דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הורים וילדים: איך להתמודד עם התמכרות בקרב בני נוער ומבוגרים

נירה גבאי

 

נעה (שם בדוי), בת 23, פנתה לטיפול בשל התמכרות לקניות. לדבריה, בשנתיים האחרונות היא יותר ויותר מוציאה כספים באופן לא מבוקר, הרבה פעמים קונה שוב ושוב פריטים שיש לה כבר בארון, נעליים, תיקים, חפצים לבית ועוד פריטים לא נחוצים.

היא סטודנטית לקולנוע ועובדת כמלצרית, גרה בבית ההורים אך מוציאה הרבה יותר כספים ממה שהיא מרוויחה. לאחרונה, מתקשרים אליה מהבנק מדי שבוע בדרישה שתסגור את המינוס, והיא במצוקה גדולה.

כשאני שומעת את הסיפור של נעה, עולה בי המחשבה שמטרת ההתמכרות לקניות היא להרגיע כאב או מצוקה. שאלתי את נעה, על הקשיים שהיא חווה אך היא לא ממש ידעה להשיב. "אני עובדת, לומדת, יש לי חיי חברה, טוב לי בבית עם ההורים, אני לא מצליחה להבין מה קורה לי", הגיבה.

ככל שהעמקנו בפגישות שלנו וחזרנו אחורה בזמן, נעה נזכרה בפגיעה מינית שעברה בתיכון. היא מעולם לא דיברה על כך, חשבה שעדיף לנסות ולשכוח את המקרה, וכך החוויה הקשה תתפוגג.

אט אט, כשנגענו יחדיו במקום הכואב, נעה הבינה שלא באמת ניתן לברוח מאירוע קשה שכזה. היא הפנימה שכאשר היא הולכת לקניות, היא זוכה לרגיעה קצרה מהכאב, אך מיד לאחר מכן, הכאב חוזר בעוצמה גבוהה יותר, ואז היא נאלצת להגביר את הכמות. בדיוק כמו התמכרות לסם. אם בעבר, היא השיגה הקלה מהכאב בעזרת מסע קניות פעם בשבוע, כעת היא זקוקה לקניות על בסיס יומיומי.

כשמתפתחת התמכרות, הכמות שמצליחה להרגיע בהתחלה כבר לא מייצרת את אותו אפקט ולכן צריך לעלות במינון, התופעה הזה נקראת - סבילות. התופעה מתרחשת בכל סוג של התמכרות: סמים, אלכוהול, הימורים, אכילה, עבודה, ספורט ואפילו התנדבות.

גם כאשר פעילות מסויימת נראית לנו חיובית ומסייעת לאדם עצמו ואפילו לחברה, כשהיא נעשית במינון יתר אז ברוב המקרים זה מרמז על בעיה, שפוגעת במערכות אחרות: משפחה, עבודה, חברים וכו'.

במהלך הטיפול החלה נעה להרגיש יותר רגועה ובמקביל הצורך בקניות הלך ופחת, ומנגד מצב חשבון הבנק הלך והשתפר.

 

תופעה נפוצה

 

התופעה של התמכרות לחומרים קיימת בכל הארץ ובכל המגזרים, ולאורך השנים אף מסתמנת ירידה בגיל התחלת השימוש. גיל ההתבגרות, המלווה לרוב באתגרים ואף משברים רבים, פיזיים ורגשיים, הופך מורכב יותר כאשר מעורבים חומרים פסיכואקטיביים.

כיועצת, אני פוגשת לצערי יותר ויותר בני נוער שצורכים אלכוהול ואומרים "ללא אלכוהול אני לא יכול ליהנות”. בירור מעמיק יגלה, ברוב המקרים, כי מתחת לפני השטח קיימת בעיה אחרת. לדוגמא: נער שהוא ביישן והאלכוהול מסייע לו להשתחרר, או בני נוער שחווים גירושין של ההורים ובורחים מהקשיים על ידי שימוש באלכוהול.

כשמדובר בבני נוער העבודה הטיפולית תעשה כמובן בשילוב עם ההורים, על מנת שיוכלו לסייע לילדם בתהליך.

הגורמים להתמכרות

 

ישנם גורמים מסויימים שמדליקים נורה אדומה לגבי אדם הנמצא בקבוצת סיכון להתמכרות. ניתן לחלק את הגורמים הללו לכמה סוגים:

גורמים ביולוגיים: מחקרים רבים מראים כי להתמכרות יש כנראה גורם גנטי. ישנן משפחות בהן הנטייה להתמכרות תהיה גבוהה יותר מאשר במשפחות אחרות, בנוסף אנשים שאובחנו עם הפרעת קשב הם בעלי סיכון גדול יותר להתמכרות.

גורמים חברתיים: בני נוער או מבוגרים הנמצאים בחברה של מכורים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתמכרות, מאשר אוכלוסייה שאינה חשופה לכך. כאשר ישנם סמים או אלכוהול בשכונה או ברחוב, כאשר זו “התרבות השלטת”, כאשר החבר’ה ה"מגניבים" או ה"מקובלים" משתמשים בחומר זה או אחר או עוסקים בהימורים, בני נוער רבים, כחלק מהרצון "להיות כמו כולם”, וכחלק מהצורך להרשים ולהיראות “גברים”, יושפעו חברתית ויהיו מוכנים להשתמש בחומר ולהתנהל באופן שהם יודעים שעלול להזיק להם.

גורמים משפחתיים: החשיפה של ילדים בגיל הצעיר להורים מכורים, גם אם מדובר רק בסיגריות, או באוכל, מעלה את הסיכון לכך שהילדים יהפכו למכורים בבגרותם. מפני שההורה הוא מודל לחיקוי ולהערצה. קשיים במשפחה, מריבות תכופות בין ההורים, ילדים שחוו הזנחה או התעללות, ילדים שההורים לא היו פנויים אליהם בגיל הצעיר ולא נענו לצרכיהם, ילדים שחווים ילדות ללא מבוגר משמעותי שאחז במושכות, נוטים יותר להתמכרות.

גורמים אישיותיים: אנשים בעלי אישיות תלותית (שמתקשים להתמודד בכוחות עצמם עם קשיים), אנשים בעלי מיקוד שליטה חיצוני (שחשים שדברים "קורים" להם מבלי שיש להם שליטה על כך), אנשים בעלי נטייה לדיכאון או חרדה - נוטים להתמודד בעזרת טשטוש הרגשות. בנוסף, גם אנשים שסובלים מקשיים ביצירת אינטימיות, מכיוון שאין להם יכולת לפתח יחסים שבה הם יכולים להיות חשופים וגלויים עם בן/בת הזוג, ולכן נשארים עם הקשיים לבד, נמצאים בקבוצת הסיכון להתמכרויות.

לסיכום: כאשר אנו מזהים תופעה של התמכרות, רצוי לטפל בשורש הבעיה המקורית וכך להימנע מיצירת בעיה נוספת בדמות תלות באלכוהול, בסמים, בקניות ועוד.

 

נירה גבאי –יועצת חינוכית M.A.

פסיכותרפיה ממכון אדלר

הנחיית הורים ומנחה למיניות בריאה

לשאלות : Niraga1123@gmail.com


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?