דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"הבנתי את החשיבות של ערכים כמו אמינות ושקיפות"

בין הבוגרים הגאים של קורס הצוללן הקשה והמאתגר נמצא גם יהונתן, 21, המתגורר באחד מיישובי מטה יהודה ואומר: ״עברתי בקורס הרבה חוויות בונות שהעניקו לי המון"

שייטת הצוללות נמצאת בלב ליבה של העשייה המבצעית השחבוה ביותר (צילום: דו"צ)

בשבוע שעבר (15.5) נערך טקס סיום קורס צוללן מחזור 115, בבסיס זרוע הים בחיפה. הטקס נערך בראשות מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, מפקד שייטת הצוללות, אלוף-משנה אסף, מפקד בסיס ההדרכה של זרוע הים, אלוף-משנה נדב, מפקד בית ספר צוללן, רב-סרן אביעד, משפחות בוגרי הקורס ואורחיהם.

בין הבוגרים הגאים של הקורס הקשה והמאתגר היה גם יהונתן, 21, המתגורר באחד מיישובי מטה יהודה. יהונתן התגייס באפריל 2018, וכאשר קיבל את המיון לצוללות, התייעץ עם חבריו מזרוע הים, במיוחד עם אלו הנמצאים בקורס החובלים, והחליט שהוא עט על המשימה המורכבת ומתנדב לשייטת הצוללות.

כשהגיע לקורס הצוללן עשה את המיטב על מנת להצליח. במבט לאחור הוא מספר שלמד הרבה על עצמו: ״עברתי בקורס הרבה חוויות בונות שהעניקו לי המון גם להמשך הדרך. השלב הראשון של הקורס מתאפיין במבחנים מנטאליים הכוללים ניתוק מהסביבה החיצונית", הוא מסביר, "כל אלו נועדו לבדוק את הצוללן ואת היכולת המנטאלית שלו, על מנת שיהיה מוכן לחוסר הוודאות והזמינות לעולם החיצוני כשייכנס לתפקיד. בשלב זה הבנתי מה נדרש מצוללן ובכלל הבנתי את החשיבות של ערכים כמו אמינות ושקיפות״.

קורס צוללן, שאורכו כשנה וחודש, הוא אחד הקורסים הייחודיים והיוקרתיים בצה"ל אליו מתמיינים כל שנה כמאות מועמדים לשירות הביטחון. הקורס הינו קורס התנדבותי, מאתגר, מקצועי וערכי אשר מורכב משלושה שלבי הכשרה ובסיומו מוענקות לבוגרים הטריים דרגת סמל וסיכת צוללן.
שייטת הצוללות היא אחת מהיחידות האסטרטגיות, החשובות והמכריעות ביותר במערכות ישראל. השייטת מהווה כוח תקיפה וכוח מודיעיני מעומק האויב, ורק באמצעות חשאיות מרבית מסוגלים הצוללנים לבצע פעולות ומשימות מבצעיות רבות הרחק מחופי ישראל.

התמודדות עם חוסר ודאות. יהונתן

יהונתן מספר כי במהלך המסלול למד שאדם אחד הוא חלק בלתי נפרד מקבוצה וכשמישהו בצוות לא פועל כראוי, הוא פוגע בכלל חבריו. ברגעי המשבר סייעה העובדה שהמפקד של יהונתן, גם הוא תושב מטה יהודה, עזר לו ותמך בו.

יהונתן שובץ כמכונאי בצוללת ואחראי בה על תחום החשמל, הוא מספר כי בתקופת התיכון התחום היה קשה לו מאוד והוא שמח כי הגלגל התהפך והצליח אף להתמקצע בתחום במהלך ההכשרה. ״הצלחתי לעשות זאת בזכות המון מאמץ גם מצידי וגם בזכות השקעתם של הסגל המקצועי, המפקד שלי ישב איתי והראה לי איך לחלק את היכולת שלי בצורה שתאפשר לי להיות טוב יותר״, הוא מספר.

ליהונתן אח גדול ושתי אחיות קטנות, ביסודי, הוא למד בביה״ס ממ"ד "ראשית" ביישוב ראש צורים שבגוש עציון ואת לימודיו התיכוניים עשה בתיכון דתי לבנים ״דרך אבות״. תחביביו הם לטייל, לנגן ולראות הופעות. במהלך הקורס, הוא גילה כי בן דוד של סבו, היה גם הוא צוללן לפני 40 שנה - גילוי שהיה מאוד מרגש עבורו ועבור משפחתו.
מפקד חיל הים, האלוף שרביט, אמר בטקס הסיום: "דרכי פעולתה של השייטת מאפשרות הימצאות במרחבי הפעולה החשובים ביותר...חניכי מחזור 115, נכנסתם אל מסלול ההכשרה מצוידים במטען ערכי שהביא אתכם לבחור במסלול התנדבות תובעני, הוספתם אליו ידע מקצועי רב. החל ממחר מצטרפים אתם באחת אל שייטת 7, אל לב ליבה של עשייה מבצעית חשובה וחיונית מאין כמותה. צאו, צללו, נצחו ושובו בשלום לנמל".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?