דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הגינון המדברי

חובבי הגינות ייאלצו לזנוח את הסגנון האירופי או הטרופי ולעבור לגינות חסכוניות בסגנון הים תיכוני או המדברי

הרבה אנשים חולמים לחיות באזורים שבהם יש חודשים רבים ללא גשם כמו בארצנו , אקלים שמאפשר ליהנות מהגינה ולתכנן אירועים ללא חשש . עם זאת , מיעוט הגשמים והריכוז שלהם בתקופת החורף, מאתגר את מי שרוצים לטפח גינה נאה ובאותה עת לנהוג באחריות כלפי המשק הלאומי וחשבון המים הפרטי .

יש הרבה סגנונות של גינון שמתאימים לאזורים יבשים . סגנונות אלו יחליפו את הסגנון שהיה מקובל בארץ בשנים האחרונות, שמתאים יותר לגינון אירופאי או לאקלים טרופי שטוף גשמים .

הסגנון המתאים לאקלים הים תיכוני, משלב צמחים ריחניים כמו עצי הדר, בשילוב עם לוונדרים ביחד עם צמחי אווירה כמו עצי הזית . צריך שיהיו בגינה עצי צל ומתחתם פינות ישיבה נעימות לחודשי הקיץ . ללא דאגה לצל, הגינה הופכת ללא שימושית בימי הקיץ .

סגנון הגינון המרוקאי, משלב פטיו וחצרות פנימיים מוצלות, עם אלמנט של מים עם שולחנות מוזאיקה בפינת הישיבה וצמחיה פשוטה כמו יסמינים למיניהם הרדופים ורוזמרין .

מאמריקה מגיע סגנון הבולדרים , שמשלב הרבה סלעים ואבנים בגינה, ביחד עם צמחים חסכניים במים, כמו אוזן ארי אפריקאי עם בוגנוויליאה ועם לבן עלה זנים שונים . פרגולות וסוכות צל, משתלבות עם הסלעים והצמחים .

סגנון הגינון המדברי, מבוסס על קקטוסים וסוקולנטים, ביחד עם מבחר חלוקי נחל וסלעים ואלמנטים דוממים רבים, כמו עציצים דרמטיים , שטחים מרוצפים וקירות מיוחדים שמוסיפים צל לגינה .

יש גם סגנון חסכני במים שמגיע מאוסטרליה . בסגנון זה שומרים על שתילה צפופה של צמחים, אבל משתמשים בהרבה צמחי דשא קישוטיים, ביחד עם צמחים עמידים ליובש וכך חוסכים מים . השימוש בצמחים שעמידים ליובש מאזורים שונים בעולם, יוצר עניין רב ודרמטיות . תוספת של חיפוי שבבי עץ, תעזור בשמירה על לתות הקרקע .

שיטה נוספת שמאפשרת שתילה צפופה אבל בקבוצות קבוצות, נקראת בלעז שיטת הזונינג - שתילה באזורים לפי דרישות השקיה וטיפול . השיטה מצריכה הכנת קרקע נכונה והפעלה של מערכת השקיה שנותנת בנפרד מים לכל אחד מהאזורים . אזורי הצל בגינה, יהיו האזורים שבהם נשתול את הפורחים ואת הצמחים עם דרישות המים הגבוהות יותר, כי שם נצטרך פחות להשקות אותם .

הרוח החמה מייבשת את הגינה . ישנם צמחים שפיתחו יכולות לעמידות מרוחות . עלינו לקחת בחשבון בזמן תכנון הגינה, לשתול צמחים עמידים לרוח באזורים חשופים לרוחות או לדאוג להגנה כלשהי מהרוח . שתילה של גדר חיה גבוהה ועמידה, יכולה ליצור מחסה להרבה צמחים . שימוש בקנים שונים של קש במבוק מושחל או ענפי ערבה או טרליס מעץ, יכולים לשבור רוחות בלי צורך להשקות ולגזום אותם . אפשר להשתמש גם בקירות בטון מטויחים, בצבעים תואמים לאופי הגינה .

חיפוי קרקע חיוני ביותר בגינות שרוצות לחסוך מים . החיפוי שומר על הקרקע לחה, מרווח בין ההשקיות ושומר נגד עשבייה שצורכת לצמחים את המים . בנוסף לכך הוא גם יכול להיות דקורטיבי ויפה . סוגים שונים של חצץ , טוף וחלוקי נחל, הם הפופולאריים ביותר . שבבי עץ וסוגים של קומפוסט, יכולים להיות גם דקורטיביים וגם להוסיף חנקן לקרקע אבל אורך החיים שלהם קצר יותר .

בניגוד לתפיסה המקובלת , גינות חסכניות במים ויבשות, יכולות להיות דרמטיות . הרצון לחסוך במים לא צריך לרפות את הידיים , אלא להיפך, ליצור אתגרים חדשים ורעיונות מבריקים, בלי לוותר על פריחה , צמחיה , כדים וכל מה שאנחנו אוהבים בגינון .

שוני ענדא , אגרונום, משתלת הסוכה – בית ירוק בכפר אז " ר

www.hasuka.co.il

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?