דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 13 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דרך ארוכה היא

זוהרית רובין - יועצת ומטפלת באמצעות חקר החלומות

את המדור הזה אני בוחרת להקדיש לבני גיל הזהב, עם הזכות שנפלה בחלקי לפגוש נשים מופלאות ומרתקות בגיל 80-90, אשר שיתפו אותי בחלומותיהן.

כל חלום מובא כאן כלשונו, וגם הפענוח שהצעתי להן, אך ברצוני לחדד את הסימבול, שרבים עשויים לפגוש בחלומותיהם ובכל גיל: מוטיב הנסיעה בדרך.

חלומות משקפים את הלך רוחנו הפנימי במשלים וסימבולים. נסיעה במכונית היא סימבול להתנהלות בדרכי החיים. המכונית מייצגת את כלי ההתנהלות שלנו – גופנו הפיזי והמנטלי. כל הפרטי החלום, המתארים נסיעה זו, לרבות מצב הרכב, או הדרך, מוסיפים פרטים כמשל לתאור החוויות הרגשיות שלנו ביחס להתנהלות זו.

נפתולי דרכי החיים

"דרכנו לאן?”

ל' כותבת: "אני חולמת ורואה את עצמי נוהגת ברכב, אני חופשית ועצמאית, ונהנית מהתחושה של קלות ושליטה, של שחרור. אמנם במציאות אין לי בכלל רשיון נהיגה, ובחלום אני יודעת שהכל בסדר. זה בכלל לא מעסיק, או מטריד אותי, וגם לא מפליא...

האזור יפה, הררי, הדרך נוחה, הצבעים יפים, הרבה ירוק... נעשה מעורפל והדרך בירידה. מחפשת מקום למפגש שצריכה להגיע אליו בזמן (ספק בית ספר להרצאה, ספק בית אבות), אך לא מוצאת ולא יודעת את הדרך. אין את מי לשאול, וזה קצת מאכזב וקצת מדאיג. תחושה של חוסר אונים... מותירה אותי עם השאלה: מה יהיה?”

זוהרית: החלום שלך משקף חוויות רגשיות שלך במשלים וסימבולים, והוא מתאר תהליך, כאשר בתחילתו את מרגישה שאת מתנהלת (נוסעת/נוהגת) בדרכי החיים שלך,

עם תחושת שליטה (שולטת במצב), כשההתנהלות (הנסיעה) נוחה ורגועה.

בהמשך התהליך משתקפת התחושה שמצב ההתנהלות (הנסיעה) השתנה - מרגישה בשפל (נסיעה בירידה), לכיוון שאינו ידוע לך (ליעד לא ידוע), מתוך חיפוש דרך לדעת/להבין, אודות המסגרת הבוגרת שאליה את שייכת (ספק בית ספר להרצאה, ספק בית אבות),

ועל כך אין מי שיעזור לך בפתרון (אין את מי לשאול). התחושה של אי-ודאות מותירה אותך מודאגת ועם סימני שאלה לעתיד.

תפקידו העיקרי של החלום הוא בריפוי - החלם מציף ומבטא את החוויות הרגשיות,

ובכך מאפשר לפרוק ולשחרר את המתחים האגורים ברגשותייך לטובת בריאותך הנפשית.

כמו חוט הרקה חשמלי המשחרר אנרגיה עודפת את האדמה,  כך גם החלום מעניק לך ערוץ מבורך לריפוי. החלום ממפגיש אותך עם המצב ומציג אותו בדרמטיות רבה, וזאת על מנת לבטא ולשחרר במלוא העוצמה.

גם התיזמון של החלום מדוייק להפליא.

ממש לאחרונה סיפרת לי שהיית נוכחת בטקס ההצדעה לבני גיל 80 והנה מגיע החלום הזה.... ומבטא את התחושות שמלוות אותך בגילך המתקדם.

מזה זמן רב התנהלת עם תחושת שליטה ונוחות, והנה כעת את בעיצומו של התהליך, מרגישה קצת אחרת... ורבים מחברייך כבר אינם איתך, ואין את מ שאפשר לשאול: לקראת מה הולכים? את כל אלה מפליא לתאר החלום שלך.

"משא החיים"

ח' מספרת: ...”בחלום הייתי עם קבוצה כלשהי של תלמידים שלי מהעבר כנראה. עמדנו על מדרכה וראינו משאית נוסעת ומתנגשת במשאית אחרת. כל התאונה התרחשה לנגד עינינו ואנחנו עמדנו כצופים בה"...

זוהרית: החלום מתאר כיצד מנקודת מבטך הנוכחית את מודעת לכך שהתנהלות בחיים תחת כובד ונטל (משאית) גוררת להתנגשות, וסופה עשוי להיות קטלני (תאונה). את המודעות הזו את יכולה להנחיל וללמד (בחלום את עם תלמידייך), כפי שאת עצמך למדת ולומדת. החלום מתאר את היותך עדה וערה להתבוננות הזו. החלום מתאר זאת בשפתו המשלית/סימבולית כהתנהלות בדרכי החיים (נסיעה בכביש). אינני יודעת מדוע הופיע החלום הזה כעת, אך התזמון שלו לא פחות חשוב להבנתו. יכול להיות שעד כה לא היית מודעת לכך וכעת התובנה ברורה יותר מנקודת מבטך הבוגרת. יכול להיות שאת עדה למצבים שכאלה בסביבתך, ומרגישה שאת יכולה להנחיל וללמד אחרים מניסיונך.

סיפרת לי על ילדייך, שעובדים קשה, ואת עדה למתחים המרובים שביניהם, והנה מופיע החלום הזה ומספר לנו על הלך הרוח שלך, ואולי מאפשר לבטא ולהביע את מה שאינך יכולה לבטא במציאות. אם נקשור את החלום ביחס למה שאת חווה עם ילדייך, מנקודת מבטך, נטל החיים וכובד הלחצים המופעלים עליהם גוררים אותם להתנגשויות שעשויות להיות קטלניות ליחסים ביניהם. אולי מנחם להבין ששהמתחים ביחסים שבין ילדייך לא נובעים מעצמם, אלא תחת אילוץ הנסיבות והקשיים האובייקטיביים המופעלים עליהם. בכל מקרה, זה וודאי קשה להיות צופה/עדה פאסיבית להתרחשות.

החלום מאפשר התבוננות בלתי מעורבת במצב, מעניק ערוץ לריפוי מבורך וביטוי לרגשותייך, לטובת בריאותך הנפשית.

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין - יועצת ומטפלת באמצעות חקר החלומות.

מנחה קבוצות, סדנאות, הרצאות וקורסים על פשר החלומות.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?