דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הולכים על פתוח

עשרות סיורים מודרכים וחינמיים לכל המשפחה באתרי טבע ששוקמו ע"י רשות מקרקעי ישראל. ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש האתר החברה להגנת הטבע. ( א-ב בחוה"מ פסח, 9-10.4)

 


נחל ציפורי, צילום: אורטל צבר

 

טחנת הנזירים נחל ציפורי

 

נחל ציפורי עבר בשנים האחרונות פיתוח תיירותי משמעותי. לאורך הנחל הוקמה טיילת כשהגישה לרכבים מוגבלת והמבקרים מוזמנים ליהנות מטיול רגלי נעים וקל לאורכו. הנחל זורם כל ימות השנה ומשתרע לאורך 32 ק"מ מהרי נצרת, דרך הגליל התחתון ועמק יזרעאל ועד הקישון אליו מתחבר סמוך לחיפה. נתחיל את הסיור במסלול בכפר ראס עלי ונתקדם לאורך הנחל בהליכה בשביל נוח ומישורי ונראה צמחיית נחלים, אלונים ירוקים וסימנים שהותירו בעלי החיים החיים במקום. נגיע עד לטחנת הנזירים - טחנת קמח עתיקה ומרתקת, שם נשמע על אופן השימוש בתחנה בעבר והשימוש במים היום. במהלך המסלול נדבר על שיקום נחלים - איך אפשר להציל את הנחלים מזיהום?

 

נחל השבעה. צילום: אורי וול

נחל השבעה בגליל התחתון

בואו להכיר מקרוב את הגליל התחתון דרך אחד מהנחלים ששוקמו לאחרונה והפכו לפינת טבע מקסימה - נחל השבעה! נצעד לאורך הנחל המשתרע תחת הר תבור ובין גבעות בית קשת, אזור ירוק ובעל נוף גלילי, עטוף בצמחיית נחלים ופריחה צבעונית מהממת. נחפש ונשמע על בעלי חיים שונים שנמצאים בסביבה וגם - מה אנחנו יכולים ללמוד מהם. במהלך הסיור נעצור בבריכה לשכשוך רגליים, נשוחח על ההיסטוריה המרשימה של האזור - התיכון החקלאי הוותיק והמוכר כדורי שרבים מבוגריו גדלו להיות ממנהיגי המדינה ובהם יצחק רבין ויגאל אלון שגדל באזור והושפע ממנו רבות.

 

ג'יסר א-זרקא. צילום: אורטל צבר 

 

הטיילת ליד ג'יסר א-זרקא

ג'יסר א-זרקא הוא כפר דייגים פסטורלי, עם חופים סלעיים, טיילת נעימה, מטע דקלים ושקיעות מרהיבות במרחק שעה נסיעה מתל אביב. האתר שוקם והונגש לציבור ומציע למבקרים טעימה מפיסות היסטוריות וטבע עשיר. נפתח את הסיור בהיכרות עם ההיסטוריה של שבט הע'וורנה וביצות הכבארה, שלימים הפך לכפר שאנחנו מכירים היום. נתקרב אל שפת המים ונכיר את "טבלאות הגידוד" - המערכת האקולוגית המסתורית של החוף הסלעי ובה חיים בעלי חיים מיוחדים שנעלמים עם הגאות ומתגלים עם השפל. נטפס על קרוקודינופוליס הלא הוא תל תנינים, נצפה בנוף המרהיב של הים מהתל ונרד אל שפך נחל תנינים ונחצה את הנחל בגשר וילהלם המשוקם, נשמע את סיפור האגדה, ניפגוש בציפורי החוף ונלמד על חשיבות שימור הנחלים.

 

מצודת אשדוד. צילום: תכנון נופי וליווי אקולוגי ליאב שלם

מצודת אשדוד

.סיורי עששיות לכל המשפחה במצודת אשדוד. בסיור נכיר פינות יפות ונסתרות, נשמע על הצמחייה המקומית המיוחדת ובעלי החיים השונים שהפכו את הפארק למקום המחייה שלהם. שרידי הבוסתנים של החקלאות המוואסית ורחש הגלים, יוצרים אווירה נעימה של טבע פראי בתוך העיר. מצודת אשדוד ים היא שריד לחיי האדם הקדומים באיזור. נבין את החשיבות של מיקום עיר הנמל דווקא באיזור זה, נשמע על התקופות השונות והדמויות הצבעוניות שעברו במצודה וכיצד השפיעו על העיר ותושביה.

הגשר התלוי בנחל הבשור

הבשור הוא הנחל הגדול ביותר מבין נחלי החוף - הנשפכים לים התיכון. ערוץ הנחל חוצה את הרי צפון הנגב, מתחתר בגבעות השפלה, אדמות הלס של מערב הנגב ומסתיים מדרום לעזה. הצטרפו אלינו לסיור בקטע הדרומי של דרך הנוף לאורך נחל הבשור. נעבור בגשר התלוי, גשר באורך 80 מטר,שנטוי מעל לבריכת מים טבעית. נחצה את הגשר לגדה השנייה של הנחל. נמשיך ונלך בין גבעות הלס, נשמע סיפורים על המקום בתקופת המקרא ובתקופת ההתיישבות השונות ונלמד - מדוע האיזור היה מאוד מבוקש ואיך ייראה בעתיד?

 

טיילת מצפה רמון
 

עבור מי שמעדיפים את נופי הדרום, המדבר המוזהב ונוף בראשית, זה הטיול בשבילכם. הצטרפו להליכה קלה במקום קסום לאורך טיילת המצוק במצפה רמון, נבקר בשפת המכתש עם נוף צבעוני הנגלה אלינו, נלמד על הופעתו הייחודית ודרך היווצרותו. נכיר את היעלים המקומיות ונשמע את סיפורה של העיירה הקסומה. נסיים את הסיור בהר גמל הייחודי - ונלמד על מקור שמו.

במסגרת פרוייקט 'צוהר למרחב' של רמ"י בשיתוף מועצה מקומית מצפה רמון ורשות ניקוז ים המלח שוקם ערוץ הנחל ונוקה מפסולת ועודפי עפר, הוקמו טיילת המחברת בין המרחב המדברי לישוב להנאת המבקרים, פינה מוצלת וגן משחקים. בחיבור לחורשה נקדות עניין עם הסברים על חיות המדבר ומודל של תוואי הנחלים.

כוכבים באגם ירוחם

 

תמיד רציתם לצפות בכוכבים אך פנסי הרחוב סינוורו אתכם? מאז ומעולם הסתקרנתם מפלאי הרקיע האין סופי המואר בשעות הלילה? הגעתם למקום הנכון! הצטרפו אלינו למסע בין כוכבים שבו נצפה בקבוצות מרכזיות בשמים, נלמד על תנועת הכוכבים וההיסטוריה של האסטרונומיה. נצפה מבעד לטלסקופ בגרמי שמים מיוחדים ועמוקים ונחלום יחד הכי רחוק שאפשר אל היקום האין סופי שלנו שרק הולך ומתפשט. את הפעילות יובילו מדריכי הכוכבים המנוסים של החברה להגנת הטבע. האתר שוקם ופותח באמצעות רמ"י במסגרתו הוקמה טיילת סביב האגם ויצירת חזון לעיר ירוחם של "עיר בלב פארק", נטיעות עצים וצמחייה, יצירת גשר להולכי רגל ורוכבי אופניים וכן הקמת תצפיות על האגם.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?