דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 10 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דעה להוציא את הפוליטיקה מבני המושבים

אני דוחה בשאט נפש את ההאשמות של שמחון שידם של אנשי החינוך המופלאים מ"בני המושבים" הייתה במעל. לא הם שניהלו את ההתנהלות הקלוקלת וחסרת האחריות, לא הם שפכו את הדם !

כל ילדותי ונערותי וחלק גדול מחיי עברתי בבני-המושבים ובנוער-העובד כחניך, כמדריך, כמדריך בוגר, כרכז אזור, מנהל מחוז, מנהל פרויקטים ועוד. פרשתי לגמלאות אחרי שבע שנות עבודה בנוער בני המושבים (רכז בני המושבים במועצה האזורית מטה יהודה) ו- 20 שנות עבודה בתנועת הנוער העובד והלומד.

אינני מסכים עם הנאמר במכתבו של שלום שמחון על הקשר ההדוק עם הנוער העובד בכל תחומי העשייה בין התנועות. בני המושבים פעלו תמיד וללא קשר לנוער העובד. לבני המושבים היה סמל נפרד, תכנית הדרכה ומפעלים נפרדת. הדבר היחידי המשותף היה חולצה כחולה ושרוך אדום.

תנועת בני המושבים אינה מפעל חייו של שלום שמחון. כל חברי מועצת תנועת המושבים, 181 במספר, הצביעו פה אחד על הפרדות מהנוער העובד והקמת תנועת נוער עצמאית של בני המושבים.

בשיאם של ההכנות ותוך תהליך הביצוע של החלטת המועצה, החליטה הנהלת התנועה ברוב של שישה חברים כנגד דעת מזכ"ל התנועה, להפוך את ההחלטה על פיה ולחזור לחיקו החם והאוהב של תנועת הנוער העובד והלומד. נחתם הסכם הקובע שנשיא מועצת התנועה והשר לשעבר והילד מאבן מנחם, שלום שמחון, יהיה הבורר בכל המחלוקות. כאילו אין מוסדות לתנועה, אין בעלי תפקידים ונושאי אחריות , כאילו "האיש הישר בעיניו יעשה".

ואני הקורא ההדיוט מבין שמישהו עשה "כיפה אדומה" להנהלת התנועה ומוסדותיה.

אני דוחה בשאט נפש את ההאשמות של שמחון שידם של אנשי החינוך המופלאים מ"בני המושבים" הייתה במעל. לא הם שניהלו את ההתנהלות הקלוקלת וחסרת האחריות, לא הם שפכו את הדם !!

שלום שמחון הפך ליחצ"ן של תנועת הנוער העובד והלומד וזאת זכותו, אך בלתי אפשרי להיות יחצ"ן מחד ומאידך להיות בורר. שלום שמחון, שכח שהנוער העובד של היום אינה התנועה שהייתה לפני 40 שנה כאשר הוא היה יו"ר וועדת הנוער.

שמחון הודיע למזכ"ל תנועת המושבים שיש בכוונתו לקחת אחריות מלאה ואישית על חטיבת בני המושבים מן המסד ועד הטפחות . ואכן, בעצם, שלום שמחון הוא התנועה, הוא המועצה האזורית, הוא הבורר, הוא הנשיא, הוא הלוקח והוא הנותן - הוא הכל יכול !

תם עידן! צריך להוציא את הפוליטיקה מהנוער, צריך לתת לדור הצעיר לנהל את עצמו. המשבר הקשה בתנועת המושבים נוצר כתוצאה מחוסר רצון מובהק של ההנהלה לקיים החלטות דמוקרטיות של מועצת התנועה ומהתנהלות לא נכונה ולא אחראית .

אתם ראשי המועצות הושטתם יד לסיוע ועשיתם כל מאמץ לפתור המשבר בדרך של נועם ופשרה. בהחלטתכם ובמעשיכם הצלתם את נוער המושבים, הוצאתם את הפוליטיקה מהנוער והתמקדתם בעשייה חינוכית טהורה. על כך, אני מודה לכם ומבקש מכם אין חזרה מההחלטה .

(תקציר דברים מתוך מכתב שנשלח לראשי המועצות האזוריות בישראל בתגובה למכתבו של שלום שמחון)

 

שמעון קינן,

יו"ר ועד מושב עמינדב

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?