דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 16 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דעה: נשים, זיקפו קומה, אתן לא צריכות לחשוש

החלטת האו״ם לציין את יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים התקבלה ב-1999 ומאז הוא מתקיים בכל העולם. הקדמה הזו נועדה לספר לקוראים ולתושבי מטה יהודה שאלימות נגד נשים, שכוללת אלימות פיזית, מינית, כלכלית ונפשית כמו גם התופעות הנלוות: הסתרה, פחד, עצימת עיניים ובושה, אינן מתקיימות רק בישראל או בחברות מסוימות ובוודאי אין המדובר בתופעה חדשה.
זו תופעה שהתקיימה מאז ומתמיד בכל החברות האנושיות ויש להוקיע אותה ולעקור אותה מן השורש.
הבסיס למאבק באלימות נגד נשים הוא קודם כל ההבנה שאין מדובר בסוגיה פמיניסטית. החובה המוסרית של כולנו, גברים ונשים מכל הרקעים והמעמדות, היא עמידה איתנה על הצדק ועל הזכות לחיים, על חברה מתוקנת שמוקיעה ומקיאה מתוכה אלימות ואלימים ושומרת על החברים והחברות בה מתוך מחויבות וערבות הדדית.
הגיעה העת להשמיע קול אחר, חזק וברור שמפנה את תשומת הלב, הבושה והפחד לפוגע ולא לקורבן. במקום להזהיר נשים לשמור על עצמן מפני פגיעה אפשרית, ראוי שנזהיר את מי שפוגע באישה, מינית או גופנית, מפני המחיר הכבד שישלם.
המאבק שלנו הנשים, הוא ארוך ולכל רוחב החזית ובא לידי ביטוי גם בפערים בשכר ובשוויון הזדמנויות. לא ייתכן שאנחנו עדיין שומעים על תופעות של פסילה לתפקיד על רקע מגדרי. עשינו התקדמות משמעותית בתחומים האלה אבל הדרך עוד ארוכה.
במהלך יום העבודה שלי אני פוגשת נשים מוכשרות. כל מפגש מגביר בי את המוטיבציה לעשות כל שביכולתי על מנת לקדם סוגיות שמורכבותן נובעת רק מכך שמדובר באישה. זו חלקת האלוהים הקטנה שלי ואני שמחה על הזכות והיכולת להשפיע.
במסגרת פעילות המועצה, אנו עוסקים בסוגיות מגדריות במגוון דרכי פעולה כחלק מתכנית עבודה שלמה בנושא שוויון מגדרי. אחת מהן במערכת החינוך - כבר בגיל צעיר מותאמים תכנים על מנת להתוות דרך בשלבים מוקדמים בהתפתחות.
ככל שנתמיד ונעלה על סדר היום את נושא המגדר וככל שנוקיע את האלימות בקהילות השונות, עשויה להיות הפחתה במספר מקרי האלימות.
בנימה אישית, אני מבקשת לומר לנשים שחוו או חוות אלימות: זיקפו קומה, לא אתן אלה שצריכות להתבייש או לחשוש. אתן תקבלו כל סיוע שיהיה באפשרותנו להעניק כדי להחזיר לכן את הביטחון ואת שמחת החיים.

רחלי משה, מנכ״לית המועצה
מועצה אזורית מטה יהודה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?