דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דעה- על המדינה לעמוד בראש המאבק ברצח נשים

נדרשת מהפכה בגישה של המפלגות כלפי המאבק ברצח נשים. אתחול מחדש של ההתמודדות עם התופעה. נשים, הבחירות הקרובות הן גם בחירה במי שיקדם את הטיפול בנושא שנוגע לכולנו

שבועות ספורים לבחירות ולמפלגות הגדולות אין תוכנית סדורה למיגור מגיפת האלימות במשפחה (אלמ”ב). בהדלפות מדיוני הקורונה בסוף השבוע שומעים שהשרים מטיחים זה בזה האשמות בסגנון "אל תלמד אותי אחריות על חיי אדם". והתוצאה - רק לאחרונה נרצחה דיאנה רז ז"ל. ולא מקורונה.

לבד מהקריאה להעביר את 250 מיליוני השקלים שתקועים משנת 2017, ולבד התיקון לחוק האפוטרופסות השולל מרוצח זכויותיו על ילדי הנרצחת, בפועל בשנתיים האחרונות לא השתנה הרבה. בעצם כן, מאז הרצח הנורא של אחותי מיכל סלה ז"ל - מדי שבועיים בממוצע נרצחת אישה נוספת בתוך ביתה. והממשלה - היא לא מתגייסת למחוק את האלימות מהמפה. האם רצח נשים זו גזירת גורל? לא. יש הרבה שהממשלה יכולה לעשות. נדרשת מהפכה. אתחול מחדש של ההתמודדות עם התופעה.

זיהוי מוקדם

המענים הקיימים כיום הם מצומצמים: הגשת תלונה במשטרה, צווי הרחקה, מקלטים, טיפול ברווחה, כולם פתרונות "בדיעבד". מדינת ישראל צריכה להשקיע את מיטב המאמצים בזיהוי מוקדם וניבוי של התנהגויות אלימות, והעלאת מודעות. מניעה תכלול הגעה לגברים ונשים בשלבים מוקדמים יותר.

 

חדשנות

אין סיבה שמדינת ישראל לא תגייס את מיטב המוחות והאמצעים כדי לנצח את מגיפת האלימות באמצעים חדשניים. בפורום מיכל סלה אנו מלוות עשרה סטרטאפים להצלת חיים של נשים בשבי בביתן וזקוקות לסיוע ממשלתי.

 

ריכוז סמכויות

התחום של אלמ"ב מפוזר בלפחות שישה משרדי ממשלה שונים (הרווחה, בט"פ, משפטים, בריאות, שוויון חברתי וקידום קהילתי) ועם כל משרד חדש שנוגס באחריות - גרף הרציחות מאמיר. יש צורך בגוף ממלכתי בכיר מתכלל, בעל סמכויות ניהוליות בכל התחומים, אכיפה ותקציבים.

 

חינוך

בדומה למודל של חינוך לזהירות בדרכים, כך יש לשלב בתוכנית הלימודים שעתיים שבועיות שיוקדשו לחינוך מגדרי וזוגיות בריאה באופן גורף ומותאם למגזרים השונים ולגילאי יסודי ועל יסודי.

 

מערכת נפרדת

להקים מערכת בתי משפט נפרדת לטיפול בתיקי אלימות במשפחה, בדומה למודל הקיים בארה"ב (מקודם ע"י ויצו). טיפול במקרי אלימות במשפחה דורש מומחיות ייחודית, לדוגמא, אסור שיהיה בפסיקת סכסוך גירושים - רכוש משותף - כי המרחק הפיזי בין בני הזוג מציל חיים. כמו כן, יש להקים תחנות משטרה ייעודיות לנשים הסובלות מאלימות בביתן, שבהן נותנות השירותים הן נשים. ובנוסף, למנות ממונה על אלמ"ב במקומות עבודה ובמוסדות ציבוריים וחובת פרסום מידע מציל חיים (בדומה לנהלי חוק למניעת הטרדה מינית).

 

נוהל אסתר

אסתר אהרונוביץ ז"ל נרצחה בידי האיש שלה כאשר קיבל את מסמכי הגירושים. הצענו לשר המשפטים להכניס את "נוהל אסתר" שבו עו"ד לגירושים ומטפלים זוגיים ישאלו שאלה קבועה, על מנת לדעת האם יש להתייעץ עם מומחה אלימות במשפחה.

