דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הגז הטבעי הגיע לביה"ח הדסה עין כרם

ירושלים הצטרפה השבוע באופן רשמי למהפכת הגז הטבעי בישראל. ביה"ח הדסה עין כרם התחבר (28.4) לראשונה לרשת חלוקת הגז הטבעי של חברת "רותם גז טבעי". המהלך התאפשר לאחר שבית החולים סיים לבצע בימים אלה את ההסבה לקליטת הגז הטבעי.

אורכה של רשת הגז החדשה הוא 34 ק"מ והיא נסללה על ידי נת"גז בעלות של 290 מיליון שקל. הרשת כוללת שני מקטעים: החלק הראשון (ירושלים מערב) באורך של 17 ק״מ, מתחיל מתחנת 'יסודות' הצמודה לכביש 6 בקרבת מחלף שורק ומגיע עד תחנת הפחתת הלחץ ומדידה במסילת ציון הסמוכה לשער הגיא. החלק השני (ירושלים מזרח) גם הוא באורך 17 ק״מ, מתחיל בתחנת הפחתת הלחץ והמדידה במסילת ציון ומסתיים בתחנת הפחתת הלחץ והמדידה בבית זית. שני המתקנים משרתים את חברת החלוקה "רותם", שאחראית על חיבור הצרכנים באזור ירושלים. מלבד ביה"ח, מתוכננים לחיבור בהמשך צרכנים נוספים בירושלים וסביבתה, ביניהם מוזיאון ישראל, אוניברסיטאות, מאפיות, בנק ישראל, קרית הלאום והכנסת.

                

חפירות צינור הגז לירושלים ליד מושב תרום (צילום: יח"צ)

מדיניות משרד האנרגיה ורשות הגז הטבעי היא שהגז הטבעי יחליף את הסולר והמזוט המזהמים והיקרים בהם משתמשים כיום בבתי החולים ברחבי הארץ, ויביא לתועלת כלכלית-סביבתית לרווחת הציבור. במהלך שמקדם המשרד יביא לכך שבסופו של דבר, 18 בתי חולים ממשלתיים ולא ממשלתיים ברחבי הארץ יחוברו לרשת החלוקה של הגז הטבעי, כשצריכתם השנתית צפויה לעמוד על כ-130 מיליון קוב גז טבעי בשנה.

משרד האנרגיה ושר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, קידמו החלטת ממשלה לתקצב את חיבורם של בתי החולים ברחבי הארץ לגז טבעי. שטייניץ: "המעבר לגז טבעי יאפשר את המשך הפחתת זיהום האוויר בצורה משמעותית ויגרום לחולים, ולתושבי הסביבה, לנשום אוויר נקי ובריא יותר".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?