דלג לתוכן העמוד
יום שני, 12 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

האפליקציה שחילצה את החקלאים בתקופת הקורונה

"סאנדו" היא אפליקציה שמתווכת בין חקלאים לקבוצות של מתנדבים. מנכ"לית הארגון: בזכות המתנדבים של סאנדו טונות רבות של פירות וירקות לא נרקבו על העצים

מתנדבי "סאנדו" בפעילות (צילומים: רחלי אלון)

הקשיים איתם מתמודדים חקלאי מדינת ישראל הם רבים ומגוונים. מזה תקופה ארוכה מכבידה הממשלה את ידה על החקלאים: מצמצמת את מכסות המים, מעלה את עלות הפועלים, מקצצת בסיוע, מתקינה תקנות שונות ומשונות, פותחת את שעריה לייבוא שהפיקוח עליו מוגבל, ועוד צעדים שגרמו לכך שהחקלאות, שאינה אטרקטיבית לדור ה-Y, נאבקת על קיומה ועל שרידותה. אחת התופעות הבולטות שנובעות ממדיניות הממשלה היא העובדה שרוב החקלאים במדינת ישראל חצו כבר גיל ה-60 ויורשים אין להם.

אל המבקשים לשמור על החקלאות בישראל הצטרפו חברי ארגון "השומר החדש", שהוקם ב-2007, המסייעים לחקלאים לשמור על רכושם מפני כנופיות עבריינים אלימות העוסקות בסחיטת דמי חסות ובשוד חקלאי לצורותיו השונות: פגיעה במתקנים חקלאיים, פגיעה בכלים חקלאיים, השחתה של גידולים חקלאיים ושוד של תוצרת חקלאית ושל חיות משק.

בצד הפעילות של השמירה על אדמות החקלאים הקים הארגון את חברת הבת "סאנדו" (השם מורכב מהמלים שמש ועבודה) שפועלת בחיבור בין מתנדבים לחקלאים. החברה הקימה אפליקציה sundoapp.com שבה החקלאי מכניס לאפליקציה את דרישות ההתנדבות, מספר המתנדבים, הענף ומה הוא יכול להעניק למתנדבים: לינה, מזון, אטרקציות בשטח (נחל, בריכה וכיו"ב) והמתנדבים בוחרים את הפעילות המתאימה להם לפי מיקום, סוג עבודה והנטיות האישיות.

"תגובות חיוביות מאוד". בת אל סלומון, מנכ"לית סאנדו

לדברי מנכ"לית "סאנדו", בת אל אסולין, האפליקציה עלתה לאוויר בדצמבר 2018 ומאז נרשמו למעלה מ-25 אלף הורדות של מתנדבים ועוד כ-300 הורדות של חקלאים. לדבריה, מאז פרוץ משבר הקורונה הצורך בסיוע לחקלאים עלה משמעותית ומספר המתנדבים עלה באופן משמעותי, וזאת משום שרבים מבין העובדים במשק היו בחל"ת, וביקשו לנצל את הזמן הפנוי באופן יעיל ואפקטיבי.

"לצערנו דווקא באזור מטה יהודה וסובב ירושלים אין לנו הרבה מתנדבים", מספרת אסולין, "אנו רוצים להעלות למודעות את הצורך של החקלאים באזור בתמיכה ובסיוע אם זה בבציר בכרמי היין הנרחבים, או במטעי השקדים, הרימונים ובגידולי השדה השונים. אנו מקבלים תגובות חיוביות מאוד מחקלאים וממתנדבים על הפעילות שלנו. בזכות המתנדבים של סאנדו טונות רבות של פירות וירקות לא נרקבו על העצים".

ב"סאנדו" אומרים כי חג השבועות הוא הזדמנות נפלאה לפעילות חקלאית-התנדבותית עם כל המשפחה (אפשר מגיל 14 ומעלה) המשלבת גם יציאה לטבע, פעילות גופנית ותרומה למאמץ הלאומי לביטחון תזונתי.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?