דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הבחירות האלה הן על מי אנחנו

 

הבחירות שלפנינו הן מהגורליות שהיו במדינת ישראל. בניגוד לוויכוחי העבר, אין בבחירות האלה מחלוקת על ימין ושמאל. ניהול סיכונים מול הפלסטינים או מול איראן. אין אפילו מחלוקת על גדולתה של ישראל והישגיה (ויש רבים כאלה) מחד, ועל כישלונותיה בעזה, בתכנון ארוך טווח של מערכת הבריאות או ביוקר המחייה מאידך.

הבחירות האלה הן על מי אנחנו.

החלום הציוני היה מאז בראשית להקים בית לאומי לעם היהודי. חברת מופת כמו שהרצל כינה זאת, אור לגויים, עם סגולה. ההיסטוריה היהודית והאתוס היהודי מלאים בגיבורים שבאו מדלת העם והנהיגו רק על בסיס תכונות: אומץ ויושרה. מנהיגים מגמגמים כמו משה רבנו עם מדיניות נחושה, ולא מנהיגים עם דיבור נחוש אבל מדיניות מגומגמת.

הרעיון החינוכי ביהדות היה, שמנהיג תפקידו להוביל את ההמונים ולא לתת להם לשקוע עם עגל הזהב. להוביל את הטוקבקיסטים, לשמש להם דוגמא אישית. לא ללכת בעקבותיהם. מנהיג עם ניקיון כפיים ולב חפץ ולא מי שעוסק בעצמו.

מפלגת כחול לבן היא המפץ הגדול בחברה הישראלית. החזרת התקווה והערכים הציונים ללב השיח. החזרת הממלכתיות, הלאומיות הבריאה ולא הלאומנות, אהבת ישראל, אמונה באחדות העם. אנשים שתרמו את חייהם למדינה, שהיו מוכנים להסתער בשדה הקרב כדי להגן על המולדת, מסתערים כדי לתקן את החברה הישראלית.

ישראל היא נס גלוי. לא הסכסוך הישראלי פלסטיני מסכן אותנו ולא איראן, אלה רק אנחנו, השבטיות והפלגנות. ישראל זקוקה למנהיג שמבין את כובד האחריות על כתפיו. מנהיג כמו בני גנץ, שיעמוד ויאמר אני ראש הממשלה של כולם. אלה שהצביעו לי ואלה שלא.

אנחנו זקוקים לתיקון וריפוי החברה הישראלית. לאחריות על מוסדות המדינה, לא להפיכתם לאויבים.

דור המייסדים חלם על צבא יהודי, משטרה יהודית, שב"כ יהודי ושופטים יהודים. הם יצאו מהגולה כדי לייצר ריבונות גאה, לא כדי שהגולה תחזור בתודעה. לא כדי שיהפכו את מוסדות המדינה לאויב בגלל חקירה של אדם אחד. בלי מוסדות המדינה והאמון במערכות הביטחון, החוק והמשפט, אין מדינה.

אנחנו בכחול לבן מציעים חלופה לעיסוק באדם אחד. ממשלה שתעסוק במשבר הבריאות, בדיור, בתחבורה הציבורית, בחינוך עם ראייה ארוכת טווח ולא מתוך רצון לשרוד פוליטית לבחירות הבאות. התוכניות מפורטות במצע אבל חשוב מהן הרוח שמביאה כחול לבן.

אין אף אדם שנמצא לפני המדינה והחברה. אין אף מפלגה שחשובה יותר מהחזון הציוני.

צריך לומר את האמת. אחרי 13 שנה עם כוח, שררה וממון, מתחיל תהליך סיאוב. לצערי, סופו של תהליך זה בחקירות משטרה ובבתי משפט. כך היה במהפך השלטוני ב-77, ולכן הליכוד, שהיה תערובת של שתי מפלגות מרכז ומפלגת ימין אחת, עלה לשלטון. כך היום - עם הסיאוב של מפלגת השלטון מול החלופה והתקווה שמציעים בכחול לבן.

כדי לנצח חייבים כל קול וכל מצביע. מי שרוצה את התקווה שכחול לבן מייצגת, מי שרוצה להחזיר את ישראל לעצמה, מי שרוצה להסתכל בגאווה על המדינה שלנו ומנהיגיה צריך להלחם בכל הכוח.

זו הזדמנות חד פעמית שהטוב ינצח. הזדמנות להזכיר לעצמנו שאנחנו ראויים למנהיגות ישרת דרך.

ביום שאחרי הבחירות נגלה שאפשר לייצר בריתות בחברה הישראלית. להנמיך להבות ולפעול מתוך הבנה שישראל לפני הכול.

 

יועז הנדל

ומעמד בימת "כחול-לבן" לכנסת

(תושב נס-הרים)

צילום: שי בכר

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?