הגנה

באחריות המדינה להנגיש לנשים נפגעות אלימות ומאוימות ברצח - סל מענים מגוונים, בנוסף למקלטים. לדוגמא: כלבי הגנה, יחידה לאבטחת אישים, תוכניות הגנת עדים, טכנולוגיות הגנה, צמיד אלקטרוני לאדם האלים ועוד.
 

פיקוח

במשטרה יודעים שעברייני אלמ"ב עם שחרורם מהכלא, נוהגים לשוב לסורם ולחזור לבית ולקורבנותיהם. למרות זאת, אין מעקב או פיקוח אחריהם. מריה טל ז"ל ומאסטוול אלזה ז"ל נרצחו על ידי בן זוגן לאחר שהשתחרר ממאסר שריצה בגין עבירות אלימות כלפיהן. יש לקדם נוהל שאסיר אלמ"ב לא יוכל להשתחרר מהכלא, אלא אם עבר בהצלחה טיפול שיקומי ייעודי לעברייני אלימות במשפחה בתוך הכלא, בדומה לנהוג עם פדופילים משוחררים, ולהנהיג פיקוח לאחר שחרור מלא של המורשעים ברצח ובעבירות אלימות.

 

ענישה מרתיעה

 

אביעד משה, שניסה לרצוח את אשתו שירה איסיקוב, עומד בפני עונש מקסימלי של עשרים שנה מאסר. וזה לפני ניכוי שליש על התנהגות טובה. אלירן מלול, שרצח את אחותי הקטנה, מואשם בפשע שעונשו מאסר עולם עם אפשרות לקצוב את ענשו. יש להחריף את הענישה על רצח ועל ניסיון לרצח למאסר עולם אמיתי (כפי שהוחלט לעשות לרוצח יגאל עמיר), ללא קצבת העונש מהנשיא וללא ניכוי שליש. רוצח ומי שניסה לרצוח את בת זוגו צריך להיות מורחק מהחברה לכל חייו. כמו כן, יש לקדם חקיקה לפיה רוצח ישלם גם בכספו ורכושו ואף יממן את שהותו בכלא עד שכיסו ירוקן. לצורך כך יש לקדם חקיקה שתיקבע כי מי שרצח את בן/בת זוגו יאבד את כל הזכויות בירושה של קורבן מעשיו ואלה יעברו במלואם לצאצאים היתומים.

 

גט בכפייה

 

המציאות היום נותנת כוח משפטי לאדם האלים להמשיך לשלוט על אשתו מתוך הכלא, בניגוד לרצונן, ולהותירן עגונות ואובייקט לסחיטה ולשליטה. את זה חווה על בשרה בימים אלה שורדת הרצח אליענה חזן. על מדינת ישראל לתת גב חזק לשורדות אלמ"ב ולאפשר להן להתנתק מבן הזוג האלים, כולל גט אוטומטי.

 

שיימינג

 

בעבירות רצח או ניסיון לרצח של בת/בן זוג יש לבטל את צו איסור פרסום שם הרוצח. להיפך, לפרסם את התמונות והשמות של כל רוצחי נשותיהם. גם אם זה מקשה על שיקום. כחלק ממהלך מניעתי ולמען אזהרת הציבור. זכרו - מרדכי חיים רצח את שתי נשותיו.

 

כמה עולה נרצחת?

 

בחישוב גס, רוצח במאסר בן 30 שנה עולה למדינה 3.6 מיליון שקל. אם מחשבים את עלויות החקירה, המשפט והנזקים למשפחה והילדים, אפשר לאמוד שנרצחת אחת במשפחה עולה למערכת כ-6 מיליון שקל. אם נכפיל ב-20 נרצחות בממוצע בשנה בישראל, נקבל 120 מיליון שקלים בשנה. בכך יש גם הגיון כלכלי בקידום פעולות מניעה של אלמ"ב והרצח.

 

אפשר אחרת ורצח נשים הוא לא גזירת גורל. בואו נכניס את נושא ביטחון של נשים לשיחות הסלון, לכל זום, ונחפש את הסעיפים הללו בכל מצע וקמפיין בחירות. יחד נציל חיים.

יהי זכרה מהפכה.

 

לילי בן עמי

יו"ר פורום מיכל סלה (ע"ר) וחברת ועד מקומי בית זית

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?