דלג לתוכן העמוד
יום שני, 27 במאי 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

האוניברסיטה העברית: לא נטשנו את העברית

האוניברסיטה העברית (צילום: אבישי טייכר)

באוניברסיטה העברית מיהרו לפרסם הכחשה לטענות של האקדמיה ללשון עברית, כאילו החליטה האוניברסיטה לנטוש את השפה העברית ולקיים את מלולי התואר השני והשלישי באנגלית.

הבוקר פירסמה האקדמיה ללשון העברית את ההודעה הבאה תחת הכותרת "מלחמת השפות עדיין כאן!”: “האקדמיה ללשון העברית רואה בדאגה רבה את כוונתה של האוניברסיטה העברית – כפי שפורסמה (ולא הוכחשה) – לקיים את כל מסלולי הלימודים הסדירים בתואר השני והשלישי בשפה האנגלית! היום נערכת ישיבה דחופה של מליאת האקדמיה בשל חשיבותו של הנושא ובשל הסכנה של מהלך כזה למעמדה של העברית במדינה, לא פחות! אנחנו מצֵירים מאוד שמאה שנים לאחר מלחמת השפות שוב יש מי שמעדיף לשון אחרת להוראה במוסדות להשכלה גבוהה, ומבלי דעת גורר את מערכת החינוך כולה – לאמץ את האנגלית כלשון ההוראה ומעודד פגיעה במעמד העברית והחלשת השימוש בה”.

באקדמיה המשיכו וציינו את ההתפתחות העברית בארץ ישראל: "לפני כמאה ועשרים שנים החלה העברית לשוב לחיים מלאים בראש ובראשונה בזכות העובדה שבכל מוסדות החינוך בארץ – בגני הילדים, בבתי הספר, בסמינרים למורים, בטכניון בחיפה, ובהמשך גם באוניברסיטה העברית בירושלים – קיבלו עליהם המורים והתלמידים לדבר עברית, ללמד וללמוד בעברית. אנחנו קוראים להנהלת האוניברסיטה העברית לחזור בה מן הכוונות להוראה באנגלית, ולכל הסטודנטים לעמוד על זכותם הטבעית לדבר עברית בכל השיעורים ולכתוב עבודות בעברית ולא בלשונות אחרות”.
באוניברסיטה העברית תקפו את הודעת האקדמיה ללשון עברית וכינו ואתה "מוטעה ומטעה".

להלן תגובת האוניברסיטה העברית: “האוניברסיטה העברית לא קיבלה החלטה גורפת לעבור ללימודי השפה האנגלית באף אחד מהתארים - ראשון, שני ושלישי. רחוק מכך. האוניברסיטה העברית ממשיכה להיות מחויבת להוראה, למחקר ולפעילות ציבורית בעברית. הנהלת האוניברסיטה פועלת לקידום המעמד הבינלאומי של האוניברסיטה והמדע הישראלי בכללותו, גם באמצעות הגדלת מספר הסטודנטים הבינלאומיים והגדלת קליטת חוקרים מובילים מחו"ל".

באוניברסיטה טוענים כי כל הלימודים לתואר ראשון ממשיכים להיות בשפה העברית, בשילוב מקבצי שיעורים הנלמדים בשפה האנגלית עבור הסטודנטים הבינלאומיים במסגרת התוכנית לחילופי סטודנטים.

במסגרת לימודי התואר השני, במדעים העיוניים, ככלל התוכניות ממשיכות להילמד בשפה העברית ובמקביל מתקיימות תכניות לימודים באנגלית עבור הסטודנטים הבינלאומיים. עם זאת, בתחום המדעים הניסויים, לימודי התואר השני בחלק מן התחומים, ובכלל זה בחקלאות, עתידים להילמד בשפה האנגלית, לאור השתתפות רבה של סטודנטים בינלאומיים בלימודים אלו. בשאר תחומי המדעים הניסויים, נוכחות של סטודנט/ית בינלאומי בשיעור/בקורס תשנה את שפת ההוראה לאנגלית.

לטענת האוניברסיטה העברית: "מהלך זה צפוי לקדם את מעמדה הבינלאומי של האוניברסיטה ולשמר את מעמדה המוביל בישראל ובעולם. לצד היותנו מוסד פתוח לעולם, אנחנו נקדם ונחזק את הלימוד והמחקר של השפה העברית ותחומי הלמידה השייכים אליה".

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?