דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 11 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דעה להשאיר את הדלתות פתוחות

אי אפשר גם לברוח מהמסקנה שעל תנועת המושבים לעשות בדק בית ובהתאם לערוך בחירות פנימיות. על התנועה לבחור בהליך דמוקרטי מנהיגות שתאחוז במושכות ותנהל את המשבר הקריטי והמתמשך הזה באחריות וברגישות

"בני המושבים" היא המפעל החינוכי המפואר ביותר של תנועת המושבים. תנועת נוער בת 60 שנה עם למעלה מ-34 אלף חניכים וחניכות, עשייה ערכים וציונות. מגמת הפיחות והצמצום של החקלאות בהתיישבות, חיזקה את משקל המפעל החינוכי של תנועת המושבים עד שבעיני רבים היא הנכס והדגל הציוני החשוב ביותר של תנועת המושבים.

למרבה הצער נראה שהמבוגר האחראי נרדם בשמירה ו"הסוסים ברחו מהאורווה", אם נשאיל את הביטוי מעמיר ריטוב ראש מ.א. לב השרון, שדיבר מדם ליבו השבוע בבית התנועה.

המטרה המקורית של כל הסיפור היתה לצאת לעצמאות של תנועת בני המושבים. התוצאה היא שתנועת המושבים איבדה את תנועת הנוער שלה והותירה פצועים רבים בשדה הקרב. הטרגדיה, הכישלון, הנזקים האדירים והמשבר כולו טמון בדרך. כלומר בבחירות שגויות של האחראים.

גילוי נאות, המעורבות האישית שלי בסיפור מסתכמת בהיותי צופה מן הצד, כבת מושב ששייך לתנועת המושבים (דור רביעי), כפעילת ציבור וכמי שמכירה מקרוב כמה וכמה מהנפשות הפועלות.

לאורך כל הדרך, בכירים העידו שהתחושה שאין מבוגר אחראי וכל פעם אדם אחר תופס את ההגה ומטה בחדות את הספינה במים הסוערים. שהמשבר לא מנוהל אלא מתנהל. זיגזגים ימינה ושמאלה בקבלת החלטות ובקוורומים פנימיים שונים שלא מגבים זה את זה. אפס תכנון קדימה.

לא נבדקו השלכות תקציביות, לוחות זמנים והיתכנות. לא נועצו עם ראשי המועצות האזוריות, וזאת על אף, שבואו נודה על האמת, ראשי המועצות הם חיל הרגלים שמכיר את השטח על בוריו. הם שניצבים בחזית ומשלמים את המחיר, למען הילדים ומשפחותיהם, ביום ובלילה. בים רגוע ובים סוער.

ריטוב סיפר שבכל המהלך, לא שיתפו את ראשי המועצות והחוויה מול תנועת המושבים היתה "משפילה". ועדיין, בכל זאת ראשי המועצות מבקשים לסייע במשבר הזה, "אנחנו נעשה כמיטב יכולתנו כדי לשמר את המועצות יחד. המרחב הכפרי רוצה להיות מאוחד".

המשבר לא נוהל, הילדים נחשפו ועורבו באופן ישיר בשיח של פוליטיקה ארגונית, "רק לא שרוך אדום", שאין בו שמץ של ויכוח ערכי, חינוכי או אידיאולוגי. עשרות אלפי ילדים ומשפחותיהם עברו טלטלה ועדיין עוברים בימים אלו לילות לבנים של חוסר ודאות לגבי תקנים ושיבוצים של כ-150 ש"שינים במושבים עוד כחודש.

כיום אנחנו במצב בו בני המושבים עזבו את הנוע"ל ואת תנועת המושבים ועברו ל"שומר החדש" תחת השם הזמני: "התנועה החדשה". הצעירים הללו הם הם מלח הארץ ובכאב הם הסכימו להשאיר מאחורה את הלוגו ואת השרוך המהוהה מאינספור פעילויות (וגם את השרוך החדש בצבע זית). כי העיקר מבחינתם זה המהות ולא העטיפות והסמלים שהמציאו המבוגרים הרבה לפני שהם והוריהם נולדו. במקום הראשון הם שמו את "הביחד", את הנאמנות לחבריהם ואת הערכים בדבר צדקת הדרך.

את הגלגל לא ניתן להשיב לאחור. על תנועת המושבים לעשות חשבון נפש ולהתארגן מחדש. לכסות את הצלקות, למחות את הדמעות ולהשאיר את שערי האורווה פתוחים.

על התנועה לחשב מסלול מחדש ולשבת לדבר בגובה העיניים עם הצעירים והוריהם. להזמין את הצמ"ר לחזור ולבנות יחד את הבית מחדש. להקשיב, להתחייב על מהלך מסודר של יציאה לעצמאות ובינתיים לנשום עמוק. להזכיר לילדים ששישים שנה בני המושבים פרחו והתנהלו לתפארת תחת הנוע"ל וללא כחל וסרק. להציף שיח מקרב בין התנועות. להתחייב למהלך משותף, בשולחן עגול, מהלך אחראי ומסודר ליציאה לעצמאות של תנועת בני המושבים. גם אם זה יקח זמן. גם אם זה אומר להתחיל מההתחלה ולהמתין שנתיים לאישור משרד החינוך; או גם אם זה אומר להפעיל לחצים כדי לקבל אישור חריג ממשרד החינוך. הדגש הוא על הליך קשוב, מסודר והדרגתי - כדי שאף חניכה או חניך לא יפגעו.

במקביל על תנועת המושבים להוציא קמפיין הסברה רוחבי, בתקשורת המושבית והארצית וברשתות החברתיות. לחזור ולהוכיח למושבניקים שהתנועה רלוונטית. ויפה שעה אחת קודם. נכון להיום, הסיפור כולו עדיין רווי שמועות וחצאי אמיתות. והרי ידוע ש"סרן שמועתי" הוא אחד הגורמים העיקריים לסערות בתוך קהילות קטנות.

בשורה התחתונה, אי אפשר גם לברוח מהמסקנה שעל תנועת המושבים לעשות בדק בית ובהתאם לערוך בחירות פנימיות. על התנועה לבחור בהליך דמוקרטי מנהיגות שתאחוז במושכות ותנהל את המשבר הקריטי והמתמשך הזה באחריות וברגישות. לא עוד מהלכים חד צדדיים. לכנס לשולחן אחד את כל הגורמים ולפתור את זה, במסגרת תהליך אחראי ומתוכנן שנים קדימה. מצד אחד לערב את הילדים בתהליך, להקשיב להם ובמקביל להושיט יד כדי שיחזרו למקום הבטוח - לעמוד על הכתפיים היציבות והמוכרות של תנועת המושבים.

 

לילי בן עמי, בית זית

נציגת המושבים ברשימה לכנסת של מפלגת העבודה


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?