כל עבירה מסוג עוון שבה הורשע.

כספי השוחד שניתנו לאבי דדון (150 אלף שקל מרון ארצי) שולם במזומן לאוצר המדינה. כמו כן, הוא ישלם קנס בסך של 100 אלף שקל מתוך כספים שחולטו על ידי המשטרה.

בנוסף, ישלם אבי דדון 100 אלף שקל לרשויות המס במסגרת שומה בהליך אזרחי וזאת מאחר ולא הצהיר על תקבולי השוחד שלקח.

אבי דדון מורשע עם קלון ולאור זאת יהיה מנוע מלשמש בתפקיד ציבורי במשך שבע שנים לפחות.

 

יובל רובין

rubin67@gmail.com


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?