דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 05 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דעה קשירת כלב בחצר הבית אכזרית וגורמת לכלב נזק

כמה פעמים יצא לכם לעבור ליד חצר של בית שהיה בה כלב קשור לעמוד? האם חששתם מהכלב המתפרע ונובח ללא הרף, שמא ישתחרר מהשרשרת ויפגע בכם או להיפך, הרגשתם עצב על הכלב הבודד והאומלל שלרוע מזלו הפך למחסום נובח בפני פורצים או אורחים לא רצויים אחרים.
כמה פעמים עברתם ליד כלב קשור ומצאתם כלב אפאטי ומוזנח שכבר מזמן הפסיק להגיב לסביבתו ולידו קערת מים הפוכה וסביבה מטונפת? ככה נראים חייו של כלב קשור. יום יום במשך שנים.

קשירת כלב מוגדרת כהגבלת תנועת הכלב על ידי שרשרת או חפץ דומה המקובעים לאובייקט נייח. נכון, קיימות תקנות בארץ ובעולם לרווחת הכלבים הקובעות כי יש להגן על כלבינו מפגעי מזג האוויר, לספק לו סביבה נקייה מהפרשות וכן אוכל ומים באופן קבוע. אבל אל תטעו – כל קשירת כלב בחצר הבית אכזרית ומהווה התעללות. מעבר לנזק הפיזי הגדול, תגרמו לכלבכם גם נזק פסיכולוגי ובעיות התנהגות קשות.

ההנחה הרווחת שחייהם של כלבים הקשורים בחצר טובים יותר ("כי כלב צריך מרחבים ואוויר פתוח"), שגויה ורחוקה מהמציאות. השיקולים של בעלי הכלבים נובעת לעתים מהנחה בורה זו או מסיבות אחרות כמו הרס חפצים בבית, עשיית צרכים בבית, או רצון שהכלב ישמור על הבית, לא יחפור בגינה, לא יקפוץ על אנשים... ועוד.

הפתרון לבעיות אלה אינו קשירת הכלב והצעד הזה לא יפתור אותן אלא להיפך, יחריף אותן בצורה משמעותית ואף יביא לבעיות התנהגות חדשות.

כלב הוא חיה סוציאלית הזקוקה לאינטראקציה רבה עם בני הבית. כל רצונו להיות בקרבת בעליו כמה שניתן. הם זקוקים להרגיש חלק מהלהקה שלנו וליהנות מפעילות משותפת איתנו, בבית ובטיול.
היעדר תשומת לב ויחס חם (כי נורא קל להתעלם ולשכוח מהכלב שקשור בחצר והפך לחלק מהנוף...) יגרמו לו להרגיש מבודד ומרוחק מהלהקה אליה הוא שייך. לפיכך, הוא יפתח לרוב בעיות התנהגות קשות שהעיקרית בהן היא תוקפנות.

לבידוד חברתי ישנן השלכות קשות הקשורות בפיתוח התנהגויות אובססיביות הנובעות מתוך שעמום ותסכול. הן יבואו לידי ביטוי גם בפגיעה עצמית של הכלב עקב חוסר מנוחה על ידי רדיפה אחר הזנב של עצמו, ליקוק וגירוד עד זוב דם, ועד כדי הפיכת הכלב לחשדן מאוד, תוקפן ובלתי ניתן לשליטה.
חשוב לזכור שכלב קשור אינו יכול לברוח כאשר הוא חש באיום ולכן יגיב בתוקפנות כנגד כל חדירה לטריטוריה שלו (אזור הקשירה). כך הוא יהפוך במהרה לסיכון ומטרד עבור בני אדם וחיות אחרות.

בנוסף, כלבים קשורים רבים מצאו את מותם בצורה זו לאחר שהסתבכו עם הרצועה עד כדי חנק או שניסו לברוח וקפצו מעבר לגדר או חפץ אחר ונתלו. כמו כן, לעתים קרובות ייגרמו פציעות בצוואר עקב הרצון להשתחרר מאחיזת השרשרת וחדירת הקולר לעור הצוואר.

הכלב הקשור פגיע בפני מזג אוויר קשה. הוא חשוף לחום כבד ולסכנת התייבשות בקיץ ובחורף הוא חשוף לקור קיצוני ויתקשה לחמם את עצמו.

לסיכום, אם אין לכם אפשרות לתת לכלבכם תנאים הולמים: לספק להם קורת גג מוגנת, טיפול רפואי והגנה מפני נזקים אחרים ואם אין ביכולתכם להעניק להם חום, אהבה, תשומת לב ופעילויות שונות, ואינכם רואים בו בן משפחה החי ביחד אתכם בתוך הבית – הניחו לאנשים אחרים לגדל אותם.

הכלב לא נועד לשרת אתכם ולספק את הרצון שלכם בהגנה על הבית. אם כל שברצונכם הוא כלב שמירה, התקינו אזעקה וגדר סביב ביתכם.

 

שבח אפל

מנהלת אדמיניסטרטיבית

תנו לחיות לחיות

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?