דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 06 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הוועדה המחוזית מתעקשת: ערערה לעליון בפרשת איקאה אשתאול

הוועדה המחוזית ירושלים ממשיכה במלחמה כנגד איקאה אשתאול. ביום רביעי השבוע (1.7) הגישה פרקליטות המדינה בקשת ערעור לבית המשפט העליון, המבקשת לשנות את החלטת בית המשפט המחוזי, אשר התיר לחנות איקאה אשתאול להמשיך ולפעול במהלך הדיון המשפטי כנגדה.

כזכור, שופט בית המשפט לעניינים מינהליים, אלכנסדר רון, דחה לפני שבועיים (17.6) את הבקשה למתן צו ביניים לסגירה של למעלה משליש מהחנות איקאה אשתאול. במקרה זה, הוגשה הבקשה לאחר שהוועדה המחוזית ירושלים ערערה על החלטת ועדת הערר שלה עצמה, שקבעה כי החנות יכולה להמשיך ולפעול במקביל לנקיטה באמצעים משפטיים כנגדה, לבירור עבירות בנייה שלכאורה בוצעו בה.

בהחלטתו מתח השופט רון ביקורת על השיהוי בהתנהלות הוועדה המחוזית ירושלים, מתכננת המחוז והפרקליטות ביחס להקמת המבנה על ידי חברת פארק אשתאול בע"מ. עם זאת, השופט קבע כי יש חשש כי במבנה בוצעו עבירות בנייה בהיקף ניכר אך הותיר את הדיון בכך להמשך ההליכים המשפטיים בתביעה.

כאמור, בתגובה להחלטת השופט, הגישה כעת מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה בקשה דחופה לבית המשפט העליון, בשם מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי-בבאי, למתן רשות ערעור על ההחלטה. בנימוקים לבקשה נאמר, כי המדינה סבורה, שבהחלטת בית המשפט המחוזי נפלו "שגיאות בעלות השלכות רוחב המצדיקות מתן רשות ערעור".

הבקשה מוגשת כנגד הוועדה המקומית מטה יהודה, החברה שבנתה את המבנה "פארק מסחר ותעשייה אשתאול בע"מ”, ועדת הערר לתכנון ובנייה מחוז ירושלים, זכיינית איקאה בישראל חברת "ליבנה צפוני" בע"מ, וועד העובדים בחנות איקאה אשתאול.

בבקשה החדשה חוזרת המדינה וטוענת, כי במהלך הקמתה של חנות איקאה אשתאול בוצעו "עבירות בנייה חמורות ובהיקפים חסרי תקדים", שבמרכזם ניוד זכויות בנייה בהיקף של 8500 מ"ר מייעוד "תעשייה" לייעוד של "מסחר", וזאת בניגוד להוראות תכנית המתאר.

"זהו מקרה חמור ביותר של רמיסת חוקי התכנון והבנייה בישראל", נאמר בבקשה, “כך שבאופן מובהק הבנייה קדמה לתכנון, תוך הצבת עובדות בשטח...אישור תכנית המכשירה בדיעבד עבירות בנייה בהיקף חריג, שהוגשה על ידי חברה מסחרית גדולה, מעביר מסר פסול ביותר הפוגע קשות במאבק ב"מכת המדינה" של עבריינות הבנייה ופוגע באמון הציבור ובשוויון בפני החוק".

בעתירה מודגש כי למינהל התכנון יש "נסיון" קודם עם עבירות בנייה נרחבות שבוצעו לטענתו בחנות איקאה ראשון לציון. “מדובר באירוע חריג, דומה לו אירע בעבר, אגב בנייה של חנות איקאה בראשון לציון...” נאמר בבקשה של המדינה.

"כאשר בית המשפט קמא דוחה בקשה למתן צו ביניים, האוסר על שימוש בחלקים החורגים מההוראות התכנוניות התקפות ואשר נבנו בניגוד לדין, לא ניתן כל ביטוי לשיקול שעניינו התנהלות חמורה של המשיבות בחוסר תום-לב, הסתרת מידע ממוסדות התכנון, והלכה למעשה ביצוע עבירות בנייה רחבות היקף תוך הצבת עובדות בשטח", נטען בבקשה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?