דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 16 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הבריכה של בית זית חוזרת לחיים

20 שנה אחרי שנסגרה עקב עלויות תחזוקה גבוהות. מחדשת בריכת בית זית את פעילותה. פעילי הציבור במושב: זה שירות לקהילה

אחת מפינות החמד של ירושלים בשנות ה -70 וה -80, הבריכה של מושב בית זית , תחזור לפעילות בקיץ הקרוב אחרי כעשרים שנים בהן הייתה סגורה . בכך מסכם הוועד המקומי במושב בית זית מהלך מאומץ , שנמשך כשנתיים , ובמרכזו הרצון לחזור ולהעמיד את אתר הקיט המית ולוגי שוב לרשות תושבי היישוב .

בריכת בית זית היא אחת מהבריכות הוותיקות באזור ירושלים . הבריכה הוקמה על ידי ועד האגודה במושב בית זית , בתקופה שבריכות ציבוריות היו מחזה נדיר למדי . מאז שנות השישים היא הייתה ידועה כאתר נופש קיץ פופולארי לקייטנות , לתושבי ירושלים והסביבה וגם לאנשים רבים מרחבי הארץ .

אתר בריכה שוכן בתוך גיא , באחד מהמורדות של יער ירושלים , כשמסביבה עצים המשרים אווירה פסטוראלית . הפופולאריות של הבריכה הייתה כה גבוהה , שסמוך לה נפתח כפר בונגלוסים שקלט אורחים מרחבי הארץ וסיפק יחד עם הבריכה , תפאורה מושלמת למי שרצה לברוח מהקיץ התל אביבי המהביל ולנפוש עם השמש הנעימה והאורנים של אזור ההר .

אלא שהמוניטין הזה כנראה לא הספיק . בעקבות מקרה טביעה טראגי שהתרחש בבריכה אחרת בירושלים , החלו בוועד האגודה של בית זית לחשוש מההשלכות האפשריות ורבים התנגדו לשאת בסיכונים הנובעים מהפעלת בריכה ציבורית שמשרתת את אוכלוסיית ירושלים . בוועד החליטו להעביר את הזיכיון להפעלת הבריכה לזכיין אשר הפעיל אותה בחודשי הקיץ . אולם , ההשקעות הגדולות שנדרשו כדי לתחזק את הבריכה העיקו על האגודה השיתופית . במהלך השנים שלאחר מכן , הוצאות התחזוקה הלכו ועלו , הזכיינים התרחקו , בירושלים הוקמו בריכות נוספות , התחרות גדלה וזוהרה של הבריכה הלך והועם , עד שנסגרה סופית לפני כחמש עשרה שנים .


זיכרון ילדות


במשך השנים עמדה בריכת בית זית בעזובתה ושיממונה , שעריה החלודים מאותתים על הפוטנציאל הגלום בבריכה לכל העולים לבירה בדרך יער ירושלים . עובדה זו צבטה בכל פעם צביטה עזה בלבבם של חברי המושב , שמצאו עצמם גולים במשך שנים רבות לבריכות ביישובים סמוכים כמו קרית ענבים , מעלה החמישה , נווה אילן ושורש , ומחכים שהבריכה שלהם שמעלה אזוב וקוצים , תיפתח שוב .

דווקא אצלנו בבית זית , אחד המושבים הגדולים והחזקים במטה יהודה ועם מיקום כה אסטרטגי , אין בריכה , תמהו התושבים . צעירי המושב שגדלו בו כילדים בשנות ה -70 נזכרו בערגה בבריכה הקהילתית שבה היו משתובבים עם חבריהם , וגם הוריהם , שהפכו בינתיים לפנסיונרים , רצו לחדש ימים כקדם בבריכה משלהם , אליה ניתן לבוא עם הנכדים ביום קיץ חם .

" לפני חמש שנים ערכנו סקר בקרב הקהילה בבית זית ", אומר מזכיר המושב , אמנון זילברשטיין , " שאלנו את התושבים באיזה פרויקט הם היו רוצים שהוועד ישקיע כסף . אחד הדברים הכי בולטים שעלו היה נושא הבריכה ".

