דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 15 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הגנת הסביבה: על הרשויות המקומיות לפעול למניעת התפשטות שפני הסלע

המשרד להגנת הסביבה והיחידה האזורית לאיכות הסביבה "שורק" ממליצים לרשויות המקומיות באזור סובב ירושלים ומודיעין לפעול בהקדם למניעת ההתפשטות של שפני הסלע וזאת כחלק מהמאבק במחלת "הלישמניה" (שושנת יריחו).

בשבוע שעבר התקיימה השתלמות ארצית בנושא התפשטות מחלת ה"לישמניה טרופיקה". בהשתלמות השתתפו כ-150 איש מכל רחבי הארץ, חוקרים, אנשי שטח, מדבירים, נציגי רשויות ומקומיות ומשרדי ממשלה. בכנס הוצגו מחקרים המסכמים את הצלחתן של תכניות ניסיוניות לטיפול בשפני סלע ביישובים נגועים.

לישמניה היא מחלת עור שבאה לידי ביטוי בנגע בודד או בכמה נגעים בעור. גודלו של כל נגע הוא כמה סנטימטרים ויש לו מראה אופייני כשל פרח ומכאן שמו "שושנת יריחו". אם הנגע מטופל כראוי הוא חולף בתוך כמה שבועות ואם אינו מטופל הוא עלול לחלוף רק לאחר כמה חודשים, עלול להיתכייב ולהכאיב ואז קיים הסיכון שתיוותר צלקת.

המחלה נגרמת על ידי עקיצת "זבוב החול" הנגוע בטפיל הלישמניה, ששפני סלע, הם המאכסנים הטבעיים שלו. בעבר, מוקדי העברת המחלה הידועים היו מוגבלים לאזור בקעת הירדן, צפון הנגב והערבה, אך לאחרונה נמצאו מספר חולים באזור מודיעין סמוך לבית שמש.

במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי בשנים האחרונות התפשטה אוכלוסיית שפני הסלע גם לסביבה העירונית בה הוא מוצא שפע מזון ותנאי מחיה נוחים במסלעות בתים או בערימות עם סדקים נוחים שמאפשרים היווצרות של מחילות המשמשות למגורים. במהלך הכנס ציינו דוברי המשרד כי הם חוששים מגידול במספר המקרים של לישמניה באזורים נוספים בארץ ולכן מבקשים לנקוט אמצעים תכנוניים מחמירים כדי למנוע משפני הסלע להמשיך ולהתפשט.

לפי החוק הקיים אסור לדלל את אוכלוסיית שפני הסלע בהרעלה אלא אך ורק בירי מבוקר של צייד מורשה. התקנות הללו מקשות על הטיפול בהתפשטות השפנים ולכן ממליצים במשרד להגנת הסביבה לרשויות המקומיות לנקוט בפעולה משולבת למניעת היווצרות בתי גידול מתאימים לשפן הסלע.

הפעולות המומלצות כוללות: איסור על הקמת מסלעות כלל והחלפתן בקירות תמך חלקים בלבד, סתימת סדקים במסלעות קיימות, והימנעות מערימות סלעיות (בולדרים) בסמוך לבתי מגורים לתקופה ארוכה.

בנוסף, תושבים באזור סובב ירושלים ומודיעין נקראים להתמגן באופן אישי, להימצא במקומות מאווררים ולהשתמש באמצעי מניעה דוחי חרקים ומעופפים. במקרה שבו מתגלים שפני סלע בקרבת הבית מומלץ לפנות לרשות המקומית.

שפני סלע בראש הנקרה (צילום: אילן מלסטר)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?