דלג לתוכן העמוד
יום שני, 12 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הגנה לחיות המחמד בקיץ הלוהט

הקיץ מגיע ואיתו הימים החמים והלוהטים שמשפיעים על הכלבים והחתולים. הנה כמה הנחיות כיצד להקל על חיות המחמד בקיץ

                                           

הקיץ מגיע ואיתו הימים החמים והלוהטים אשר משפיעים לא רק עלינו, בני האדם, אלא גם על הכלבים והחתולים. ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות גיבש הנחיות כיצד להקל על כלבים וחתולים בקיץ.

חם להם - הכלבים והחתולים מסתובבים בחום עם מעיל פרווה, בלי כובע וללא קרם הגנה. דאגו להם למקום מוצל, כלי גדול מלא במים נקיים וקרים ואל תתנו להם לרוץ בשמש הקופחת. בדיוק להיפך, אם בא לכם לפנק את הכלב, תוכלו לתת לו להשתרע על רצפת הסלון ולהתקרר יחד איתכם במזגן.

טיול בשעות הקרירות - יש להימנע באופן מוחלט מביצוע פעילות גופנית בשעות החמות וכל עוד השמש בשמים. מומלץ לצאת לטיול עם הכלב בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב לקראת השקיעה. חשוב לא לצאת בשעות הצהריים החמות, מכיוון שהכלב עלול לקבל מכת חום.

רגישות בכפות הרגליים - יצאתם לטיול? כפות הרגליים של הכלב הן רגישות ביותר, אל תשכחו כי כלבכם יחף וכריות כף רגליו עלולות להיכוות. למרות החול הלוהט והאספלט הרותח, כלבכם המסור ילך אחריכם לאן שתלכו. לכן הקפידו על יציאה לטיול בשבילים מוצלים ובשעות קרירות יותר. ובדקו אם השטח מתאים להליכה, הניחו את כף היד שלכם על המדרכה או האספלט ואם אתם מצליחים להשאיר אותה במשך חמש שניות, אז גם הכלב יהיה מסוגל לעשות זאת.

קחו איתכם בקבוק מים לכל טיול עם הכלב. לכלבים חם רוב הזמן והם זקוקים למים טריים, אחרת הם עלולים לקבל מכת חום.

מקום מוצל ומים טריים – ודאו כי לכלבים השוהים בחצר, בין אם הם משוחררים או קשורים, יש מקומות מסתור בפני השמש הישירה. כמו כן, שכלי המים מאובטח כך שלא יתהפך והכלב יישאר ללא מים. יש להחליף את המים לפחות פעמיים ביום ולמקם את כלי המים במקום מוצל. אף אחד לא אוהב לשתות מים רותחים מהשמש הלוהטת בחוץ. ניתן גם לצנן את הכלבים על ידי השפרצת מים עליהם או על ידי הפעלת הממטרות לסירוגין.

אל תשאירו אותם ברכב - אל תשאירו את כלבכם בתוך הרכב גם אם מדובר ב"כמה דקות". החוק כיום אוסר השארת כלב ברכב ללא השגחה. המכוניות לוהטות בקיץ ומתחממות במהירות, הדבר עלול לגרום למוות בייסורים. לצערנו, מדי שנה מגיעים כלבים למרפאות הווטרינריות לאחר שהושארו ברכב בחום הלוהט עם סימני התייבשות קשים שעלולים לגרום למותם.

טפלו בטפילים - טפילי העור, פרעושים וקרציות מגבירים מאד את פעילותם בתקופת הקיץ. הם יכולים להביא להתפתחות בעיות עור ומחלות שונות שעלולות להגיע עד לסכנת חיים לכלבים ולחתולים. הגנו עליהם בעזרת אמצעי הגנה שונים מפני טפילים.

תספורת לא בכל מחיר – הפרווה של הכלבים מבודדת מקור ומחום. התספורת יכולה להקל מפני החום אך היא יכולה גם לחשוף את עור הכלב לשמש ולכוויות. לכן מומלץ להתייעץ עם הווטרינר המטפל לפני התספורת.

מים לחתולי הרחוב – השאירו לחתולי הרחוב כלים עם מים טריים במקומות מוצלים, ואפשרו לחתולי הרחוב להצטנן במקומות מסתור מפני השמש.

השגחה בחוף הים - כלבים יכולים לשחק וליהנות כמו ילדים קטנים. אין להם את ההבנה כי שהות בטמפרטורה גבוהה מדי יחד עם מאמץ עלולה להיות מסוכנת. לכן אם הכלב שלכם משתולל ומשחק יותר מדי בשמש, אלצו אותו לנוח. יש לשטוף את הכלב היטב בחזרה מהים ולוודא כי בזמן השהות בים לא שתה מי ים או בלע חול ים.

זיהוי מכת חום - ישנם סימנים רבים למכת חום אצל כלבים וחתולים וביניהם נשימה מהירה, לשון אדומה בהירה, רוק דביק וצמיגי, חולשה, דיכאון, הקאות ואפתיות. אם זיהיתם סימני התייבשות נסו לעודד אותם לשתות מים קרים במנות קטנות, הרטיבו את הכלב וצננו את גופו על ידי הפעלת מאוורר או מזגן וקחו אותו לטיפול אצל הווטרינר מהר ככל הניתן.

יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות, ד"ר אבי צרפתי: "כשחם לנו – חם גם לחיות המחמד חשבו עליהן, נסו להקל על סבלן ודאגו לתנאים נוחים שיאפשרו להן להתמודד עם החום הקיצוני. מאחל לכולנו קיץ נעים וקריר".

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?