דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 15 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הורים במטה יהודה הגישו עתירה: ביטול ההסעות - הטעיה והתנהלות לא תקינה

הורים לתלמידים ממטה יהודה עתרו נגד החלטת המועצה לבטל הסעות לבתי ספר מחוץ למיפוי. טוענים: "המועצה התנהלה באופן שערורייתי ובמקום לקחת אחריות הפילו את התיק עלינו"

אוטובוס הסעות של מטה יהודה (אילוסטרציה)

41 משפחות המתגוררות במועצה האזורית מטה יהודה הגישו היום (26.6.19) עתירה מנהלית כנגד החלטת המועצה לשנות באופן מידי את מתווה ההסעות לכ-160 תלמידים המיועדים להתחיל בשנה הקרובה ללמוד בבתי ספר ייחודיים. בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד ברק בר שלום, מפורטת התנהלות בעייתית של המועצה האזורית שהובילה לביטול של שירות ההסעות הניתן מזה שנים לילדים שהתקבלו למוסדות חינוך ייחודיים. מדובר במוסדות המעניקים מענה חינוכי שמערכת החינוך במועצה לא מסוגלת לספק (דוגמת בתי הספר הירושלמים בויאר, ליד"ה, האקדמיה למוסיקה ולמחול, קשת, יאס"א ועוד).

המועצה טענה לאורך כל הדרך כי ההחלטה על ביטול ההסעות התקבלה על בסיס המלצה של ועדה ציבורית אולם, בעתירה נטען כי המציאות שונה בתכלית. הוועדה, בראשות פרופ' אמיר אלעמי, פירטה שורה של מחדלים להם אחראית המועצה בכל הקשור לניהול מערך ההסעות המופעל מזה שנים.

עו"ד ברק בר שלום

לטענת העותרים, על פי דו"ח הוועדה, הכשלים במערך ההסעות הובילו לבזבוז של מיליוני שקלים מדי שנה. אלא שכאשר הנושא עלה לדיון בישיבת מועצת מטה יהודה, לא הוצג הדו"ח במלואו ובפני חברי המועצה הוצגה גרסה מצונזרת במצגת שנערכה בצורה מגמתית וממנה הושמטו כל מחדליה של המועצה. כמו כן, הוספו למצגת המלצות שכלל לא הועלו על ידי הוועדה אולם לחברי המועצה נאמר כי מדובר בדו"ח עצמו. "החלטת המועצה התבצעה בהליך קלוקל ובלתי ראוי כ'מחטף' ממש, תוך הימנעות מגילוי נאות והטעיית חברי המליאה", נכתב בעתירה.

בנוסף, נטען בעתירה, למרות שהוועדה המליצה מפורשות שכל מהלך ייעשה בשקיפות ותוך התראה מוקדמת מראש על שינוי במדיניות ההסעות, ההחלטה של המועצה התקבלה בשיהוי, וזאת לאחר שעשרות תלמידים כבר היו בעיצומם הליכי הרישום לבתי הספר תוך שהם מסתמכים על המדיניות רבת השנים של המועצה. גם נושא זה נעשה מבלי ליידע את חברי המועצה, אשר "לא היו מודעים כלל שבהחלטתם הם סוטים מהמלצת הועדה הציבורית", לשון העתירה.

בעתירה מפורטים עוד שורה של מחדלים והתנהלות תמוהה של המועצה. כך המועצה שהבינה כי החלטתה פוגעת בהסתמכות של משפחות רבות שכבר סיימו את הליך הרישום בבתי ספר מחוץ לאזור הרישום פרסמה קריטריון מיוחד בועדת החריגים לפיו כל התלמידים שהתקבלו למוסדות החינוך לפני ה-3 במרץ (המועד בו פורסמה ההחלטה על שינוי המדיניות) יוחרגו מההחלטה ויהיו זכאים להסעות. התלמידים הסתמכו על קריטריון זה ואולם כל 103 המשפחות שהגישו בקשה לועדת החריגים בהתאם לקריטריון זה נדחו על הסף ללא שבקשתם נדונה לגופה באופן ענייני וזאת לאחר שועדת החריגים החליטה באופן תמוה לבטל את הקריטריון שנקבע לפעילותה ע"י המועצה וזאת באופן רטרואקטיבי ובחוסר סמכות, תוך הפרת חובת ההגינות ותוך פגיעה קשה בהסתמכות התלמידים ובזכותם לחינוך הולם.

העותרים מלינים על כך שהמועצה לא בחנה כלל חלופות זמינות שיכולות היו להביא לחסכון בעלויות ותחת זאת בחרו באמצעי הפוגעני מכולם ולפיכך אינה מידתית. העותרים ביקשו מבית המשפט לקיים דיון דחוף בעתירה כי היא מציבה אותם במצב בלתי אפשרי לפיו פתיחת שנת הלימודים בפתח והם מצויים בחוסר וודאות מוחלט ולא יודעים עדיין היכן ילמדו בשנה הבאה.

"יש כאן התנהלות מקוממת של המועצה האזורית ומי שיאלץ לשלם את המחיר על הכשלים הניהוליים האלה הם הילדים שלנו", טוענים ההורים, "המועצה ניהלה את עניין ההסעות באופן שערורייתי ובזבזה מיליוני שקלים אבל מה שהכי כואב זה שבמקום לקחת אחריות החליטו להפיל את כל התיק עלינו. כפועל יוצא אנחנו תקועים בלי מענה חינוכי הולם לילדים, בלי תחבורה ציבורית שתאפשר לנו להגיע בצורה סבירה למוסדות החינוך ועם הסעות שימשיכו לצאת מהיישוב אבל לילדים שלנו אסור לעלות עליהן. זה מאלץ אותנו להתניע את הרכבים ולהצטרף לפקקים - וכל זה קורה בזמן שבירושלים חוסמים את הכניסה לעיר לרכבים פרטיים".

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה: “לפני כשנה וחצי, הוקמה ועדה ציבורית בראשות פרופסור אמיר אלעמי שהמליצה כי את התקציבים המופנים לטובת הסעת תלמידים מחוץ לתחומי מועצה, יש להפנות לטיפוח מערכת החינוך במטה יהודה, קידומה וחיזוקה. עוד לפני תחילת פעילותה של הועדה הובא הדבר לידיעת הציבור באמצעות כלי התקשורת העומדים לרשות המועצה (אתר מועצה, עיתונות מקומית, עמוד הפייסבוק, עלוני הוועדים המקומיים). גם לאחר המלצות הוועדה בדבר יישום מתווה ההסעות החדש הביאה המועצה את הדבר לידיעת הציבור באמצעות כל האמצעים העומדים לרשותה. ההחלטה התקבלה כחוק וכדין על ידי מליאת המועצה ובמסגרתה נשקלו כלל ההיבטים הפרטיים והציבוריים כאחד. נציין כי מלבד קומץ, זוכה המתווה לתמיכה גורפת מצדם של אלפי הורים. ולראיה, רוב מוחלט של הורים לתלמידי המועצה נרשמו למתווה החדש”.

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?