דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

האם הגיע זמני?

המוות הוא חלק בלתי נפרד מחיינו, הן כמושג מופשט המלווה אותנו בקביעות, והן ברמה המעשית, כשאנו פוגשים אותו חל על יקרים לנו ואנשים מסביבתנו. גם אם המוות לא העסיק אותנו במיוחד ביחס לעצמנו, מטבע הדברים בגיל השלישי העיסוק במוות מקבל משנה תוקף. מחלה כלשהי, משבר בריאותי, ואפילו נקודת ציון כמו יום הולדת, יכולים להציף את השאלה: “האם הגיע זמני?”

                                          

את המדור הזה החלטתי הפעם לייחד לחלומות האופייניים לבני הגיל השלישי, והמשקפים את החוויה הטבעית של מי שחש את המוות "נושף בערפו" וחושש לקראתו. שמעתי וקיבלתי חלומות רבים שכאלה והם דומים מאוד במהותם, גם אם מופיעים בצורות וגרסאות שונות. חקירת התזמון של הופעת החלומות הללו מרתקת לא פחות – הם בדרך כלל מופיעים בסמוך למשבר בריאותי בחייו של החולם. חלומות אלה נועדו להציע את המענה המיידי לומר: “טרם הגיע זמני". הם מאופיינים בנוכחות של אנשים יקרים שנפטרו, אשר מהווים כנציגים מהעולם שמעבר, ובאמצעותם אנו מקבלים את התשובה כי מקומנו לא איתם.

מצורפים חלומות מרתקים שסופרו לי על ידי חולמים בני הגיל השלישי.

 

מגורש

מ' מספר: "קראתי כשעתיים ונעצמו עיניי לקראת השעה 5:00... והנה אימא בחדר גדול עם עוד הרבה זקנות. ראיתי ביניהן את שתי הדודות שלי, וכנראה שהדודה אמרה לי "תראה את אמך". הלכתי אליה ומצאתי אותה שוכבת במיטה. כשקרבתי, הושיטה את שתי ידיה במין אמירה של "אל תתקרב". גם עיניה ופניה הלכו והצטמצמו... כולה הלכה והתרחקה, כאילו אמרה "לך, לך מכאן".

זוהרית: חלומו של מ' רוצה לספר לו כי טרם הגיע זמנו להצטרף לעולם הבא, עולם המיוצג בחלומות על ידי נשמות קרובות של אימו ודודותיו. אימו, שהיא הנשמה האוהבת ביותר, ושהכי לא הגיוני שתגרש אותו, אומרת "לך", דהיינו: על אחת כמה וכמה שאין זה זמנך להיות נוכח איתנו, בעולם המתים. החולם עשוי להתעורר מחלום שכזה עם תחושה של עלבון אולי, כי גירשו אותו, אבל לא מבין שקיבל מסר חשוב ועוצמתי, בהתגלמות הנשמה האוהבת ביותר לבוא ולומר לו בצמצום מילים: “עוד לא הגיע זמנך".

 

נטושה

ל' מספרת: "ראיתי שטח פתוח ובו גדר מפרידה ביני לבין מה שאולי אפשר לקרוא לו "השטחים". מעבר לגדר ראיתי את אבא שלי ז"ל, והוא נראה צעיר לבוש יפה ומהודר. כל כך שמחתי לקראתו ורצתי אליו, קראתי לו, אבל הוא הסתובב, הפנה לי את הגב, התעלם והמשיך בדרכו. התעוררתי עם תחושה של החמצה, כמו נטישה... איך זה יכול להיות שאבא שלי האוהב ביותר מסובב לי את הגב?...”

זוהרית: חשוב להקדים ולומר כי חלומה של ל' הופיע ימים ספורים לאחר שעברה ניתוח בלב, בתקופת ההתאוששות וההחלמה מהניתוח. כשסיפרה לי את החלום היא הייתה מאוכזבת מתגובתו של אביה בחלום, וחששה שמדובר במסר המבשר רעות. מיהרתי להרגיע אותה ולהפנות את תשומת ליבה לבשורה האופטימית שמצאתי בחלומה, מראות עיניי וניסיוני. באמצעות אדם יקר לה שנפטר, ומשמש עבורה נציג מהעולם שמעבר (מעבר לשטחים), היא מקבלת את המסר שעדיין לא הגיע זמנה לחצות את הגדר ולהצטרף לעולם המתים. החלום הופיע בסמיכות לתקופת ההחלמה שלה מניתוח בלב – ניתוח קשה, שיכול להכריע גורל.

 

בלי מקום

א' מספרת: "הייתי בסוג של אירוע במקום מאוד פתוח... לא זוכרת מי היו שם, אבל אני זוכרת שנכחו בו בעלי ז"ל, אמי שנפטרה ועוד. כל כך שמחתי לראות את בעלי ואמי... הם נראו יפה, לבושים בחגיגיות, שמחים וטובי לב. התקרבתי אליהם בשמחה ורציתי לשבת לידם, אבל לא מצאתי מקום פנוי. זה היה כל כך מוזר... כל כסא שרציתי לשבת בו מייד נלקח לי מתחת לאף ונתפס והרגשתי שהם עושים לי את זה במכוון, הם לא רוצים אותי לידם".

זוהרית: את החלום הזה שמעתי חמש שנים לאחר שנחלם. החלום הופיע כחצי שנה לאחר שא' עברה ניתוח להסרת גידול סרטני בשד. לאחר טיפולים והקרנות נתבקשה להגיע לביקורת אצל האונקולוג בעוד שישה חודשים. החלום הזה הופיע יומיים לפני המועד שנקבע לביקורת זו. אמנם א' התעוררה מהחלום נסערת, כי לא הבינה מדוע בעלה ואמה ז"ל האהובים עושים יד אחת כנגדה בחלום, ולא מאפשרים לה למצוא מקום לידם. אך לאחר שהחלום העסיק אותה זמן מה, עלתה מחשבה נוספת שמא מדובר כאן במסר אחר, שנועד עבורה ותוזמן בדיוק יומיים לפני הביקורת אצל האונקולוג. האינטואיציה שלה התעוררה להבחין ולשאול שמא רוצה החלום לומר לה שעדיין אין לה מקום בעולם המתים. בדיעבד, חמש שנים לאחר החלימה והאירועים שליוו אותו, החלום קיבל משנה תוקף וא' רואה בו מסר חשוב שבישר לה שטרם הגיע זמנה ללכת מכאן. הביקורת אצל האונקולוג עברה בשלום, וכך גם הביקורות השנתיות בהמשך, מאז ועד היום.

חלומות פז מבורכים!

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?