הוועד נענה לבקשות והחל בהכנות לפתיחה מחודשת של הבריכה . " לפני כשנה וחצי התחלנו לתכנן את הפרויקט המורכב ", מספר זילברשטיין , " והיום אנחנו נמצאים במלוא התנופה בשלב הבנייה , כאשר התכנית היא לפתוח את הבריכה לקראת סוף חודש מאי ".


השקעות רבות


כאמור , הבריכה הייתה במצב של הזנחה גמורה ונבנתה לפי תקנים ישנים ששונו והוחמרו . כדי להפוך אותה לבריכה ברמה גבוהה , המאובזרת על פי כל תקני הבטיחות ותקני משרד הבריאות , נדרשה השקעה עצומה ועבודה רבה , אבל בבית זית לא היו מוכנים לוותר על החלום .

" חלק מהדברים שיפצנו וחלק נאלצנו להחליף הכל לחדש מפאת המצב הרעוע של המתקן ", מסביר זילברשטיין , " יש פה תמיכה מאד גדולה מצד הוועד המוניציפאלי של המושב וגם ועד האגודה החקלאית שהבין את חשיבות הפרויקט , נרתם ושיתף פעולה וסייע בהכשרת הנכס ובהעברתו לניהול הוועד המוניציפאלי . יש גורם חיצוני שיפעיל את הבריכה כשעליו מפקחת ועדת החברה הוועד המוניציפאלי ואיתה כמה נציגי ציבור ".

זילברשטיין אומר כי חשוב להדגיש שהבריכה אינה למטרות רווח , אלא מוגשת כשירות לקהילה ולסביבה . זה לא אומר שהפעלתה ועלות הכניסה אליה יהיו בחינם , אבל ההתמקדות אינה ברווחיות של המפעיל אלא בהחזר הוצאות ההפעלה השוטפות ומימון התחזוקה .

למועצה האזורית מטה יהודה היה פה חלק חשוב בהגשמת החלום . זילברשטיין מספר כי המושב זכה בעזרה גדולה מהמועצה במסגרת תקציב שיקום התשתיות שהוקצה לישובים . גם בנוגע לטיפול בנגישות של בני המושב לבריכה נעשית עבודה בשיתוף פעולה עם מחלקת התחבורה במועצה . כזכור , הבריכה למעשה מנותקת פיזית מהיישוב ובינה לבינו מפריד כביש המטפס דרך יער ירושלים ומגיע לפאתי גבעת שאול . " אנחנו מקווים כי בהמשך ייבנה מעגל תנועה שישפר את יכולת המעבר של תושבים וילדים , בדרכם מהבית לבריכה " אומר זילברשטיין .

כאמור , הבריכה מיועדת להיפתח בסוף חודש מאי וזילברשטיין מלא אופטימיות וחדוות הגשמה ציבורית . " הבריכה תהיה מונגשת לנכים , יש בה מרחב מוגן תקני , מלתחות משופצות , משטחי דק , מזנון ומשרדים . חפרנו בריכת פעוטות חדשה לגמרי שצמודה לבריכה הגדולה ואין לנו ספק שהיא תספק הרבה שעות של פנאי והנאה לתושבי המושב והאזור ".

ראש המועצה האזורית מטה יהודה , משה דדון , בירך על היוזמה לחידוש הפעילות בבריכה . " שדרוג הבריכה בבית זית בוצע במסגרת תקציב התשתיות שהמועצה מקצה לכל אחד מ -57 היישובים , כחלק מתנופת הפיתוח במטה יהודה . אני מברך את התושבים ואת כל העוסקים במלאכה על שיתוף הפעולה הפורה . נמשיך לעבור מיישוב ליישוב , להקים ולשדרג תשתיות ומבנים , וליצוק תכנים מתאימים לרוח הקהילה במטה יהודה ".


אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?