דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 20 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דעה: כך "נהרנו" לקלפיות

עם כל הצעת חוק גזענית גבר הרצון למחות ולהשמיע קול. בצד כל אמירה אומללה של פוליטיקאי כך עלה הצורך להוכיח את הערביות שלנו ואת התרבות, הדת והשפה שהחלו להוות איום.שני עשורים עברו מאז הפעם הראשונה שבה נכנסתי מאחורי הפרגוד והצבעתי. בן עשרים הייתי, ועדיין זוכר את ההתרגשות - קולי יכול להשפיע. כך לפחות לימדו אותנו בשיעורי האזרחות. אך גם זוכר היטב את השיחה עם החבר שלי, שסירב לממש את זכותו הדמוקרטית. "לא מאמין לפוליטיקאים, והמפלגות הערביות לא עושות לנו, באבו גוש, שום דבר". אמר.
בהתלהבות גדולה בדקתי כמה מתושבי הכפר הצביעו כמוני, למפלגה ערבית. מצאתי התפלגות מאוד גדולה – כמעט כל המפלגות זכו בקולותיהם של תושבי הכפר. הרוב הצביעו למפלגות ציוניות ובעיקר העבודה, ש"ס והליכוד. אחוז ההצבעה לא היה גבוה. זהה לרוב היישובים הערבים במדינה.
לא יאומן. עשר מערכות בחירות עברו מאז. הכל השתנה והכל עלה: אחוזי ההצבעה, מספר התומכים במפלגות הערביות ובעיקר המודעות העצמית בצל כל הסתה שליוותה את מערכות הבחירות.
עם כל הצעת חוק גזענית גבר הרצון למחות ולהשמיע קול. בצד כל אמירה אומללה של פוליטיקאי כך עלה הצורך להוכיח את הערביות שלנו ואת התרבות, הדת והשפה שהחלו להוות איום. כך "נהרנו" לקלפיות. החומוס כבר לא היווה יותר שיקול ל"דו-קיום" ולחיים משותפים.
גדלנו על הרבה פחד, במילים של היום, על ״פייק ניוז״. הרבה ניסו למכור לנו שהצבעה למפלגה ציונית מהווה המשך לכך שזקני הכפר יקבלו את קצבת ביטוח לאומי או שפחות שוטרים יסתובבו בכפר ויחלקו דו"חות חניה. עונש על חופש ביטוי.
הדור של היום משכיל יותר. מודע לזכויותיו ולזהותו ויודע גם הוא להעניש. יודע לא להצביע לכל אלה שאומרים: לא נשב בקואליציה עם הרשימה המשותפת. אותה רשימה שהצבענו לה. למפלגות שמדירות את הערבים מהשיח הפוליטי. דור שיודע לענות לכל מי ששואל: מה עשתה לך המשותפת?
שני עשורים אחרי, אותו חבר הצביע בפעם לראשונה. אגב, גם הוא הצביע למשותפת.

יעקוב איברהים, עו״ד ופעיל חברתי

אבו גוש

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?