דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 22 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הורים וילדים אהבה זה פועל

המצבים הקיצוניים שהקורונה מזמנת לנו הם הזדמנות לעבוד על הדברים שעד כה לא רצינו לעסוק בהם, הדחקנו וחשבנו שיסתדרו מאליהם

                                            

מאז הגיעה הקורונה לחיינו, חלו שינויים משמעותיים בחיים הזוגיים של משפחות רבות. לפני תקופת הסגר הייתה דרך טבעית ויומיומית לפרוק מתחים וכעסים שנוצרו בזוגיות - כל אחד מבני הזוג התאוורר מהקשיים למשך שמונה שעות לפחות, כשהיה במקום העבודה. אך הסגר שכפתה מגיפת הקורונה שינה את המציאות וחייב את בני הזוג להתמודד עם הקשיים בזוגיות במשך 24 שעות ביממה. הקשיים בזוגיות הוצפו ורבים נעזרים בטיפול.

תמר (שם בדוי), 50, נשואה מזה 22 שנים ואמא לשלושה ילדים מתבגרים. בן הזוג שלה (סירב להגיע איתה לטיפול), איש שיווק בחברת היי-טק, שהה בחו"ל במסגרת עבודתו לפחות שבועיים וחצי מדי חודש. החלוקה בין בני הזוג הייתה ברורה: תמר דואגת לילדים ולבית והוא מפרנס. הקורונה שיבשה את השגרה הזו.

מאז חודש מרץ 2020 בן הזוג נמצא בבית, והשינוי קשה לתמר ולילדים. "פתאום הצטרף מישהו למשפחה על בסיס יומיומי, וגם יש לו דעות משלו והערות איך הדברים צריכים להיות, על כל דבר שפעם החלטתי לבד", היא סיפרה בדמעות והחלה לבכות כבר בפגישה הראשונה.

תמר הגיעה מוצפת וראיתי את הכאב העמוק שלה ואת החשש מפירוק הנישואין. המציאות לא פשוטה, אמרתי לה, אכן לא קל להכיל את השינוי ונדרשת גמישות אבל ניתן לעבוד על הדברים ולשפר את המצב הקיים.

בפגישה שלנו ראתה תמר זוויות נוספות של המצב עליהן לא חשבה קודם. דיברנו על הקשיים שלו, על תחושת חוסר השליטה וירידת הערך העצמי שחווה בן הזוג. מאדם שהיה איש העולם הגדול, בעל תפקיד משמעותי שכולם הקשיבו לו, לפתע ללא התראה מוקדמת, הוא ספון בביתו ואף אחד לא זקוק לו. "הייתי כל כך עסוקה בעצמי שבכלל לא חשבתי עליו", הגיבה תמר.

 

כיוונון מחדש

 

כשאנו נמצאים במשבר רגשי קשה לנו לראות את המצוקה של האחר. אנחנו מרוכזים בעצמנו על מנת שנוכל לשרוד. אני רואה את המצבים הקיצוניים שהקורונה מזמנת לנו כהזדמנות לעבוד על הדברים שעד כה לא רצינו לעסוק בהם, הדחקנו וחשבנו שיסתדרו מאליהם.

כאשר המציאות הזוגית קשה, ואחד מבני הזוג מסרב להגיע לטיפול, ניתן לעבוד עם בן הזוג שכן מעוניין. ממש כמו במובייל של תינוקות, כשצד אחד זז כל המובייל נע. אותו דבר קורה בחדר הטיפולים. עבודה שמבצע אחד מבני הזוג משפיעה גם על בן הזוג והילדים, משנה את כל המערכת המשפחתית האיזון המשפחתי זוכה לכיוונון מחדש.

אסתר פרל, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית בלגית, אומרת כי "אסונות ומגפות הם מאיצי מערכת יחסים, סדר העדיפויות משתנה, את מתחילה לחשוב מה באמת חשוב לך, ומבינה שהחיים יכולים להתהפך ברגע, כשמרגישים את הנוכחות של המוות, אנשים אומרים לעצמם החיים קצרים בשביל מה אני מחכה? בוא נתחתן ונעשה ילדים או מנגד כדאי לפרק את הקשר". לפתע הדברים החשובים עומדים לנו מול הפנים. לדבריה, לאחר הקורונה יהיו יותר תינוקות ויותר גרושים.

 

לשתף בלי לשפוט

 

הבסיס לשינוי טמון בתקשורת בין בני הזוג. אני מציעה שתשוחחו על התחושות בשפת "אני", כלומר לשתף בתחושות שלי מבלי לשפוט את בן הזוג.

דוגמא לשיחה: "מאז משבר הקורונה אני מאד מבולבלת, כל הערה קטנה ממש שוברת אותי", וזאת במקום להטיח בבן הזוג: "אתה תמיד מאשים רק אותי, אולי תסתכל קצת על עצמך?". ניתן לשתף בדאגות הכלכליות, הבריאותיות, בדאגה להורים המזדקנים. כשאחד מבני הזוג משתף בחששות שלו זה גורם גם לבן הזוג השני להיות מוכן לשתף. כך נוצרת אינטימיות.

חשוב לשמור על הזמן שיש לכל אחד לעצמו, בתוך הבית, לכבד את הפרטיות והעיסוקים של האחר.

חשוב לזכור: הזוגיות דורשת עבודה. בשגרה, אנחנו נוטים לשמור את האנרגיות שלנו לעבודה ואז לא נותרות לנו אנרגיות לטיפוח הזוגיות, שנשארת תמיד מאחורה.

 

אהבה זה פועל

 

אהבה זה פועל, צריך להתאמץ כדי שמשהו יקרה. תבחנו את האופן שבו אתם מתנהלים בעבודה שלכם לעומת האופן שבו אתם מתנהלים בזוגיות – התוצאות הן בהתאם להשקעה.

צריך לפנות זמן לזוגיות, כמו לפני שאתם אופים עוגה: אתם בודקים מהו המתכון המתאים, אתם הולכים לערוך קניות, אתם פועלים בסדר מסויים, משגיחים שהעוגה לא תשרף, מקררים אותה לפני ההגשה, אתם משקיעים אנרגיה, העוגה לא מצליחה ככה סתם.

זוגיות ומיניות דורשים מנוחה ותכנון מוקדם, אווירה ולבוש מתאימים, פינוי הראש מכל משביתי השמחות, ואז סביר להניח שהמיניות תהיה מספקת ותטעין אתכם באנרגיות. אפשר לנצל את ההזדמנות של התקופה המורכבת ואת חוסר הוודאות שאנו חווים עכשיו כדי להגביר את המגע והביחד ולהפחית את החרדות הרבות.

נירה גבאי – יועצת חינוכית M.A.

טיפול במתבגרים פסיכותרפיה ממכון אדלר, טיפול זוגי

הנחיית הורים ומנחה למיניות בריאה

לשאלות : Niraga1123@gmail.com

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?